Policjantka z Katowic wygrała w sądzie z kobietą, która nagrała jej interwencję i zamieściła film z mediach społecznościowych

Policjantka z katowickiej komendy wygrała proces wytoczony kobiecie, która nagrała telefonem jej interwencję, a film umieściła w mediach społecznościowych. Według sądu policjant, choć jest funkcjonariuszem publicznym, nie jest osobą powszechnie znaną, dlatego bez jego zgody nie można rozpowszechniać jego wizerunku w mediach społecznościowych.

Wyrok nagranie policja

O tym, że publikowanie wizerunku policjanta bez jego zgody w mediach społecznościowych jest niezgodne z prawem, przekonała się mieszkanka Katowic, która wyrokiem Sąd Okręgowego w Katowicach została skazana za naruszenie dóbr osobistych policjantki.

Kobiecie nie spodobało się, że policjantki przyszły najpierw do niej

Sąd zasądził od pozwanej kwotę 6 tysięcy złotych na rzecz policjantki oraz kwotę 2 tysiące złotych na rzecz stowarzyszenia. Kobieta ma też zwrócić policjantce ponad 3,6 tysięcy złotych tytułem zwrotu kosztów procesu, a także usunąć nagranie ze swojego profilu w mediach społecznościowych, usunąć komentarz dotyczący interwencji i zamieścić przeprosiny policjantki o wskazanej przez sąd treści.

Do interwencji, podczas której został nagrany wizerunek policjantki, doszło 24 września 2022 roku w centrum Katowic. Mieszkanka jednej z kamienic zgłosiła zakłócenie ciszy nocnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w pierwszej kolejności policyjny patrol przyszedł do zgłaszającej, by dowiedzieć się szczegółów i ustalić okoliczności zgłoszenia. Kobiecie bardzo nie spodobało się, że policjantki zapukały do jej drzwi. Złożyła na nie skargę.

Nie można rozpowszechniać wizerunku policjanta

Podczas interwencji policjantki miały kamery nasobne, które zarejestrowały przebieg interwencji. - Z nagrań jednoznacznie wynikało, że czynności zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, a zarzuty skarżącej są bezpodstawne - mówią katowiccy policjanci.

W związku z upublicznieniem wizerunku policjantki, sprawa trafiła do sądu, gdzie zapadł wyrok na korzyść mundurowej.

Policja przypomina, że zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeśli jej wizerunek został utrwalony w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych.

- Wprawdzie policjant jest funkcjonariuszem publicznym, ale, co istotne, nie jest osobą powszechnie znaną, stąd wyjątek dotyczący rejestrowania i upubliczniania jej wizerunku nie ma zastosowania. Przypominamy, że prawo chroni policjantów przed bezprawnym zamieszczaniem ich wizerunku, w tym nagrań z interwencji w mediach społecznościowych. Nie ma przyzwolenia na zamieszczanie przez osoby postronne wizerunku funkcjonariuszy policji bez ich zgody! - grzmią policjanci
Podejrzany kradziez zuchwala katowice 02

Może Cię zainteresować:

W Katowicach wyrwał kobiecie telefon z ręki i uciekł. Oskarżony o kradzież zuchwałą poszukiwany przez policję

Autor: Katarzyna Pachelska

13/10/2023

Dziecko rower pixabay

Może Cię zainteresować:

6-letni chłopczyk zaginął w Parku Śląskim. Oddalił się na rowerze od taty. Katowiccy policjanci natychmiast wszczęli poszukiwania

Autor: Katarzyna Pachelska

12/10/2023

Ministerstwo samotnosci katowice 02

Może Cię zainteresować:

Otwarto Ministerstwo ds. Samotności w Katowicach. Bistro społeczne z obiadami za 15 zł, kawiarnia, salka gimnastyczna i bezpłatna pomoc psychologów

Autor: Katarzyna Pachelska

12/10/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon