Niepubliczne Liceum Korczaka otwiera się w Katowicach. Będzie uczyć bez dzwonków, w małych klasach, z nastawieniem na samorozwój

W piątek, 24 marca 2023 roku w Katowicach odbędzie się uroczystość przecięcia wstęgi, i tym samym otwarcia nowej szkoły - Niepublicznego Liceum Korczaka. W tym dniu zacznie się rekrutacja młodzieży do I klasy nowej szkoły.

Autorstwa nieznany/unknown - G. Pawlak, D. Grinberg, M. Sadowski, Bądź silny i odważny, Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra, Warszawa 2013, p. 140, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61413342
Dom Sierot orkiestra pod batutą Janusza Korczaka 1923

Nowe Niepubliczne Liceum Korczaka znajduje się w korczakowskim kompleksie edukacyjnym przy ul. Katowickiej 27 w dzielnicy Bogucice. Znajduje się tam już Uczelnia Korczaka - Akademia Nauk Stosowanych oraz szkoła podstawowa.

Debata o edukacji przyszłości na otwarcie Niepublicznego Liceum Korczaka w Katowicach

Jego oficjalne otwarcie odbędzie się w piątek 24 marca 2023 r. o godz. 11. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych miasta i regionu. Z tej okazji odbędzie się w godz. 12-14 również dyskusja pt. "Edukacja przyszłości. Jak dbać o dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży w XXI wieku". Jej gośćmi specjalnymi będą Matt Domagała - coach i mentor odporności psychicznej, który przyjedzie do Katowic z USA, i będzie mówił o tym, jak dzisiaj powinniśmy uczyć młodzież wrażliwości, ale też i tego, jak radzić sobie z problemami, oraz Adrian Kowalski, prezes Fundacji Pomocy Dzieciom ULICA.

Uczelnia Korczaka jest niepubliczną szkołą wyższą, specjalizującą się w pedagogice, polityce społecznej i pracy socjalnej. Istnieje od 30 lat. Uczelnia prowadzi Podstawówki Korczaka – Korczakowskie Szkoły Marzeń (w Katowicach taka istnieje od 3 lat) oraz uruchamia Licea Korczaka, prowadzone w duchu pedagogiki korczakowskiej i metod wychowawczych wielkiego reformatora edukacji, jakim był Janusz Korczak.

Katowickie Liceum Korczaka jest jedną z czterech takich szkół średnich, które rozpoczną nauczanie w roku szkolnym 2023/2024, oprócz szkół w Olsztynie, Warszawie i Lublinie.

Liceum będzie nastawione na kompetencje przyszłości, samorozwój i motywację wewnętrzną uczniów

Zaletą liceum ma być m.in. praktyczne podejście do nauczania, nastawienie na kompetencje przyszłości, nieduże klasy, sposób organizacji zajęć (działanie, eksperymentowanie, badania, warsztaty, dyskusje) oraz nastawienie na samorozwój i motywację wewnętrzną uczniów. Szkoła średnia to czas poszukiwania przez młodych ludzi swoich pasji i odpowiedzi, kim chcą stać się w życiu. Dlatego pierwszy rok edukacji w Liceum Korczaka pozwoli uczniom na lepsze poznanie siebie, swoich mocnych stron i pasji. Później każdy uczeń będzie mógł wybrać swoją ścieżkę edukacji.

- W liceum będziemy pracować metodą projektów, ławki nie będą u nas ustawione jak zwyczajnie w szkole, tylko w półokręgach. To będzie szkoła bez dzwonków - ,mówi dr Anna Zasada-Chorab, dziekan Wydziału Nauk Społeczno-Pedagogicznych Uczelni Korczaka. - Sama szkoła będzie zaprojektowana nowocześnie, będzie tu pokój wyciszeń, będą pracownie specjalistyczne - wylicza.

Jak mówi pani dziekan, liceum jest naturalnym etapem rozwoju szkoły Korczaka. - Najpierw była podstawówka, później stworzyliśmy poradnię psychologiczno-pedagogiczną, gdzie dzieci mają wsparcie psychologiczne, pedagogiczne. Teraz przyszedł czas na liceum. Chcemy uchronić dzieci przed tym, co dzieje się w szkołach systemowych. Mamy sporo dzieci wysokofunkcjonujących, które lepiej czują się w małych klasach. W liceum nie chcemy uczniów od razu rzucać na głęboką wodę, każąc im wybierać profil klasy. Chcemy, żeby młodzież się poznała, zastanowiła się, popracowała z różnymi nauczycielami, żeby nauczyciele im pomogli odkryli, jakie są ich silne strony. Mamy plan, żeby to młodzież sama zaproponowała profil klasy. To ma wyjść od nich - dodaje Zasada-Chorab.

Liceum Korczaka będzie prowadzić rekrutację tylko do pierwszej klasy. Ma ich być maksymalnie dwie, liczące po 15-20 osób. Czesne miesięczne ma wynosić około 1400 zł. Liceum znajduje się na drugim piętrze siedziby Grupy Edukacyjnej Uczelnia Korczaka. Na pierwszym w tym budynku jest szkoła podstawowa, na parterze i na III piętrze - uczelnia.

- Nasza edukacja jest w duchu Korczaka, czyli najważniejszy jest młody człowiek i od niego wszystko ma się rozpocząć - dodaje Zasada-Chorab.

Plac zabaw katowice

Może Cię zainteresować:

W Katowicach startuje 10. edycja budżetu obywatelskiego. Ponad 20 mln zł do rozdysponowania na pomysły mieszkańców

Autor: Redakcja

22/03/2023

Sadzenie drzew na ul. Stawowej

Może Cię zainteresować:

Na Stawową w Katowicach mają wrócić drzewa. Pierwsze zasadzono w miejscu nielegalnego parkingu

Autor: Patryk Osadnik

21/03/2023

Plan rojst 3 sezon katowice zadole 2

Może Cię zainteresować:

Serial Netflixa kręcono w Katowicach. Osiedle na Zadolu znowu pojawi się w serialu "Rojst"

Autor: Katarzyna Pachelska

18/03/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon