Zdewastowano cmentarz Armii Czerwonej w Katowicach

Nieznani sprawcy zdewastowali zabytkowy cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej w katowickim Parku Kościuszki. - Odebraliśmy zgłoszenie w tej sprawie. W niedzielę, 27 lutego, na miejscu przeprowadzono oględziny - informuje sierż. sztab. Łukasz Kloc.

Do dewastacji doszło najprawdopodobniej w nocy z sobotę na niedzielę (26-26 lutego). Nieznani sprawcy pomazali farbą pomnik oraz osiem nagrobków. Pojawiły się na nich wulgaryzmy, a także napisy: "Ukraina", "Polska", "Wolna Polska".

- Odebraliśmy zgłoszenie w tej sprawie. W niedzielę, 27 lutego, na miejscu przeprowadzono oględziny z udziałem eksperta, który wskazał, że ślady dewastacji nie są trwałe i najprawdopodobniej uda się je w przyszłości usunąć - informuje sierż. sztab. Łukasz Kloc z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Napisy i termin wskazują, że dewastacja ma związek z sytuacją w Ukrainie, która została zaatakowana przez Rosję. Wielu internautów bardzo krytycznie oceniło to zdarzenie. Zwrócili uwagę na fakt, że w Armii Czerwonej służyli w niej nie tylko Rosjanie, ale również Ukraińcy, Białorusini czy Polacy. W tym miejscu mogą i najprawdopodobniej są pochowani żołnierze różnych narodowości. Poza tym pomnik i groby, które są świadectwem historii, nie mają nic wspólnego z obecną sytuacją.

ZOBACZ TAKŻE:

Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej znajdował się dawniej w miejscu Pomnika Powstańców Śląskich w ścisłym centrum Katowic. Został jednak przeniesiony do Parku Kościuszki w 1967 roku. Jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego, a spoczywają na nim prochy około 300 żołnierzy, którzy zginęli w 1945 roku podczas wyzwolenia Katowic. Znajdujący się na nim pomnik został z kolei przeniesiony z Pl. Wolności w 2014 roku.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Peja zagrał na Śląsku dla Ukraińców

Rychu Peja zebrał 21 tys. złotych dla Ukraińców

265d82c5 02a9 4892 ad0c 66f8118a2e8f

Służby apelują, aby nie udostępniać zdjęć wojskowych

Jaromir Nohavica

Odwołano koncert muzyka, który sympatyzuje z Putinem

Autostrada A4

Autostrada A4 darmowa dla ukraińskich samochodów

Manifestacja jedności z Ukrainą w Katowicach

Manifestacja jedności z Ukrainą w Katowicach

Manifestacja Ukraińców w Katowicach

Ukraińcy zebrali się na katowickim rynku

Rosja zaatakowała Ukrainę

Manifestacja solidarności z Ukrainą na rynku w Katowicach