Nowe osiedle TBS w Katowicach ma powstać na terenie dawnej bazy transportowej

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego złożyło w Urzędzie Miasta Katowice wniosek o wydanie pozwolenia na budowę nowego osiedla przy al. Korfantego 179a, w dzielnicy Wełnowiec, na pograniczu Katowic i Siemianowic Śląskich. Ma być to osiedle zbudowane z prefabrykatów.

Dzisiaj pod adresem al. Korfantego 179a w dzielnicy Wełnowiec, tuż przy granicy z Siemianowicami Śląskimi, znajduje się otoczona wysokim płotem niszczejąca i zamknięta na cztery spusty dawna baza Komunalnego Zakładu Gospodarki Miejskiej. Na tym terenie jest kilkupiętrowy budynek i mnóstwo garaży. Za nim - rozległa hałda wełnowiecka.

Nowe osiedle TBS-u ma powstać na granicy Katowic i Siemianowic Śląskich

To tutaj Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego szykuje swoją kolejną inwestycję. Ma tu powstać osiedle z około 200 mieszkaniami na wynajem.

KTBS złożył już nawet 20 grudnia 2022 r. wniosek do Urzędu Miasta Katowice o wydanie pozwolenia na budowę "zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych". Projektantką osiedla jest Magdalena Kocent-Iglewska.

Koszt przedsięwzięcia w maju 2022 r. był szacowany na około 90 mln zł i, jak podawał KTBS, w dużej części może być sfinansowany ze środków zewnętrznych. Miasto miało się starać o wsparcie 10 procent potrzebnej kwoty z Krajowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, z którego została dofinansowana kwotą 4 mln zł budowa nowego bloku przy ul. Kossutha.

Więcej o inwestycji przy Kossutha: Katowicki TBS czeka na pozwolenie na budowę nowego bloku. Powstanie w miejscu starego biurowca Lipsk na Osiedlu Witosa

Dodatkowo KTBS miało złożyć wniosek o wsparcie do Funduszu Dopłat - tu jest szansa na otrzymanie aż 80% potrzebnych na budowę środków. Jeżeli miasto otrzyma dofinansowanie w tej wysokości, gotowe osiedle zostanie w całości wynajęte przez urząd na cele komunalne.

- Jeżeli uzyskamy zakładane finansowanie na inwestycję przy ul. Korfantego 179a, pozwoli nam to na zasiedlenie przeniesienie do nowych mieszkań osoby zajmujące dziś lokale w kamienicach. Dzięki temu będziemy mogli zrealizować plany modernizacyjne efektywnie i w znacznie szybszym tempie niż w przypadku gdyby stare wymagające odnowienia budynki były zasiedlone - mówił w maju 2022 r. Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice.

Mieszkania albo na cele komunalne albo na wynajem

W przypadku gdyby miasto i KTBS nie uzyskały oczekiwanego wsparcia powstałe przy Korfantego osiedle znajdzie się w zasobie mieszkań społecznych Katowickiego TBS. Co ciekawe, spółka przy realizacji osiedla zamierza zastosować technologię prefabrykacji, która pozwoli na szybkie postawienie kompleksu budynków.

- Wraz z zespołem przyglądaliśmy się kilku polskim realizacjom budowlanym w technologii prefabrykacji i doszliśmy do wniosku, że jest to niezawodna, szybka i ekonomiczna metoda budowy, która świetnie sprawdzi się w inwestycjach mieszkaniowych - mówi Janusz Olesiński prezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

W maju 2022 r. szacowano, że nowe budynki mogą powstać już na koniec 2024 roku.

To będzie kolejne nowe osiedle na północy Katowic. Przypomnijmy, że pozwolenia na budowę pierwszych etapów osiedla przy ul. Agnieszki ma firma TDJ Estate, która przymierza się też do budowy już mniejszej inwestycji przy ul. Józefowskiej, na działce przy markecie Lidl.

Ulica Agnieszki Katowice 1

Może Cię zainteresować:

Nowe osiedle na północy Katowic. Jest pozwolenie na budowę drugiego etapu przy Agnieszki/Bytkowskiej

Autor: Katarzyna Pachelska

21/09/2022

Żabka, Dębowe Tarasy Katowice

Może Cię zainteresować:

Sklep Żabka tylko dla mieszkańców zamkniętego osiedla w Katowicach. Prawnik: To zgodne z prawem

Autor: Katarzyna Pachelska

09/01/2023

7 park welnowiecki Fot R Kaźmierczak

Może Cię zainteresować:

Są chętni na stworzenie czterech nowych parków w Katowicach i modernizację jednego

Autor: Katarzyna Pachelska

08/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon