Zdewastowano cmentarz Armii Czerwonej w Katowicach

Nieznani sprawcy zdewastowali zabytkowy cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej w katowickim Parku Kościuszki. - Odebraliśmy zgłoszenie w tej sprawie. W niedzielę, 27 lutego, na miejscu przeprowadzono oględziny - informuje sierż. sztab. Łukasz Kloc.

Do dewastacji doszło najprawdopodobniej w nocy z sobotę na niedzielę (26-26 lutego). Nieznani sprawcy pomazali farbą pomnik oraz osiem nagrobków. Pojawiły się na nich wulgaryzmy, a także napisy: "Ukraina", "Polska", "Wolna Polska".

- Odebraliśmy zgłoszenie w tej sprawie. W niedzielę, 27 lutego, na miejscu przeprowadzono oględziny z udziałem eksperta, który wskazał, że ślady dewastacji nie są trwałe i najprawdopodobniej uda się je w przyszłości usunąć - informuje sierż. sztab. Łukasz Kloc z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Napisy i termin wskazują, że dewastacja ma związek z sytuacją w Ukrainie, która została zaatakowana przez Rosję. Wielu internautów bardzo krytycznie oceniło to zdarzenie. Zwrócili uwagę na fakt, że w Armii Czerwonej służyli w niej nie tylko Rosjanie, ale również Ukraińcy, Białorusini czy Polacy. W tym miejscu mogą i najprawdopodobniej są pochowani żołnierze różnych narodowości. Poza tym pomnik i groby, które są świadectwem historii, nie mają nic wspólnego z obecną sytuacją.

ZOBACZ TAKŻE:

Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej znajdował się dawniej w miejscu Pomnika Powstańców Śląskich w ścisłym centrum Katowic. Został jednak przeniesiony do Parku Kościuszki w 1967 roku. Jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego, a spoczywają na nim prochy około 300 żołnierzy, którzy zginęli w 1945 roku podczas wyzwolenia Katowic. Znajdujący się na nim pomnik został z kolei przeniesiony z Pl. Wolności w 2014 roku.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Peja zagrał na Śląsku dla Ukraińców

Rychu Peja zebrał 21 tys. złotych dla Ukraińców

Jaromir Nohavica

Odwołano koncert muzyka, który sympatyzuje z Putinem

Autostrada A4

Autostrada A4 darmowa dla ukraińskich samochodów

Jak pomóc uchodźcom, których przyjmujemy pod swój dach?

Poradnik dla osób, które przyjmują uchodźców z Ukrainy

Manifestacja Ukraińców w Katowicach

Ukraińcy zebrali się na katowickim rynku

Rosja zaatakowała Ukrainę

Manifestacja solidarności z Ukrainą na rynku w Katowicach

274158642 3072421953031481 6310686151158786058 n

Katowice zgłosiły gotowość do przyjęcia uchodźców z Ukrainy