Największy samolot świata zniszczony przez Rosjan. Jeszcze niedawno lądował w Pyrzowicach

Antonov An-225 Mrija to największy na świecie samolot transportowy, symbol i duma ukraińskiej myśli technicznej. Niestety maszyna została zniszczona podczas rosyjskiego nalotu na lotnisko Hostomel na północ od Kijowa. Potężny Antonov lądował na polskich lotniskach w 2020 roku podczas pandemii. Jakiś czas temu był też w Pyrzowicach.

pixabay
Antonov An 25 Mrija zniszczony

Największy na świecie samolot transportowy Antonov AN-225 Mrija zniszczony! Tę informację potwierdził Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Maszyna została zniszczona podczas rosyjskiego samolotu na lotnisko Hostomel niedaleko Kijowa.

- To był największy samolot na świecie An-225 Mrija, czyli po ukraińsku „Marzenie”. Rosja mogła zniszczyć naszego Mrija, ale nigdy nie zniszczą naszego marzenia o silnym, wolny, demokratycznym, europejskim państwie. Zwyciężymy!" - poinformował w emocjonalnym wpisie Kuleba.

Największy samolot na świecie zniszczony przez Rosjan

Pierwsze pogłoski o zniszczeniu największego na świecie samolotu transportowego pojawiły się już w pierwszy dzień rosyjskiej inwazji. Wówczas ukraińskie służby zaprzeczały jednak tym doniesieniom i zapewniały, że maszyna nie ucierpiała. Ostatecznie jednak symbol i duma ukraińskiej myśli technicznej nie przetrwała bombardowań.

Największy samolot świata zniszczony. To był jedyny taki egzemplarz

Antonov Mrija powstał pod koniec lat 80' w Kijowie. Jego pierwotnym przeznaczeniem było transportowanie wahadłowa kosmicznego Buran, ale po tym jak ten radziecki projekt upadł, potężnych rozmiarów samolot Antonov nie był już używany. Do obiegu wrócił w 2001 roku i był wykorzystywany przez ukraińskie linie lotnicze Antonov Airlines w celach komercyjnych m.in. do przenoszenia ciężkich ładunków. Powstał tylko jeden egzemplarz Antonova An-25 Mrija. Wszędzie gdzie się pojawiał wzbudzał zainteresowanie.

ZOBACZ TAKŻE:

Antonov Mrija w Katowicach

Największy transportowy samolot świata kilka razy pojawił się w Polsce w 2020 roku. Przewoził transport sanitarny m.in. maseczki oraz kombinezony. Lądował m.in. na Okęciu w Warszawie i na lotnisku w Rzeszowie. Za każdym razem wzbudzał ogromne zainteresowanie mediów, a na jego tle konferencje prasowe organizowali najważniejsi politycy. W Pyrzowicach na lotnisku Katowice-Airport również na początku pandemii pojawił się samolot transportowy ukraińskiej produkcji. Był to jednak Antonov An-124 Rusłan.

Antonov Mrija w Pyrzowicach był za to w 2005 roku. Poniżej film z wizyty największego samolotu świata na lotnisku Katowice-Airport.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon