Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Kutza 2024. To pięcioro ludzi kultury, nie tylko ze Śląska

Znamy już nazwiska osób nominowanych przez Kapitułę do tegorocznej edycji Nagrody im. Kazimierza Kutza. O tym, kto w tym roku zostanie uhonorowany Nagrodą dowiemy się 16 lutego 2024 r., w dniu urodzin Kazimierza Kutza, podczas uroczystej gali organizowanej w Teatrze Śląskim.

Fb Daria ze Śląska
Daria ze slaska

Kazimierz Kutz, wybitny Ślązak pochodzący z Szopienic, reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta, pisarz i polityk, zmarł 18 grudnia 2018 roku.

- Po śmierci Kazimierza Kutza postanowiliśmy upamiętnić jego postać, dlatego z prezydentem Miasta Katowice, Marcinem Krupą i rektorem Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszardem Koziołkiem wymyśliliśmy nagrodę jego imienia - mówi dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk. - Nagroda przyznawana jest osobom, które artystyczną aktywność łączą ze społecznym zaangażowaniem. Chcemy doceniać osoby, które działają na rzecz lokalnych społeczności, nie tylko na Górnym Śląsku - dodaje.

Znamy już nominowanych do Nagrody im. Kutza 2024

Kapituła Nagrody im. Kazimierza Kutza wyłoniła pięcioro nominowanych do tegorocznej, czwartej, edycji Nagrody im. Kazimierza Kutza. Są to:

Daria ze Śląska
Daria ze Śląska jest wokalistką, autorką tekstów, kompozytorką i producentką muzyczną. Jej debiutancka płyta „Daria ze Śląska tu była”, wydana w kwietniu 2023 roku przez wytwórnię Jazzboy Records, sprawiła, że artystka została okrzyknięta artystycznym odkryciem roku. Łączy brzmieniową różnorodność z intymnymi tekstami pełnymi popkulturowych odniesień. Była nominowana do Odkryć Empiku 2022. Jest laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Pochodzi z Katowic.

Krzysztof Głuchowski
Krzysztof Głuchowski jest aktorem, reżyserem i producentem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Od września 2016 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Za jego dyrekcji na jednej z najważniejszych polskich scen powstały m.in. głośne „Dziady” w reżyserii Mai Kleczewskiej czy obsypany nagrodami muzyczny spektakl „1989” – tworzący „pozytywny mit, historię, która dobrze się kończy”. Jest laureatem Nagrody im. Zygmunta Hübnera Człowiek Teatru 2023.

Agnieszka Holland
Agnieszka Holland jako reżyserka i scenarzystka rozsławia polskie kino na całym świecie; jako wnikliwa obserwatorka i wrażliwa artystka swoimi dziełami podejmuje najważniejsze tematy rozpalające debatę publiczną. Odważnie i jednoznacznie staje w obronie fundamentalnych wartości, takich jak demokracja, wolność słowa czy prawa człowieka. Laureatka wielu prestiżowych międzynarodowych nagród i wyróżnień. W 2012 roku film „W ciemności” w jej reżyserii otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Wyreżyserowana przez Holland „Zielona granica” z 2023 r. bezsprzecznie jest jednym z najważniejszych filmów ostatnich lat.

Aleksander Nowak
Aleksander Nowak jest kompozytorem, autorem oper i dramatów do tekstów pisarzy współczesnych. Kieruje Katedrą Kompozycji i Teorii Muzyki w katowickiej Akademii Muzycznej. Jest laureatem nagród, w tym Nagrody „Gwarancje Kultury” (2011), „Paszportu Polityki” (2018), Nagrody Onetu O!lśnienia (2020), Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2020, 2021) oraz Nagrody Związku Kompozytorów Polskich (2021).

Joanna Szczepkowska
Joanna Szczepkowska jest aktorką teatralną i filmową, a także pisarką i felietonistką. Od półwiecza aktywna na scenie i poza nią – od wielu lat jej znakiem rozpoznawczym jest zaangażowanie w działalność społeczną. Grała na najważniejszych warszawskich scenach, m.in. w Teatrze Dramatycznym, Teatrze Współczesnym i Teatrze Polskim; twórczyni Teatru na Dole i stworzonego w pandemii Teatru Pudło. Laureatka wielu nagród, w tym Nagrody im. Konstantego Puzyny, którą otrzymała m.in. „za końce i początki, które ogłosiła lub spowodowała”.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 16 lutego w Teatrze Śląskim

Nagroda ma charakter finansowy: laureat Nagrody im. Kazimierza Kutza otrzymuje 50 000 zł, a także statuetkę zaprojektowaną przez Erwina Sówkę. Zgodnie z regulaminem Kapituła ma także możliwość wręczenia dodatkowego wyróżnienia – tytułu „Ambasador Śląska”, który ma charakter honorowy. Organizatorami Nagrody im. Kazimierza Kutza są Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Fundatorem nagrody jest Miasto Katowice.

Laureatką pierwszej edycji Nagrody przyznanej 16 lutego 2021 roku, w dniu urodzin Kazimierza Kutza, została Anna Dymna. W drugiej edycji nagrodzono Szczepana Twardocha, a w trzeciej - Maję Kleczewską.

O tym, kto w tym roku zostanie uhonorowany Nagrodą Kutza, dowiemy się już 16 lutego 2024 r., w dniu urodzin Kazimierza Kutza, podczas uroczystej gali organizowanej w Teatrze Śląskim.

Kapituła Nagrody im. Kazimierza Kutza:

 • Halina Bieda
 • prof. dr hab. Antoni Cygan
 • dr hab. Krystyna Doktorowicz
 • prof. UŚ, prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź
 • dr Jerzy Illg
 • Aleksandra Klich
 • Dariusz Kortko
 • prof. dr. hab. Ryszard Koziołek
 • dr Marcin Krupa
 • Olgierd Łukaszewicz
 • Ewa Niewiadomska
 • dr Jacek Siebel
 • Edyta Sytniewska
 • Iwona Świętochowska-Kutz
 • Robert Talarczyk – przewodniczący
 • Piotr Zaczkowski
Daria ze slaska

Może Cię zainteresować:

Daria ze Śląska. Tak się nazywa ta dziewczyna od muzycznej melancholii. "W smutku czuję się najbezpieczniej"

Autor: Martyna Urban

01/01/2023

Szczepan twardoch debata

Może Cię zainteresować:

Szczepan Twardoch: Śląski biznes powinien wspierać śląską kulturę. Powołajmy nagrodę dla literatów tworzących w języku śląskim

Autor: Katarzyna Pachelska

20/09/2023

Kazimierz Kutz

Może Cię zainteresować:

Spacer historyczny po Szopienicach śladami Kazimierza Kutza

Autor: Michał Wroński

16/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon