Ośrodek Bugla w Katowicach znowu czynny. W próbce wody nie wykryto już bakterii

Przez cztery dni Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy Bugla w Katowicach był nieczynny, bo w wodzie wykryto bakterię potencjalnie groźną dla osób ze zmniejszoną odpornością. Jednak już od 20 lipca basen i cały ośrodek będzie znowu otwarty.

Sławomir Rybok
ORW Bugla

Jak informuje katowicki Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ośrodek i basen Bugla będą z powrotem czynne od środy 20 lipca od godz. 13.00.

Basen Bugla czynny po kilkudniowej przerwie

Przypomnijmy, że w piątek 15 lipca wydano oświadczenie o zamknięciu ORW Bugla:
Więcej: Basen Bugla zamknięty! Przekroczony dopuszczalny poziom bakterii Pseudomonas aeruginosa

Zrealizowane w sobotę i niedzielę przez pracowników MOSiR Katowice działania (m.in. użycie specjalnych środków chemicznych, częściowa wymiana wody, mycie niecek, dezynfekcje) przyniosły skutek – najnowsze badania laboratoryjne wskazały, że bakterie zostały w pełni usunięte (użytkownik basenu jest bezpieczny także np. w momencie zachłyśnięcia się wodą).

Aby udowodnić, że woda jest bezpieczna, MOSiR zamieścił na swoim profilu na Facebooku filmik, jak dyrektor MOSiR-u, Daniel Muc, pije wodę pobraną z basenu (sic!).

Źródłem bakterii są użytkownicy basenu

Jak piszą pracownicy MOSiR-u: "Doświadczenia ostatni dni wskazują, że gdy na naszym obiekcie (największym w regionie, w którego nieckach znajduje się ponad 4 500 m3 wody) pojawia się tego typu zagrożenie – potrafimy je sprawnie (2 dni) wyeliminować. (na okres zamknięcia obiektu składa się dodatkowo niezależny od nikogo czas badań laboratoryjnych, także 2 dni).

Niestety, przykłady z innych basenów wskazują, że pałeczka ropy błękitnej (pseudomonas aeruginosa) czasami pojawia się w tym samym miejscu kolejny raz. Charakterystyka tej bakterii (m.in. przenoszenie przez człowieka, przyczyna zakażeń szpitalnych) pozwala przypuszczać, że źródłem tych nawrotów są regularni użytkownicy".

"Wierzymy, że zarówno w przypadku ORW Bugla, jak i innych obiektów nikt celowo nie naraża zdrowia innych mieszkańców (nosiciele nie mają wiedzy o zakażeniu)" - piszą pracownicy MOSiR-u

Jak masz miesiączkę albo nosisz soczewki, nie kąp się w basenie - radzi MOSiR

W jakich przypadkach, wg katowickiego MOSiR-u, należy zachować ostrożność lub zupełnie zrezygnować z wizyty na kąpielisku:

  • skaleczenie lub otwarte, sączące się rany
  • noszenie soczewek (bakterie z łatwością osadzają się na soczewkach)
  • miesiączka
  • rozległe poparzenia skóry
  • rany pooperacyjne
  • odbyte hospitalizacje
  • niedawne szczepienie profilaktyczne
  • obecność chorób takich jak mukowiscydoza, przewlekłe choroby układu oddechowego, nowotworu czy AIDS
- Równocześnie nasz personel będzie zwracał jeszcze większą uwagę na higienę korzystających z kąpieliska. W tym zakresie prosimy o wyrozumiałość i dostosowanie się do poleceń pracowników oraz ratowników wodnych - apeluje MOSiR.
Zaginiony Jakub Latusek

Może Cię zainteresować:

Zaginął 35-letni Jakub Latusek. Wyszedł z domu w Katowicach i wyjechał busem do Niemiec

Autor: Katarzyna Pachelska

19/07/2022

Wodny plac zabaw, Katowice

Może Cię zainteresować:

Cztery wodne place zabaw w Katowicach już otwarte. Co z kąpieliskami i letnimi basenami?

Autor: Katarzyna Pachelska

01/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon