Netflix już tu nie przyjedzie. Bloki z PRL-u w katowickim Zadolu idą do remontu

Jedno z nielicznych osiedli z wielkiej płyty w Polsce, których elewacja ostała się bez ingerencji - ocieplania styropianem czy malowania na pastelowe kolory, katowickie osiedle na Zadolu, idzie do remontu. Dwa razy przyjeżdżała tu ekipa Netfliksa, kręcić sceny do serialu "Rojst".

Spółdzielnia mieszkaniowa "Górnik" ogłosiła, że zaczęły się prace przygotowawcze do kompleksowego remontu budynku przy ul. Zadole 44 B na osiedlu Zadole między Ligotą a Piotrowicami. To jedno z nielicznych osiedli, na których zachowały się oryginalne elewacje bloków z wielkiej płyty. 11-kondygnacyjne budynki zaczęto wznosić w 1976 roku przy ulicach Zadole i Gdańskiej. Miały pomieścić w sumie 4 tysiące mieszkańców. Osiedle zaprojektował Henryk Trzcionkowski z katowickiego „Miastoprojektu”.

Na Zadolu kręcono sceny do serialu "Rojst"

Osiedle Zadole dwa razy "zagrało" w serialu Netfliksa "Rojst" i "Rojst. Millenium". Ostatni raz ekipa filmowa była tu widziana wiosną 2023 r. Zdjęcia trwały tylko jeden dzień, ale na planie filmowym pojawiły się gwiazdy, na czele z Dawidem Ogrodnikiem, czyli jednym z głównych bohaterów, oraz Piotrem Głowackim. Premiera najnowszego sezonu serialu już 28 lutego 2024 r. Więcej: Kręcony też w Katowicach serial "Rojst. Millenium" zadebiutuje na platformie Netflix 28 lutego 2024 r.

Zdjęcia z nagrywania scen do "Rojsta" na osiedlu Zadole publikujemy dzięki uprzejmości Michała Skowrońskiego, który sfotografował plan filmowy.

Przypomnijmy, że zdjęcia do 1. sezonu "Rojsta" powstawały m.in. w Katowicach, w tym również na osiedlu bloków z wielkiej płyty na Zadolu.

Remont przy pomocy "rusztowania podwieszanego"

Nowością w przypadku remontu i termomodernizacji bloku przy ul. Zadole 44 B będzie zastosowanie tzw. rusztowania podwieszanego. "Tego rodzaju rozwiązanie zapewni bezpośredni dostęp do miejsca prowadzonych prac i lepszą możliwość wykorzystania rusztowania wzdłuż całej elewacji. Dzięki temu koszty przedsięwzięcia zostaną obniżone, a i mieszkańcy w dużo mniejszym stopniu narażeni będą na niedogodności związane z tym remontem" - obiecuje spółdzielnia.

Wcześniej jednak prześwietlono sąsiadujące z blokiem drzewa, by sprawdzić, w jakim są stanie.

W planie na 2024 r. do kompleksowej termomodernizacji przewidzianych jest jeszcze 7 budynków zarządzanych przez SM "Górnik", przy ulicach:

  • Gallusa 4,
  • Ligockiej 4,
  • Grzyśki 15 ABC,
  • Słonecznej 78,
  • Słonecznej 77,
  • Koszalińskiej 37,
  • Janasa 15A.
Konferencja krupa zielone katowice 04

Może Cię zainteresować:

Powrót żubrów do Katowic, zielone bulwary Rawy, trzy nowe parki. Forum Samorządowe i Marcin Krupa przedstawili pomysły na kolejną kadencję

Autor: Katarzyna Pachelska

21/02/2024

Fritz bracht

Może Cię zainteresować:

,,Diabeł z Katowic", czyli historia nazistowskiego zbrodniarza Fritza Brachta. Premiera filmu 21 lutego o godz. 17:00 w TVP Historia

Autor: Redakcja

21/02/2024

Katowice noc jaroslaw lorenz 09

Może Cię zainteresować:

Katowicka archikatedra w objęciach nocy. Budowano ją przez prawie 30 lat. Zobaczcie zdjęcia Jarosława Lorenza

Autor: Katarzyna Pachelska

20/02/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon