Park kieszonkowy z ławkami z tekstyliów stanął nad Rawą przy Rynku w Katowicach

Na katowickim Rynku powstało nowe miejsce do odpoczynku. W okolicy palm, nad brzegiem sztucznej Rawy, zainstalowano specjalny ogród pokazowy, stworzony w ramach współpracy katowickiego Zakładu Zieleni Miejskiej i jednej ze śląskich firm.

Nad Rawą w centrum Katowic stanął park kieszonkowy z oryginalnymi ławkami. Wśród wyróżniających go atrybutów są elementy małej architektury, a w zasadzie materiały, z których zostały wykonane - przetworzona odzież.

Park kieszonkowy, czyli niedużych rozmiarów

Ogrody i parki kieszonkowe to niedużych rozmiarów tereny zielone, pozwalające uatrakcyjniać przestrzeń publiczną i wprowadzać zieleń w zurbanizowane miejsca, tym samym przeciwdziałając powstawaniu lokalnych wysp ciepła. W miniparku, stworzonym przez Zakład Zieleni Miejskiej i Grupę Fiori, pojawiły się ławki o różnych kształtach w otoczeniu m.in.:

  • pęcherznic,
  • dereni,
  • liliowców,
  • uczepów,
  • lobelii,
  • żywotników,
  • jednorocznych pelargonii.

Ponadto, park ten ma jeszcze jedną ekologiczną zaletę. Wykorzystane w nim meble miejskie zostały stworzone z materiału składającego się w 95% z surowców wtórnych.

Ławki z materiałów z... materiałów

„VIVE Texcellence” to wytrzymały materiał, naśladujący swym wyglądem drewno, który powstaje z… tekstyliów. Do jego produkcji wykorzystuje się rozdrabnianą, nie nadającą się do ponownego użytku odzież, a także opakowania foliowe, w których jest dostarczana. Są one ze sobą mieszane i poddawane obróbce termicznej, a z zastygniętej i schłodzonej masy tworzone są deski do produkowanych mebli. Co ważne, elementy metalowe także są ekologiczne. Udział surowców wtórnych w ich produkcji to 50%. Obok mebli znalazło się miejsce na atrakcyjną, różnorodną roślinność.

- To nie pierwszy raz, gdy na terenie Rynku powstaje ogród kieszonkowy. W przeszłości Zakład Zieleni Miejskiej tworzył już takie przestrzenie, m.in. przed organizowanym w Katowicach Szczytem Klimatycznym ONZ – COP24. Wtedy ogród zlokalizowany był tuż nad Rawą, w sąsiedztwie poprzedniej siedziby Muzeum Śląskiego. Teraz wracamy do tego pomysłu, by wprowadzać jeszcze więcej zieleni do centrum miasta – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Mieszkańcy będą mogli korzystać z ogrodu na katowickim Rynku do końca września.

- Katowice są jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Ponad 42% powierzchni naszego miasta zajmują lasy, mamy piękne i przede wszystkim chętnie odwiedzane przez mieszkańców parki, jak ten w Zadolu, Park Kościuszki czy Katowicki Park Leśny. Jednak zieleni nigdy za wiele, stąd nasadzenia drzew na al. Korfantego i ul. Dworcowej. Ruszyły już prace związane z zazielenieniem ul. Warszawskiej, a zielona metamorfoza placu Sejmu Śląskiego jest na etapie projektowania – wymienia Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dlatego, jak tylko pojawia się możliwość, by jeszcze bardziej zazielenić przestrzeń miasta, jak w tym przypadku, to chętnie do takiej współpracy przystępujemy – dodaje prezydent.
Katowice Warszawska

Może Cię zainteresować:

Ulica Warszawska. Zmiany w organizacji ruchu, związane z początkiem prac nad zazielenieniem tej ulicy

Autor: Katarzyna Pachelska

14/07/2022

Wizualizacja placu Sejmu Śląskiego ZZM

Może Cię zainteresować:

Ogłoszono przetarg na projekt przebudowy pl. Sejmu Śląskiego. Będzie miniparkiem a nie parkingiem

Autor: Katarzyna Pachelska

05/04/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon