Pożar na terenie nieczynnej lokomotywowni w Katowicach

Wybuchł pożar na terenie nieczynnej lokomotywowni w Katowicach. Słup gęstego dymu o poranku był widoczny z sąsiednich miast. - Na miejsce rozdysponowano dziewięć zastępów straży pożarnej - informuje mł. bryg. Aneta Gołębiowska.

Ogień na terenie nieczynnej lokomotywowni zauważono w piątek, 29 października, około godz. 7.00 rano. Jak dowiedzieliśmy się od Kongresu Ochrony Zabytków, pożar wybuchł w budynku administracyjnym pomiędzy halami lokomotywowni.

Mł. bryg. Aneta Gołębiowska z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach potwierdziła tę informację. - Na miejsce rozdysponowano dziewięć zastępów straży pożarnej. Sytuacja została opanowana po godz. 8.00 - dodała.

Gęsty dym nadal unosi się nad Katowicami. Trwa dogaszanie pożaru.

Ruch kolejowy na trasie pomiędzy Katowicami i Chorzowem został tymczasowo wstrzymany, ale przed godz. 9.00 pociągi ponownie zaczęły kursować.

Lokomotywownia w Katowicach stoi pusta i niszczeje

Lokomotywownia w Katowicach-Załężu ma ponad 120 lat. Widnieje w gminnej ewidencji zabytków, ale kilka miesięcy temu rozpoczął się proces, który ma doprowadzić do wpisania jej do ogólnopolskiego rejestru, co przynajmniej w teorii pozwoliłoby lepiej chronić ten ważny dla historii Śląska obiekt.

Otoczona z każdej strony przez tory kolejowe lokomotywownia od wielu lat stoi jednak pusta. Jest regularnie odwiedzana przez złodziei oraz wandali, przez co popada w ruinę. Cały kompleks składa się z dwuwachlarzowego układy hal, wieży ciśnień, budynków magazynowych, biurowych oraz zaplecza technicznego.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jeden z wachlarzy lokomotywowni w Katowicach

Spalony budynek lokomotywowni przeznaczono do rozbiórki

Wnętrze lokomotywowni w Katowicach

Dlaczego lokomotywownia powinna zostać zabytkiem?

Pomiar wykazał 211 km/h

Za bardzo się spieszył na Chorzowskiej

Kierowca autobusu

Kierowca autobusu oskarżony o zabójstwo 19-letniej Basi

Mickiewicza

Co z bójką, która poprzedziła tragedię na ul. Mickiewicza?

Dratyczne zdjęcie

Rozpoznajesz tego zmarłego mężczyznę?

Youtuberzy katowice

Youtuberzy z Katowic. Gwiazdy polskiego...