Nowe Beboki na Nikiszowcu. Poznajcie Sztefę i małego Erwina. Skąd wzięły się te imiona?

Na Nikiszowcu w Katowicach odsłonięto dwa nowe Beboki. Poznajcie Sztefę i małego Erwina.
- Magiel zawsze był na Nikiszowcu miejscem kultowym. Regulamin stanowił, że w mieszkaniach nie można było robić i suszyć prania, dlatego to tutaj gromadziły się przede wszystkim kobiety. Rozmawiały, wymieniały plotki. Coś trzeba było jednak zrobić z bajtlami - opowiada Grzegorz Chudy.

W czwartek, 5 października, na Nikiszowcu odsłonięto dwa nowe Beboki. Sztefa i mały Erwin stanęli przy wejściu do Działu Etnografii Muzeum Historii Katowic (ul. Rymarska 4), gdzie dawniej funkcjonowała pralnia i magiel.

Dwa nowe Beboki w Katowicach - na Nikiszowcu

- Magiel zawsze był na Nikiszowcu miejscem kultowym. Regulamin stanowił, że w mieszkaniach nie można było robić i suszyć prania, dlatego to tutaj gromadziły się przede wszystkim kobiety. Rozmawiały, wymieniały plotki. Coś trzeba było jednak zrobić z bajtlami. Na planach widać, że było dla nich tutaj specjalne miejsce. Stąd wziął się pomysł na Sztefę i małego Erwina - tłumaczy Grzegorz Chudy, artysta i pomysłodawca katowickich Beboków.

Mały Erwin to nawiązanie do Erwina Sówki - wybitnego malarza prymitywisty z Grupy Janowskiej. Z kolei Sztefa upamiętnia mieszkankę Nikiszowca, która sama z magla korzystała i często odwiedziała powstające w nim Muzeum Historii Katowic.

To kolejne figury Beboków w Katowicach

- Fajne jest to, że Beboki nie są finansowane z pieniędzy publicznych, ale bardzo często powstają z potrzeb lokalnych społeczności. Na podstawie mojego projektu powstały magnesy, a każdy z nich był jednocześnie cegiełką na stworzenie Szrefy i małego Erwina. Każdy, kto ma na swojej lodówce taki magnes, przyczynił się do tego, że dziś odsłoniliśmy je na Nikiszowcu - podkreślił Grzegorz Chudy.

Na zabytkowym osiedlu można znaleźć jeszcze cztery inne Beboki. Gdzie? Nie zdradzamy. Warto poszukać samemu.

Ulotki w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Urzędowe ulotki zostawiły ślady na samochodach mieszkańców Katowic. "Za niedogodności przepraszamy"

Autor: Patryk Osadnik

05/10/2023

Skarbek katowice jurand jarecki 20

Może Cię zainteresować:

Katowicki Skarbek. Dom handlowy z łuskami na elewacji i schodami ruchomymi. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Autor: Katarzyna Pachelska

04/10/2023

Skwer przy biurowcach ktw 01

Może Cię zainteresować:

Katowice. Nowy skwer miejski powstał przy kompleksie czarnych biurowców .KTW. Skwer ma swojego Beboka

Autor: Katarzyna Pachelska

11/09/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon