Nowa stacja rowerów miejskich w Katowicach. Powstała przy Fabryce Porcelany

Będzie się można stąd dostać rowerem i na pobliski Nikiszowiec, i na nie bardziej odległą Dolinę Trzech Stawów. Nowa stacja rowerów miejskich powstała przy Fabryce Porcelany w Katowicach.

Materiały prasowe
Fabryka Porcelany

Tegoroczny sezon roweru miejskiego rozpoczął się 1 kwietnia i będzie trwał do 1 listopada. W tym roku docelowa liczba rowerów wyniesie ok. 1000.

Dwa razy więcej wypożyczeń rowerów niż w 2021 roku

Z rowerów chętnie korzystają mieszkańcy, co potwierdzają statystyki pierwszych dwóch miesięcy funkcjonowania systemu w tym roku.

Rowery miejskie cieszą się rosnącą popularnością wśród mieszkańców Katowic. W pierwszych dwóch miesiącach funkcjonowania systemu w tym roku widzimy prawie dwa razy więcej wypożyczeń w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym! W kwietniu i maju 2021 r. mieszkańcy skorzystali z roweru miejskiego prawie 27 tys. razy, a w tym roku, po dwóch miesiącach działania systemu tych wypożyczeń mamy już ponad 49 tys. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W Katowicach, z roku na rok, rośnie także długość dróg rowerowych, przez co dotarcie do wybranej lokalizacji staje się coraz łatwiejsze. Poza tym, rower to także świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Dlatego dalej będziemy rozwijać i promować ten sposób transportu w mieście. Chcemy by docelowo na system wypożyczalni roweru miejskiego w Katowicach składało się 150 stacji – dodaje prezydent.

Nowe stacje rowerów przybywają praktycznie co miesiąc. W lipcu system rowerów miejskich zyska kilka nowych stacji. Jedna z nich, przy Fabryce Porcelany, już jest zamontowana. Mieści 12 rowerów. Przyda się w tym miejscu, bo Fabryka Porcelany to takie małe miasteczko, są tu sklepy, siedziby firm, restauracje, punkty usługowe. Można stąd jechać np. na pobliski Nikiszowiec albo na Dolinę Trzech Stawów.

Nowe stacje pojawią się w lipcu też m.in. w Parku Bolina, na osiedlu Gwiazdy. Ponadto stacje będą pojawiać się w ramach realizacji inwestycji miejskich, np. w rejonie kompleksu sportowego przy ul. Asnyka - termin uruchomienia uzależniony będzie od zakończenia inwestycji.

Statystyki roweru miejskiego

W tym roku obserwujemy znaczący wzrost liczby wypożyczeń w porównaniu do roku 2021. Tylko w maju odnotowaliśmy o 20 tys. wypożyczeń więcej niż w maju ubiegłego roku! Mieszkańcy najchętniej korzystają ze stacji „Katowice-Rynek”, w której odnotowano ponad 2,6 tys. wypożyczeń, „Dolina 3 Stawów” z ponad 1,5 tys. oraz „Os. Paderewskiego-Sikorskiego” - prawie 1,4 tys. – wymienia Paweł Sucheta, przedstawiciel miasta Katowice ds. realizacji polityki rowerowej. – W trwającym sezonie do systemu dopisało się już 6,2 tys. nowych użytkowników – dodaje Sucheta.

Dzisiaj w systemie „City by bike” dostępnych jest ich już 118 (106 miejskich i 12 partnerskich) oraz 954 rowery – (850 miejskich i 104 partnerskie) w tym 20 w typie cargo, które mogą przewozić ładunki o masie do 100 kg lub czwórkę dzieci (tyle jest dostępnych kompletów pasów bezpieczeństwa w każdym rowerze cargo). Docelowo zakłada się, że całkowita wielkość systemu „City by bike” w roku bieżącym wynosić będzie 125 stacji zlokalizowanych na terenie Katowic, wraz ze stacjami partnerskimi.

ZOBACZ TEŻ:

N4 Katowice Spodek

Może Cię zainteresować:

Stare wagony wracają na trasę. W niedziele będzie można się nimi przejechać w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

30/06/2022

Neony Katowice

Może Cię zainteresować:

Zachwycicie się! Neony z Katowic z lat 60. i 70. jak prawdziwe. Zobaczcie ten film

Autor: Katarzyna Pachelska

30/10/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon