Zdewastowano cmentarz Armii Czerwonej w Katowicach

Nieznani sprawcy zdewastowali zabytkowy cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej w katowickim Parku Kościuszki. - Odebraliśmy zgłoszenie w tej sprawie. W niedzielę, 27 lutego, na miejscu przeprowadzono oględziny - informuje sierż. sztab. Łukasz Kloc.

Do dewastacji doszło najprawdopodobniej w nocy z sobotę na niedzielę (26-26 lutego). Nieznani sprawcy pomazali farbą pomnik oraz osiem nagrobków. Pojawiły się na nich wulgaryzmy, a także napisy: "Ukraina", "Polska", "Wolna Polska".

- Odebraliśmy zgłoszenie w tej sprawie. W niedzielę, 27 lutego, na miejscu przeprowadzono oględziny z udziałem eksperta, który wskazał, że ślady dewastacji nie są trwałe i najprawdopodobniej uda się je w przyszłości usunąć - informuje sierż. sztab. Łukasz Kloc z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Napisy i termin wskazują, że dewastacja ma związek z sytuacją w Ukrainie, która została zaatakowana przez Rosję. Wielu internautów bardzo krytycznie oceniło to zdarzenie. Zwrócili uwagę na fakt, że w Armii Czerwonej służyli w niej nie tylko Rosjanie, ale również Ukraińcy, Białorusini czy Polacy. W tym miejscu mogą i najprawdopodobniej są pochowani żołnierze różnych narodowości. Poza tym pomnik i groby, które są świadectwem historii, nie mają nic wspólnego z obecną sytuacją.

ZOBACZ TAKŻE:

Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej znajdował się dawniej w miejscu Pomnika Powstańców Śląskich w ścisłym centrum Katowic. Został jednak przeniesiony do Parku Kościuszki w 1967 roku. Jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego, a spoczywają na nim prochy około 300 żołnierzy, którzy zginęli w 1945 roku podczas wyzwolenia Katowic. Znajdujący się na nim pomnik został z kolei przeniesiony z Pl. Wolności w 2014 roku.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Rynek w Katowicach

12-letni Ukrainiec zgubił się, kiedy jego mama była w pracy

Uchodźcy przyjechali do Katowic pociągiem Kolei Śląskich

Pociąg pełen uchodźców z Ukrainy przyjechał do Katowic

Uchodźcy z Ukrainy na przejściu granicznym

Kilkuset uchodźców z Ukrainy przyjedzie pociągiem do Katowic

265d82c5 02a9 4892 ad0c 66f8118a2e8f

Służby apelują, aby nie udostępniać zdjęć wojskowych

Peja

Peja zagra charytatywnie dla Ukrainy na Śląsku

Uchodźcy z Ukrainy na przejściu granicznym

Punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy

Sejmik Województwa Śląskiego

Województwo pomoże samorządom, które przyjmują uchodźców