Nowy lokal na kulturę w Giszowcu. Fundacja Wydźwięk wygrała konkurs. W planach m.in. warsztaty plastyczne i jam sessions

W konkursie na prowadzenie lokalu przy ul. Pod Kasztanami 63 w Katowicach-Giszowcu rywalizowało sześć podmiotów. Finalnie zadanie powierzono Fundacji Wydźwięk, której oferta okazała się najbardziej atrakcyjna. Rozpoczęcie działalności zaplanowano na sierpień 2024 r. W planach m.in. warsztaty plastyczne i jam sessions.

UM Katowice
Nowy lokal na kulture w giszowcu

Fundacja Wydźwięk podpisała umowę z Katowickim TBS po wygranej w konkursie „Lokal na kulturę" ogłoszonym przez spółkę dwa miesiące temu. Jego przedmiotem była możliwość wynajmu na preferencyjnych warunkach lokalu o powierzchni 51 m2 znajdującego się przy ul. Pod Kasztanami 63.

6 podmiotów oferujących różnorodne propozycje działalności kulturalnej rywalizowało o to, by prowadzić swoją aktywność właśnie w tym miejscu. Wśród propozycji zgłaszanych przez uczestników I edycji „Lokalu na kulturę" były m.in. zajęcia muzyczne, plenery malarskie, czy warsztaty kulinarne.

- Fundacja Wydźwięk przekonała nas profesjonalnym podejściem do aplikacji oraz historią realizowanych przedsięwzięć. Przy tego typu projektach należy zwracać uwagę nie tylko na plany organizacji jakie przedstawia w aplikacji, ale także na dokonania, którymi może się pochwalić i zasoby potrzebne do przeprowadzenia proponowanych aktywności. Fundacja Wydźwięk wydaje się najbardziej przekonująca pod każdym względem. Z niecierpliwością oczekujemy na rozpoczęcie przez nią działalności i przedstawienie oferty kulturalnej mieszkańcom Giszowca – mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego TBS.

Nowa oferta dla mieszkańców w każdym wieku

Fundacja Wydźwięk planuje rozpoczęcie działalności od sierpnia tego roku. Zanim ruszą pierwsze zajęcia lokal, do którego się wprowadzi, musi zostać wyremontowany i dostosowany do prowadzenia zaplanowanych aktywności. W programie zajęć mają znaleźć się różnorodne warsztaty i wydarzenia artystyczne dla wszystkich grup wiekowych m.in. kameralne koncerty, jam sessions, muzykobajki, warsztaty plastyczne prowadzone przez śląskich artystów i artystki, prelekcje dotyczące historii sztuki, półkolonie ze sztuką czy warsztaty arteterapeutyczne.

- Jesteśmy wdzięczne TBS Katowice za obdarowanie nas zaufaniem, entuzjazmem oraz przychylnością. W tej chwili przygotowujemy się do drobnego remontu, aby jak najszybciej dostosować lokal do naszych artystycznych działań oraz udostępnić go lokalnej społeczności - mówi Teresa Woźniak-Pacan, prezes Fundacji Wydźwięk.

- Chciałybyśmy stworzyć miejsce, które będzie otwierało odbiorców - zarówno tych najmłodszych, jak i dojrzałych adeptów - na sztukę przedstawioną w przystępny sposób, sięgając po najwyższe wzorce. Fundacja Wydźwięk to sympozja, koncerty, eventy prowadzone w myśl idei korelacji sztuk. Chcemy zaprosić wszystkich, którzy razem z nami chcą odkryć pasjonujący świat muzyki, sztuki wizualnej, fotografii, literatury, animacji, grafiki, filmu i przede wszystkim dostrzec, jak bardzo te sztuki się przenikają i fantastycznie ze sobą korelują. Lokal przy ul. Pod Kasztanami 63 zagospodarujemy w myśl tej idei. Chcemy, by miejsce to umożliwiało nawiązywanie nowych relacji środowiskowych, by pomagało odkrywać i rozwijać talenty, aby ze względu na kameralną i intymną przestrzeń pozwalało przyjąć ludzi o różnej wrażliwości – dodaje prezes Fundacji.

Preferencyjne warunki pod działalność kulturalną

W lokalu przy ul. Pod Kasztanami 63 poza działalnością kulturalną wynajmujący będzie mógł tam także prowadzić w ograniczonym zakresie działalność gospodarczą. Warunkiem jest jednak to, że środki z niej uzyskane będą przeznaczone na wspomaganie działalności związanej z kulturą.

Wskazany lokal usytuowany jest na parterze budynku z bezpośrednim wejściem z ulicy. Wysokość czynszu jest bardzo atrakcyjna, bo wynosi jedynie 8zł netto/m2 przez pierwsze 3 lata najmu. Jednak by mieć pewność, że warunki umowy są dochowane zwycięska fundacja będzie musiała raportować do KTBS jak przebiega jej aktywność kulturalna w wynajmowanym miejscu.

Park handlowy fabryka park katowice 05

Może Cię zainteresować:

Katowice. Zburzą biurowiec, by powiększyć park handlowy Fabryka Park w Piotrowicach. Będzie więcej sklepów

Autor: Katarzyna Pachelska

30/04/2024

Park malownik wantuly katowice 28

Może Cię zainteresować:

Nowy park Malownik w Katowicach powstał na bagnach. Park przy Wantuły ma kilka ciekawych rozwiązań. Zobaczcie foto i wideo

Autor: Katarzyna Pachelska

28/04/2024

5 Dom alternatywny klub w Katowicach 1

Może Cię zainteresować:

Masońskie mury i muzyczna alternatywa w kameralnym wydaniu. Poznajcie Piąty Dom, nowy klub muzyczny w Katowicach

Autor: Arkadiusz Korejwo

23/04/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon