Placówka ZUS w Katowicach czynna w sobotę i niedzielę. Będzie przyjmować wnioski o 500+ dla dzieci ukraińskich

Od najbliższej soboty (26 marca) Ukraińcy, którzy przybyli legalnie do Polski po 23 lutego, mogą występować o świadczenie 500+. W związku z tym ZUS otwiera w ten weekend swoje placówki m.in. w Katowicach.

Pixabay
Dokumenty (zdjęcie ilustracyjne)

Jak podkreśla Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zasady przyznawania 500+ dla uchodźców są takie same jak dla obywateli Polski. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia.

Czytaj też:

Najpierw trzeba mieć nadany numer PESEL

Do złożenia wniosku o 500+ niezbędne jest posiadanie numeru PESEL - musi go mieć zarówno rodzic, jak i dziecko, na które będzie składany wniosek. Ponadto rodzic musi mieć też założone konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu i adres email (pisany alfabetem języka łacińskiego).

Złożenie elektronicznego wniosku o 500+ w języku ukraińskim będzie możliwe od najbliższej soboty (26 marca). Będą mogli to zrobić ci obywatele Ukrainy, którzy przybyli legalnie do Polski po 23 lutego 2022 r.

Weekend dla Ukrainy w ZUS-ie

Aby móc wysłać elektroniczny wniosek muszą posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Aby pomóc im w jego założeniu oraz wysłaniu wniosku o 500+ ZUS w najbliższy weekend organizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”.

- W województwie śląskim placówki ZUS będą otwarte w zdecydowanej większości w sobotę, 26 marca, ale będą też takie miejscowości, gdzie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obywatele Ukrainy będą mogli przyjść zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Tak będzie między innymi w: Katowicach, Sosnowcu, Zabrzu, Tarnowskich Górach, Chorzowie czy Tychach. Placówki będą czynne w godz. od 9 do 15 – wylicza Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Szczegółowy harmonogram dyżurów dostępny jest na stronie internetowej www.zus.pl.

Pośpiech jest w tej sytuacji jak najbardziej wskazany, bo 500+ za marzec dostaną tylko te osoby, które do 31 marca złożą wniosek o to świadczenie.

Infolinia w języku ukraińskim

ZUS przypomina ponadto, że od 21 marca działa specjalna infolinia telefoniczna w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy. Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8 do 18 pod numerem 22-444-02-55. Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl. Od uruchomienia infolinia cieszy się ogromnym zainteresowaniem – tylko pierwszego dnia konsultanci odebrali 845 połączeń. Najwięcej dzwoniących zainteresowanych było wnioskiem 500+.

CZYTAJ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon