Plastikowe opakowanie po wędlinie zabiło małego bociana. Jego rodzic przyniósł je w dziobie do gniazda w Mikołowie

Dzisiaj, 31 maja 2024 r., obchodzimy nie tylko dzień urodzin Igi Świątek, ale też Dzień Bociana Białego. Niestety dla mikołowskich bocianów, które mają założony profil na Facebooku, to nie jest dobry dzień. Para bocianich rodziców właśnie straciła jedno z trójki świeżo wyklutych dzieci. Udusiło się w gnieździe przykryte foliowym opakowaniem po wędlinie.

Dziś, 31 maja, przypada Dzień Bociana. Jak pisze Jacek Wąsiński z Leśnego Pogotowia z Mikołowa Kamionki, na świecie występuje 7 gatunków z rodzaju bocian. Bociany to też popularni pacjenci ośrodka leczenia i rehabilitacji dzikich zwierząt w Mikołowie Kamionce, co roku trafia ich tutaj ok. 100, a prawie 60 jest stałymi rezydentami ośrodka ze względu na trwałe okaleczenia czy to nóg, skrzydeł i dziobów.

- Jednak udaje się nam wypuścić na wolność co roku ponad połowę bocianów, które do nas trafiają, czyli ok. 40-50 - informuje Jacek Wąsiński. - Młode bociany które nie czują się na siłach podróżować, zostają z nami do wiosny i dopiero wtedy odlatują, dlatego czasem przez zimę mamy ich nawet 90. Trafiają do nas najczęściej kilkudniowe maluszki i te które nie miały dość siły aby podróżować na zimę do ciepłych krajów. Niestety bardzo dużo bocianów wpada na linię wysokiego napięcia i te najczęściej po takim wypadku nie powracają już do zdrowia – zdarza się, że ich nogi zostają poparzone prądem i stają się całkowicie bezwładne - opisuje Wąsiński.

Apeluje do dostawców energii, by zabezpieczali kable, szczególnie w pobliżu gniazd, lub prowadzili jedną wiązkę kabli. To wg Wąsińskiego pozwoli uniknąć tragedii ptaków.

Na terenie ośrodka w Mikołowie od 10 lat gniazduje para bocianów. - Często nie udawało im się wysiedzieć jaj lub wykarmić z jakichś powodów młodych. W tym roku jednak udało się i mają aż 4 maluchy. Nasze bociany nie odlatują na zimę, więc miały co najmniej 2-3 tygodnie przewagi nad innymi boćkami, i ich maluchy są już bardzo, bardzo duże. Postawiliśmy również w tym roku dodatkową platformę którą zajęła kolejna para bocianów - cieszy się opiekun Leśnego Pogotowia.

Tragedia w bocianim gnieździe. Strażacy nie zdołali uratować młodego

Niestety tyle szczęścia nie miała para bocianów z pobliskiego Gniotka (dzielnicy sąsiadującej z Kamionką).

Mikołowskie bociany, które mają gniazdo przy ul. Podleskiej, niedaleko Kopalni Doświadczalnej "Barbara" i granicy miasta z Katowicami, są znane w sieci. Tuż przy ich gnieździe umieszczono kamerę, która robi zdjęcia i filmuje bocianią parę. Ich życie jest pokazywane na profilu Bociany Mikołów na Facebooku.

Internauci mogli ostatnio przekonać się na własne oczy, jak groźne dla ptaków mogą być plastikowe opakowania. Para bocianów z Podleskiej doczekała się trójki dzieci. Wszystkie wydawały się być zdrowe i silne. Jednak dziś rano administrator profilu poinformował, że w Boże Ciało późnym wieczorem przyniesiony w dziobie przez dorosłego bociana plastik przykrył młode bocianki.

"Zwróciłem się o pomoc do strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Mikołowie, która przysłała wóz strażacki z drabiną, a strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mikołowie wyruszyli do gniazda na ratunek. Niestety, jeden z bocianków nie przeżył uduszony pod plastikiem, ale pozostałe dwa zostały uratowane. Strażakom z Mikołowa bardzo dziękujemy".

Martwy młody bocian i opakowanie, które spowodowało jego śmierć
Martwy młody bocian i opakowanie, które spowodowało jego śmierć

Na zdjęciach z kamery widać, że spore puste plastikowe opakowanie po wędlinie przykryło praktycznie w całości jednego z małych bocianów, nie dając mu szans na przeżycie.

Internauci są poruszeni tragedią w bocianim gnieździe. "Tyle się mówi o tym, jak plastikowe odpady zagrażają zwierzętom morskim.. a takie tragedie dzieją się w sąsiedztwie" - pisze Misia. Administrator profilu przyznaje, że plastikowe śmieci to duży problem, bo "praktycznie nie ma dnia, żeby jakiegoś śmiecia (bocian - przyp. red.) nie przyniósł do gniazda. Jedne przykryje gałęziami, drugie wyrzuci a jeszcze inne zwieje wiatr. Jest to bardzo denerwujące, ale trudno też codziennie prosić strażaków o sprzątanie gniazda."

Puszczyk uralski

Może Cię zainteresować:

Do Leśnego Pogotowia trafił puszczyk uralski. Został potrącony w centrum Katowic

Autor: Redakcja

26/03/2024

Bociany w mikołowie

Może Cię zainteresować:

Z kamerą wśród zwierząt w Mikołowie. Bociany mają specjalny profil na Facebooku

Autor: Redakcja

25/05/2023

Leśne Pogotowie w Mikołowie

Może Cię zainteresować:

Kolej do CPK oznacza koniec Leśnego Pogotowia w Mikołowie. "Ośrodek nie ma prawa funkcjonować"

Autor: Patryk Osadnik

07/07/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon