Największy samolot świata zniszczony przez Rosjan. Jeszcze niedawno lądował w Pyrzowicach

Antonov An-225 Mrija to największy na świecie samolot transportowy, symbol i duma ukraińskiej myśli technicznej. Niestety maszyna została zniszczona podczas rosyjskiego nalotu na lotnisko Hostomel na północ od Kijowa. Potężny Antonov lądował na polskich lotniskach w 2020 roku podczas pandemii. Jakiś czas temu był też w Pyrzowicach.

pixabay
Antonov An 25 Mrija zniszczony

Największy na świecie samolot transportowy Antonov AN-225 Mrija zniszczony! Tę informację potwierdził Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Maszyna została zniszczona podczas rosyjskiego samolotu na lotnisko Hostomel niedaleko Kijowa.

- To był największy samolot na świecie An-225 Mrija, czyli po ukraińsku „Marzenie”. Rosja mogła zniszczyć naszego Mrija, ale nigdy nie zniszczą naszego marzenia o silnym, wolny, demokratycznym, europejskim państwie. Zwyciężymy!" - poinformował w emocjonalnym wpisie Kuleba.

Największy samolot na świecie zniszczony przez Rosjan

Pierwsze pogłoski o zniszczeniu największego na świecie samolotu transportowego pojawiły się już w pierwszy dzień rosyjskiej inwazji. Wówczas ukraińskie służby zaprzeczały jednak tym doniesieniom i zapewniały, że maszyna nie ucierpiała. Ostatecznie jednak symbol i duma ukraińskiej myśli technicznej nie przetrwała bombardowań.

Największy samolot świata zniszczony. To był jedyny taki egzemplarz

Antonov Mrija powstał pod koniec lat 80' w Kijowie. Jego pierwotnym przeznaczeniem było transportowanie wahadłowa kosmicznego Buran, ale po tym jak ten radziecki projekt upadł, potężnych rozmiarów samolot Antonov nie był już używany. Do obiegu wrócił w 2001 roku i był wykorzystywany przez ukraińskie linie lotnicze Antonov Airlines w celach komercyjnych m.in. do przenoszenia ciężkich ładunków. Powstał tylko jeden egzemplarz Antonova An-25 Mrija. Wszędzie gdzie się pojawiał wzbudzał zainteresowanie.

ZOBACZ TAKŻE:

Antonov Mrija w Katowicach

Największy transportowy samolot świata kilka razy pojawił się w Polsce w 2020 roku. Przewoził transport sanitarny m.in. maseczki oraz kombinezony. Lądował m.in. na Okęciu w Warszawie i na lotnisku w Rzeszowie. Za każdym razem wzbudzał ogromne zainteresowanie mediów, a na jego tle konferencje prasowe organizowali najważniejsi politycy. W Pyrzowicach na lotnisku Katowice-Airport również na początku pandemii pojawił się samolot transportowy ukraińskiej produkcji. Był to jednak Antonov An-124 Rusłan.

Antonov Mrija w Pyrzowicach był za to w 2005 roku. Poniżej film z wizyty największego samolotu świata na lotnisku Katowice-Airport.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Największy samolot świata zniszczony

Tak wyglądają szczątki największego samolotu świata

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców

Plac Mozaikowy przy hali Kapelusz, Park Śląski

Park Śląski. Plac za Kapeluszem został odnowiony

Marcin Wilk, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju

Marcin Wilk o Europejskim Forum Przyszłości. Wideo

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego

Inwestycja przy ul. Grundmanna w Katowicach

Biura, mieszkania i hotel nad brzegiem Rawy