Ogłoszono przetarg na projekt przebudowy pl. Sejmu Śląskiego. Będzie miniparkiem a nie parkingiem

Jeden z najbardziej reprezentacyjnych placów w Katowicach - plac Sejmu Śląskiego - dziś wygląda jak wielki parking z pomnikiem Korfantego w środku. To się ma wkrótce zmienić. Samochody pójdą precz, a w ich miejsce pojawią się drzewa i krzewy. 5 kwietnia ogłoszono przetarg na projekt przebudowy pl. Sejmu Śląskiego.

5 kwietnia 2022 r. Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach ogłosił przetarg na projekt przebudowy jednego z najważniejszych placów w Katowicach. Budżet całej inwestycji to 4 miliony złotych.

O pomyśle oazy zieleni na pl. Sejmu Śląskiego pisaliśmy we wrześniu 2021 roku: Plac Sejmu Śląskiego. Parking będzie zlikwidowany. Zamiast niego - minipark. Zobacz wizualizacje

Jesteśmy jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce, a tereny zielone to blisko połowa powierzchni Katowic. Oczywiście nie oznacza to, że zieleni w przestrzeni miejskiej nie może być jeszcze więcej. Dlatego też, we wrześniu ubiegłego roku zaproponowałem zazielenienie dwóch bardzo charakterystycznych miejsc w Katowicach – placu Sejmu Śląskiego i alei Korfantego w ścisłym Śródmieściu – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Liczę, że zmiany w tych miejscach pozytywnie wpłyną na wizerunek centrum miasta. Zależy mi na tym, aby plac Sejmu Śląskiego przestał być wielkim parkingiem i zamienił się w zieloną oazę w centrum Katowic. Dziś parkuje w tym miejscu ponad 150 samochodów, a po zmianach w ich miejsce pojawi się ok. 40 drzew, trawniki, a także fontanny i zbiorniki na deszczówkę – dodaje prezydent.

Plac Sejmu Śląskiego „na zielono”

Przedmiotem przetargu jest „opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na zagospodarowanie Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach”. Zaplanowana przemiana placu zakłada wiele różnych działań, dlatego wykonawca będzie musiał przygotować wielobranżową dokumentację projektową, która pozwoli na przystąpienie do robót. Przetarg na ten etap inwestycji zakończy się 22 kwietnia 2022 r., a wybrana w nim firma będzie miała 30 tygodni realizację umowy.

W ramach inwestycji zlikwidowane zostaną miejsca parkingowe wokół pomnika Wojciecha Korfantego. W ich miejsce zostanie posadzonych od 35 do 40 dorodnych drzew. Dodatkowo powstanie zielona przestrzeń w postaci roślin okrywowych – bylin i krzewów. Jedynym niezazielenionym miejscem będzie niewielki plac defilad znajdujący się przed pomnikiem Wojciecha Korfantego od strony Urzędu Wojewódzkiego, bo w tym miejscu odbywają się uroczystości państwowe.

Niecka na wodę deszczową

Zmiana charakteru placu, przysłuży się także ekologicznemu zarządzaniu wodami opadowymi. Stanie się tak na skutek budowy niecki pomiędzy pomnikiem a ul. Jagiellońską. Będzie tam zbierała się woda deszczowa z dużych i nawalnych opadów. Zgromadzona w ten sposób deszczówka będzie stopniowo rozsączona bezpośrednio do gruntu, a nie do systemu kanalizacji miejskiej – wyjaśnia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach i dodaje, że w samej niecce mają się pojawić rośliny odporne na okresowe zalewanie.

Na odnowionym placu pojawią się oczywiście meble miejskie. Będą to ławki, leżaki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Plac zostanie doświetlony nowymi lampami parkowymi, a posadzone drzewa dostaną oddolną i boczną iluminację. Co ważne, przebudowa zakłada także odnowienie terenu wokół przystanku autobusowego na ul. Jagiellońskiej, w tym budowę dwóch niewielkich fontann po obu stronach placu.

ZOBACZ TEŻ:

Jarmark Wielkanocny 2022 Katowice 3

Może Cię zainteresować:

Jarmark Wielkanocny 2022 na Rynku w Katowicach. Megakurczak, wielkie złote zające, stoiska i karuzela

Autor: Katarzyna Pachelska

03/04/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon