Park kieszonkowy z ławkami z tekstyliów stanął nad Rawą przy Rynku w Katowicach

Na katowickim Rynku powstało nowe miejsce do odpoczynku. W okolicy palm, nad brzegiem sztucznej Rawy, zainstalowano specjalny ogród pokazowy, stworzony w ramach współpracy katowickiego Zakładu Zieleni Miejskiej i jednej ze śląskich firm.

Nad Rawą w centrum Katowic stanął park kieszonkowy z oryginalnymi ławkami. Wśród wyróżniających go atrybutów są elementy małej architektury, a w zasadzie materiały, z których zostały wykonane - przetworzona odzież.

Park kieszonkowy, czyli niedużych rozmiarów

Ogrody i parki kieszonkowe to niedużych rozmiarów tereny zielone, pozwalające uatrakcyjniać przestrzeń publiczną i wprowadzać zieleń w zurbanizowane miejsca, tym samym przeciwdziałając powstawaniu lokalnych wysp ciepła. W miniparku, stworzonym przez Zakład Zieleni Miejskiej i Grupę Fiori, pojawiły się ławki o różnych kształtach w otoczeniu m.in.:

  • pęcherznic,
  • dereni,
  • liliowców,
  • uczepów,
  • lobelii,
  • żywotników,
  • jednorocznych pelargonii.

Ponadto, park ten ma jeszcze jedną ekologiczną zaletę. Wykorzystane w nim meble miejskie zostały stworzone z materiału składającego się w 95% z surowców wtórnych.

Ławki z materiałów z... materiałów

„VIVE Texcellence” to wytrzymały materiał, naśladujący swym wyglądem drewno, który powstaje z… tekstyliów. Do jego produkcji wykorzystuje się rozdrabnianą, nie nadającą się do ponownego użytku odzież, a także opakowania foliowe, w których jest dostarczana. Są one ze sobą mieszane i poddawane obróbce termicznej, a z zastygniętej i schłodzonej masy tworzone są deski do produkowanych mebli. Co ważne, elementy metalowe także są ekologiczne. Udział surowców wtórnych w ich produkcji to 50%. Obok mebli znalazło się miejsce na atrakcyjną, różnorodną roślinność.

- To nie pierwszy raz, gdy na terenie Rynku powstaje ogród kieszonkowy. W przeszłości Zakład Zieleni Miejskiej tworzył już takie przestrzenie, m.in. przed organizowanym w Katowicach Szczytem Klimatycznym ONZ – COP24. Wtedy ogród zlokalizowany był tuż nad Rawą, w sąsiedztwie poprzedniej siedziby Muzeum Śląskiego. Teraz wracamy do tego pomysłu, by wprowadzać jeszcze więcej zieleni do centrum miasta – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Mieszkańcy będą mogli korzystać z ogrodu na katowickim Rynku do końca września.

- Katowice są jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Ponad 42% powierzchni naszego miasta zajmują lasy, mamy piękne i przede wszystkim chętnie odwiedzane przez mieszkańców parki, jak ten w Zadolu, Park Kościuszki czy Katowicki Park Leśny. Jednak zieleni nigdy za wiele, stąd nasadzenia drzew na al. Korfantego i ul. Dworcowej. Ruszyły już prace związane z zazielenieniem ul. Warszawskiej, a zielona metamorfoza placu Sejmu Śląskiego jest na etapie projektowania – wymienia Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dlatego, jak tylko pojawia się możliwość, by jeszcze bardziej zazielenić przestrzeń miasta, jak w tym przypadku, to chętnie do takiej współpracy przystępujemy – dodaje prezydent.
Katowice Warszawska

Może Cię zainteresować:

Ulica Warszawska. Zmiany w organizacji ruchu, związane z początkiem prac nad zazielenieniem tej ulicy

Autor: Katarzyna Pachelska

14/07/2022

Wizualizacja placu Sejmu Śląskiego ZZM

Może Cię zainteresować:

Ogłoszono przetarg na projekt przebudowy pl. Sejmu Śląskiego. Będzie miniparkiem a nie parkingiem

Autor: Katarzyna Pachelska

05/04/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowicki dzień seniora

Katowicki Dzień Seniora 2022. Znamy program

Wiosenne nasadzenia w Katowicach

Trwają wiosenne nasadzenia, ale też porządki w mieście

Zdjęcie Główne

Red Box - bezpieczna przechowalnia wszystkich Twoich rzeczy

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Siłownia Fitness

Kobieta na siłowni – Justyna Czaja Instruktor Fitness

Marcin Wilk, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju

Marcin Wilk o Europejskim Forum Przyszłości. Wideo