Nowe ogrzewanie, ocieplone ściany, wymienione oświetlenie. Zakończyła się modernizacja budynku komunalnego przy ul. Sokolskiej w Katowicach

Zakończyła się modernizacja miejskiego budynku mieszkalnego przy ul. Sokolskiej 10a w Katowicach. Obiekt zyskał nowe ogrzewanie, ocieplone ściany, a oświetlenie zostało wymienione.

Inwestycja o wartości około 2,4 mln zł objęła termomodernizację budynku przy ul. Sokolskiej 10a, wymianę źródeł ogrzewania oraz remont dachu.

Nowe ogrzewanie, ocieplone ściany, wymienione oświetlenie

Przeprowadzenie kompleksowej modernizacji energetycznej budynku – a tak właśnie stało się to w przypadku Sokolskiej 10a – wiąże się z realizacją wielu zadań, które pozwalają uczynić obiekt bardziej komfortowym, tańszym w utrzymaniu i bardziej ekologicznym. W przypadku tej inwestycji wykonawca, na zlecenie miasta, ocieplił ściany zewnętrzne od strony dziedzińca, piwnice, stropy nad piwnicami i ostatnią kondygnacją, a także zamontował nowe okna. Dzięki temu mieszkania będą lepiej utrzymywać temperaturę, zarówno zimą, jak i latem. Ze względu na swój historyczny charakter elewacja frontowa została odnowiona bez warstwy termomodernizacyjnej.

Prace objęły także hydroizolację ścian piwnic, likwidację pieców węglowych, kotłów, podgrzewaczy gazowych oraz dotychczasowych instalacji grzewczych i podłączenie budynku do sieci centralnego ogrzewania. To sprawia, że budynek stał się bardziej ekologiczny w użytkowaniu. Z kolei wymiana oświetlenia w części wspólnej na oprawy LED pozwoli na ograniczenie zużycia prądu.

Remont dachu, elewacji i mieszkań, a także modernizacja instalacji

- Przy okazji termomodernizacji zdecydowaliśmy także o przeprowadzeniu innych prac, by poprawić stan budynku. Pokrycie dachu zostało wyremontowane, podobnie jak elewacja frontowa. Przebudowana została kanalizacja sanitarna oraz przyłącza kanalizacji i wody, a instalacje elektryczne w części wspólnej przeszły modernizacje – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Ponadto przeprowadzono prace remontowe w mieszkaniach i na klatce schodowej. Efekt inwestycji dopełniło wybrukowanie dziedzińców oraz remont nawierzchni przed budynkiem, gdzie zniszczony asfalt zastąpiono kostką brukową.

Zakończona inwestycja obejmowała nie tylko roboty budowlane. Zanim przystąpiono do prac konieczne było przygotowanie dokumentacji projektowej. Zakres prac objął również audyt energetyczny. Inwestycja uzyskała około 720 tys. zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Z kolei Katowice zapewniły pozostałe niezbędne środki, czyli prawie 1,7 mln zł.

Kolejne termomodernizacje i nie tylko

Na liście zadań inwestycyjnych KZGM, których realizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku, są m.in.: modernizacja elewacji niemal stuletniej kamienicy przy ul. Skłodowskiej-Curie 42, prace termomodernizacyjne przy ul. Stawowej 8, wykonanie dokumentacji projektowych dla przyszłych prac budowlanych w budynkach przy ul. Markiefki 55, 56 i 56a, 64 i 68, Piotrowickiej 88 czy Obrońców Westerplatte 13, 13a, 15 i 15a.

– O jakości powietrz najczęściej przypominamy sobie dopiero zimą, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Lecz działania na rzecz walki o czyste powietrze prowadzimy przez cały czas. W latach 2015-2022 dzięki miejskiemu programowi dofinansowano wymianę prawie 8 tysięcy źródeł ciepła, z czego rekordowe ponad 1,8 tys. pieców wymieniono w ubiegłym roku. Ze smogiem walczymy na wielu frontach, a jednym z nich jest termomodernizacja zasobów komunalnych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - W minionym roku Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej na termomodernizacje budynków - na prace budowlane, ale także projektowanie - wydał niemal 12,5 mln zł. Natomiast w tym roku szacujemy, że na tego typu inwestycje w budynkach z zasobu KZGM przeznaczymy 36 mln zł. Dzięki ocieplaniu ścian, hydroizolacji, likwidacji kopciuchów i wymianie oświetlenia na oszczędniejsze mieszkańcy mogą płacić mniej za media, w budynkach łatwiej osiągnąć komfortową temperaturę, a środowisko zyskuje na ograniczonym śladzie węglowym i czystszym powietrzu, którym wspólnie oddychamy – dodaje prezydent.
Pumptruck osiedle witosa 2

Może Cię zainteresować:

Pomnik Trudu Górniczego będzie miał konkurencję. W Dolinie Trzech Stawów powstanie nowy pumptrack

Autor: Katarzyna Pachelska

07/08/2023

Co zamiast FEST Festivalu Można wykorzystać bilety pozwiedzać lub pójść na inny festiwal

Może Cię zainteresować:

Co zamiast odwołanego FEST Festivalu? Można wykorzystać bilety, pozwiedzać lub pójść na inny festiwal

Autor: Maciej Poloczek

06/08/2023

Zielony budzet katowice 02

Może Cię zainteresować:

Katowice wydadzą prawie milion złotych na nowe łąki kwietne i zielone strefy

Autor: Katarzyna Pachelska

04/08/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon