Półfinały i finał Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Kobiet 2026 odbędą się w Katowicach

Polska została współgospodarzem Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Kobiet 2026. Mecze półfinałowe oraz wielki finał zostaną rozegrane w katowickim Spodku.

fot. Paweł Bejnarowicz – Związek Piłki Ręcznej w Polsce
Pilka reczna druzyna Polski kobiet

Pierwotnie Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Kobiet w roku 2026 miały odbyć się w Rosji. W czerwcu zeszłego roku Europejska Federacja Piłki Ręcznej podjęła jednak decyzję o zmianie gospodarza. W listopadzie gotowość organizacji imprezy złożyło sześć federacji. Ostatecznie, oprócz wspólnej aplikacji Polski i Czech swoje kandydatury przedstawiły także Turcja oraz Rumunia wraz ze Słowacją (Hiszpania wycofała swoją ofertę w trakcie postępowania kwalifikacyjnego).

Półfinały i finał Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Kobiet 2026 odbędą się w Katowicach

W kolejnych miesiącach Europejska Federacja Piłki Ręcznej przeprowadziła inspekcje oraz rozmowy z zainteresowanymi federacjami krajowymi. Na ich podstawie podjęto decyzję o powierzeniu roli organizatorów turnieju EHF EURO 2026 kobiet wszystkim pięciu zgłoszonym federacjom.

Mistrzostwa odbywać się będą od 3 do 20 grudnia 2026 r. Wezmą w nich udział 24 drużyny. Zmagania rundy wstępnej zaplanowano w:

  • Oradei (Rumunia),
  • Kluż-Napoca (Rumunia),
  • Antalyi (Turcja),
  • Brnie (Czechy),
  • Bratysławie (Słowacja),
  • Katowicach.

Jak podkreśla w swoim komunikacie Związek Piłki Ręcznej w Polsce, stolica województwa śląskiego będzie miejscem rozgrywek wszystkich faz turnieju, czyli rundy wstępnej, głównej i finałowej (półfinały i finał).

- Bardzo cieszymy się, że jeden z najważniejszych turniejów w europejskiej piłce ręcznej ponownie zagości w naszym kraju. Po Mistrzostwach Europy mężczyzn w 2016 roku, pierwszy raz będziemy mieli okazję gościć u siebie najlepsze drużyny w rozgrywkach kobiet. Szczególną dumą napawa fakt, że to właśnie w Polsce odbędą się decydujące mecze wraz z wielkim finałem EHF EURO 2026 w Katowicach -mówi Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Dodajmy, że Spodek nie pierwszy raz będzie gospodarzem mistrzowskiej imprezy w handballu. W styczniu 2023 roku w katowickiej arenie rozgrywano mecze rundy wstępnej Mistrzostw Świata Mężczyzn.

Spodek to ikona Katowic

Może Cię zainteresować:

Spodek. Ikona Katowic, klasyk śląskiej architektury w stolicy GZM

Autor: Tomasz Borówka

05/10/2022

Pomnik Powstańców Śląskich, Katowice

Może Cię zainteresować:

Spodek ma 51 lat! Zobaczcie, jak wyglądały Katowice bez Spodka i jak budowano ten niezwykły obiekt

Autor: Katarzyna Pachelska

08/05/2022

MCK Katowice Spodek

Może Cię zainteresować:

Kilkaset miejsc siedzących więcej na trybunach lodowiska katowickiego Spodka. Szykuje się przebudowa obiektu

Autor: Katarzyna Pachelska

14/07/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon