Nowe tablice adresowe dla właścicieli i zarządców nieruchomości w Katowicach. Do końca kwietnia montaż gratis

Wykonawca nowych tablic Systemu Informacji Miejskiej w Katowicach zgłosił zakończenie jednej z pierwszych części montażu i rozpoczęły się odbiory. W obszarze wdrożeniowym nr 1, czyli w Śródmieściu i Nikiszowcu, właściciele lub zarządcy nieruchomości mogą bezpłatnie pozyskać tablicę z numerem porządkowym budynku, czyli tzw. tablicę adresową. Do końca kwietnia 2022 r. firma montująca tablice zrobi to za darmo.

Wykonawca Systemu, spółka Utal, poinformowała o zakończeniu jednej z pierwszych części wdrażania Systemu Informacji Miejskiej w Katowicach. Zgodnie z umową tablice zostały zainstalowane w obszarze wdrożeniowym nr 1, czyli na terenie Śródmieścia, części Koszutki i Nikiszowca (na Nikiszowcu nie mają żółtych, ale czerwone, pasujące do charakteru otoczenia, pasy). Następnie wykonawca zacznie montować je na pozostałym obszarze miasta.

Rozpoczęły się odbiory wykonanego zlecenia, ale cały czas mieszkańcy, właściciele i zarządcy nieruchomości mogą wystąpić z wnioskiem do Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach o nieodpłatną dostawę i montaż tabliczki z numerem porządkowym prywatnym nieruchomościom – mówi Piotr Handwerker, dyrektor MZUiM w Katowicach.

Bezpłatny montaż tylko do końca kwietnia

Aby zamówić nową tablicę adresową, wystarczy złożyć wniosek do Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach o nieodpłatną dostawę i montaż tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.

Dla uproszczenia procedury, wniosek o nieodpłatną dostawę i montaż tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości wystarczy wysłać drogą elektroniczną – mówi Dawid Zapała z Katowickiej Agencji Wydawniczej i dodaje – Projekt lokalizacji i treści tablicy z numerem domu można obejrzeć i pobrać za pomocą wyszukiwarki na stronie: https://linia-projekty.pl/simkatowice-adresy/, a skan wypełnionego wniosku należy przesłać na adres e-mail: sim@mzum.katowice.pl.

Na stronie znajdziemy też wniosek, który należy przesłać do MZUiM oraz mapę obszaru, na którym możemy zamontować tablice w pierwszym etapie.

Ważną informacją jest to, że aby skorzystać z możliwości bezpłatnego montażu, wniosek należy złożyć do 30 kwietnia 2022 r. Później tablice nadal będą bezpłatnie wydawane przez MZUiM, ale tylko do rąk własnych właścicieli i zarządców nieruchomości, z obowiązkiem własnego montażu. Warto pośpieszyć się i zostawić montaż firmie, która zrobi to za nas – zaznacza Piotr Handwerker.

Mieszkańcy wybrali zwycięski wariant

Szacowany koszt realizacji Systemu Informacji Miejskiej to 11,6 mln zł. Środki na ten cel w 100 proc. pochodzą z Regionalnego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Dwa warianty do wyboru to efekt prac zespołu ekspertów, który został powołany do życia pod koniec 2021 roku. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli prezydent Marcin Krupa oraz Grzegorz Hańderek, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Do udziału w zespole zostali zaproszeni m.in. eksperci z Akademii Sztuk Pięknych, przedstawiciele Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Miasta Katowice, a także przedstawiciele pracowni Linia z Wrocławia, która przygotowała pierwotną koncepcję SIM oraz firmy Utal, wykonującej oznakowanie. Zespół środowisk eksperckich, w tym przedstawiciele ASP, przygotował propozycje konkretnych rozwiązań, które zostały zaprezentowane na katowickim Rynku. W tej sprawie, decyzją prezydenta Marcina Krupy, uruchomiono sondaż. Głosy oddało 7937 mieszkańców, spośród których 68,6% wskazało zwycięski wariant, a 31,4% - opcję czarno-białą.

Projekty SIM, na które głosowali mieszkańcy, zostały przygotowane przez ekspertów ASP. Po konsultacjach, również społecznych, wypracowano charakterystyczną, nowoczesną oraz czytelną koncepcję Systemu Informacji Miejskiej, który wzmocni identyfikację wizualną Katowic.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon