Niepubliczne Liceum Korczaka otwiera się w Katowicach. Będzie uczyć bez dzwonków, w małych klasach, z nastawieniem na samorozwój

W piątek, 24 marca 2023 roku w Katowicach odbędzie się uroczystość przecięcia wstęgi, i tym samym otwarcia nowej szkoły - Niepublicznego Liceum Korczaka. W tym dniu zacznie się rekrutacja młodzieży do I klasy nowej szkoły.

Autorstwa nieznany/unknown - G. Pawlak, D. Grinberg, M. Sadowski, Bądź silny i odważny, Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra, Warszawa 2013, p. 140, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61413342
Dom Sierot orkiestra pod batutą Janusza Korczaka 1923

Nowe Niepubliczne Liceum Korczaka znajduje się w korczakowskim kompleksie edukacyjnym przy ul. Katowickiej 27 w dzielnicy Bogucice. Znajduje się tam już Uczelnia Korczaka - Akademia Nauk Stosowanych oraz szkoła podstawowa.

Debata o edukacji przyszłości na otwarcie Niepublicznego Liceum Korczaka w Katowicach

Jego oficjalne otwarcie odbędzie się w piątek 24 marca 2023 r. o godz. 11. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych miasta i regionu. Z tej okazji odbędzie się w godz. 12-14 również dyskusja pt. "Edukacja przyszłości. Jak dbać o dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży w XXI wieku". Jej gośćmi specjalnymi będą Matt Domagała - coach i mentor odporności psychicznej, który przyjedzie do Katowic z USA, i będzie mówił o tym, jak dzisiaj powinniśmy uczyć młodzież wrażliwości, ale też i tego, jak radzić sobie z problemami, oraz Adrian Kowalski, prezes Fundacji Pomocy Dzieciom ULICA.

Uczelnia Korczaka jest niepubliczną szkołą wyższą, specjalizującą się w pedagogice, polityce społecznej i pracy socjalnej. Istnieje od 30 lat. Uczelnia prowadzi Podstawówki Korczaka – Korczakowskie Szkoły Marzeń (w Katowicach taka istnieje od 3 lat) oraz uruchamia Licea Korczaka, prowadzone w duchu pedagogiki korczakowskiej i metod wychowawczych wielkiego reformatora edukacji, jakim był Janusz Korczak.

Katowickie Liceum Korczaka jest jedną z czterech takich szkół średnich, które rozpoczną nauczanie w roku szkolnym 2023/2024, oprócz szkół w Olsztynie, Warszawie i Lublinie.

Liceum będzie nastawione na kompetencje przyszłości, samorozwój i motywację wewnętrzną uczniów

Zaletą liceum ma być m.in. praktyczne podejście do nauczania, nastawienie na kompetencje przyszłości, nieduże klasy, sposób organizacji zajęć (działanie, eksperymentowanie, badania, warsztaty, dyskusje) oraz nastawienie na samorozwój i motywację wewnętrzną uczniów. Szkoła średnia to czas poszukiwania przez młodych ludzi swoich pasji i odpowiedzi, kim chcą stać się w życiu. Dlatego pierwszy rok edukacji w Liceum Korczaka pozwoli uczniom na lepsze poznanie siebie, swoich mocnych stron i pasji. Później każdy uczeń będzie mógł wybrać swoją ścieżkę edukacji.

- W liceum będziemy pracować metodą projektów, ławki nie będą u nas ustawione jak zwyczajnie w szkole, tylko w półokręgach. To będzie szkoła bez dzwonków - ,mówi dr Anna Zasada-Chorab, dziekan Wydziału Nauk Społeczno-Pedagogicznych Uczelni Korczaka. - Sama szkoła będzie zaprojektowana nowocześnie, będzie tu pokój wyciszeń, będą pracownie specjalistyczne - wylicza.

Jak mówi pani dziekan, liceum jest naturalnym etapem rozwoju szkoły Korczaka. - Najpierw była podstawówka, później stworzyliśmy poradnię psychologiczno-pedagogiczną, gdzie dzieci mają wsparcie psychologiczne, pedagogiczne. Teraz przyszedł czas na liceum. Chcemy uchronić dzieci przed tym, co dzieje się w szkołach systemowych. Mamy sporo dzieci wysokofunkcjonujących, które lepiej czują się w małych klasach. W liceum nie chcemy uczniów od razu rzucać na głęboką wodę, każąc im wybierać profil klasy. Chcemy, żeby młodzież się poznała, zastanowiła się, popracowała z różnymi nauczycielami, żeby nauczyciele im pomogli odkryli, jakie są ich silne strony. Mamy plan, żeby to młodzież sama zaproponowała profil klasy. To ma wyjść od nich - dodaje Zasada-Chorab.

Liceum Korczaka będzie prowadzić rekrutację tylko do pierwszej klasy. Ma ich być maksymalnie dwie, liczące po 15-20 osób. Czesne miesięczne ma wynosić około 1400 zł. Liceum znajduje się na drugim piętrze siedziby Grupy Edukacyjnej Uczelnia Korczaka. Na pierwszym w tym budynku jest szkoła podstawowa, na parterze i na III piętrze - uczelnia.

- Nasza edukacja jest w duchu Korczaka, czyli najważniejszy jest młody człowiek i od niego wszystko ma się rozpocząć - dodaje Zasada-Chorab.

Plac zabaw katowice

Może Cię zainteresować:

W Katowicach startuje 10. edycja budżetu obywatelskiego. Ponad 20 mln zł do rozdysponowania na pomysły mieszkańców

Autor: Redakcja

22/03/2023

Sadzenie drzew na ul. Stawowej

Może Cię zainteresować:

Na Stawową w Katowicach mają wrócić drzewa. Pierwsze zasadzono w miejscu nielegalnego parkingu

Autor: Patryk Osadnik

21/03/2023

Plan rojst 3 sezon katowice zadole 2

Może Cię zainteresować:

Serial Netflixa kręcono w Katowicach. Osiedle na Zadolu znowu pojawi się w serialu "Rojst"

Autor: Katarzyna Pachelska

18/03/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dzien inzynierii materialowej uniwersytet slaski

Dzień Inżynierii Materiałowej na Uniwersytecie Śląskim

Żłobki miejskie w Katowicach jeszcze przyjaźniejsze dzieciom i rodzicom

Rodzice mogą podglądać swoje dzieci w katowickich żłobkach

Lekcja religii

Coraz mniej uczniów na lekcjach religii. Mniej niż 50 proc.

Arka Noego

Arka Noego będzie mogła się rozbudować?

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców

Sejmik Niepełnosprawnych

Ponad milion złotych na wsparcie osób niepełnosprawnych

Zdjęcie Główne

Red Box - bezpieczna przechowalnia wszystkich Twoich rzeczy