Odnowiono Park Giszowiecki w Katowicach. Nowe nasadzenia, ławki i rekultywacja terenu. Projekt wybrali mieszkańcy w Budżecie Obywatelskim

Ponad 100-letni Park Giszowiecki w Katowicach został odnowiony. Miejsce nadal cieszy się popularnością wśród mieszkańców, ale wymagało odświeżenia. Projekt wybrano w Budżecie Obywatelskim.

Nowe nasadzenia, ławki i rekultywacja terenu

Odnowy Parku Giszowieckiego chcieli mieszkańcy, którzy zgłosili, a następnie wybrali zadanie w ramach IX edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Na projekt zagłosowało 1348 osób. Historyczny park od dawna wymagał odświeżenia, tak by nadal mógł pełnić funkcję zielonego miejsca wypoczynku. Koszt realizacji to ponad 142 tys. zł, z czego 27 tys. zł to koszt samego projektu, 115 tys. zł roboty budowlane.

Wykonawca (katowicka firma Botika S.C.) wymienił nawierzchnię trawnika, wykonał podbudowę oraz uzupełnił ziemię w miejscach wydeptanych ścieżek i na poboczach chodnika. Nasadzono nowe drzewa i krzewy, a trawniki zrekultywowano lub wymieniono na trawę z rolki. Łącznie pojawiło się 315,5 m2 nowych trawników, a 157 m2 zostało zrekultywowanych. Ułożono również 24 m2 nowego chodnika z kostki betonowej niefazowanej. Zamontowano krawężniki, kosze i 16 nowych ławek. W części starych ławek uszkodzone deski zostały wymienione na nowe, a niektóre ławki zostały dodatkowo pomalowane.

- Projekt przewidywał uzupełnienie istniejącej w parku roślinności nowymi nasadzeniami. Wśród roślin pojawiły się m.in. barwinek pospolity oraz mahonia pospolita. Oprócz tego jest kilka rodzajów różaneczników – o kwiatach m.in. różowych, białych, fioletowych. Na miejscu zasadzone zostały buki pospolite, które mają bardzo ozdobną, szeroką, zaokrągloną koronę. Oprócz tego zasadziliśmy również tawułę szarą, krzew o dekoracyjnych, łukowato wyginających się cienkich pędach - mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej.

Park Giszowiecki ma ponad 100 lat

Park Giszowiecki to część osiedla zaprojektowanego przez architektów Emila i Georga Zillmannów w latach 1907-1910. W samym centrum nowej osady zdecydowano się na utworzenie dodatkowej, wspólnej, zielonej przestrzeni, co jeszcze bardziej podkreślało ideę osiedla-ogrodu. Bezcenną ozdobą parku jest monumentalny starodrzew bukowy. Wiek najstarszych drzew szacuje się na 150-200 lat. Niektóre z nich mają status Pomnika Przyrody.

Ze względu na historyczne znaczenie parku, prace prowadzono zgodnie z wytycznymi Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także opiniami powiatowej społecznej rady ds. osób niepełnosprawnych.

Giszowiec plac pod lipami

Może Cię zainteresować:

Giszowiecki Rynek, czyli plac pod Lipami. Zapraszamy na spacer po głównym placu tej dzielnicy Katowic

Autor: Katarzyna Pachelska

24/03/2024

Skwer katowicka katowice do odnowy 1

Może Cię zainteresować:

Skwer przy ul. Katowickiej w Bogucicach zostanie odnowiony. KZGM ogłosił przetarg. Mieszkańcy odzyskają zieloną przestrzeń?

Autor: Redakcja

22/03/2024

Droga rowerowa pixabay

Może Cię zainteresować:

Katowice dostały od Metropolii GZM 1,5 mln zł na prace przy budowie velostrady nr 6

Autor: Katarzyna Pachelska

20/03/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon