Politycy i samorządowcy żegnają Kamila Durczoka. „Historia prawdziwie ludzka – ze szczytem i upadkami”

FB Kamil Durczok
Kamil Durczok

Kamil Durczok zmarł we wtorek rano, w wieku 53 lat. Słynnego dziennikarza żegnają politycy i samorządowcy ze Śląska, z którymi przez lata Durczok prowadził rozmowy i polemiki.

We wtorek rano informację o śmierci Kamila Durczoka potwierdziła, w rozmowie z portalem Press, rodzina dziennikarza. Jak natomiast podał Onet, Durczok zmarł o godz. 4.30 w w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Przyczyną śmierci był prawdopodobnie rozległy krwotok wewnętrzny. Lekarze nie zdołali go uratować po długiej akcji reanimacyjnej.

Dziennikarze ze Śląska wspominają Kamila Durczoka

Oprócz kolegów z branży, Durczoka z szacunkiem wspominali też politycy i samorządowcy. Przez długie lata był on dla nich jednym z najtrudniejszych przeciwników w publicystycznych rozmowach na antenie telewizyjnej, a także w internecie. Ewa Kopacz, była premier, którą Durczok swego czasu bezlitośnie rozliczał za plan likwidacji śląskiego górnictwa, dziś pożegnała go wspólnym zdjęciem i podpisem: „Zmarł Kamil Durczok – Europejczyk, dziennikarz, publicysta”.

Marek Belka, inny były szef polskiego rządu, napisał: „Przy wszystkich kontrowersjach, towarzyszących mu zwłaszcza w ostatnich latach, nikt nie może odmówić Kamilowi Durczokowi bycia prawdziwą osobowością w świecie dziennikarskim”.

Pogrzeb Kamila Durczoka odbędzie się w kościele na Kostuchnie

„Miał śląską duszę”

Na Śląsku dziennikarza pożegnał prezydent Katowic, Marcin Krupa. „Kamila Durczoka zapamiętam jako świetnego dziennikarza, który pokazał, że siła charakteru i wytrwałość mogą zaprowadzić „synka z Katowic” na szczyty medialnej kariery” – napisał dla portalu 24Kato. „Dla Kamila Durczoka zawsze ważne były nasze śląskie sprawy, o których zawsze głośno mówił w całej Polsce – nie tylko kultura, tradycja, ale też przyszłość. Będzie nam go bardzo brakowało” – stwierdził prezydent Krupa.

„Był bardzo dobrym dziennikarzem, był Ślązakiem, miał śląską duszę” – dodaje śląska posłanka Monika Rosa z Nowoczesnej/Koalicji Obywatelskiej. „Kamil Durczok przez długie lata inspirował rzesze młodych dziennikarzy. Udzielał się charytatywnie, mimo trudnej sytuacji życiowej. Jego historia jest prawdziwie ludzka – ze spektakularnym wejściem na szczyt oraz upadkami, z których do końca próbował się podnosić” – podkreśla Rosa.

„Ikona dziennikarstwa”

Durczoka pożegnał też europoseł Łukasz Kohut z Nowej Lewicy. Nazwał go „ikoną dziennikarstwa”. Przypomniał, że pochodził z Radlina, czyli rodzinnych stron Kohuta. „Chropowaty człowiek ze swoją ciemną stroną. Ostatnio dużo czytał o Śląsku, podarowałem mu „Kajś” Zbyszka Rokity na Jego ostatnie - kto by wtedy pomyślał - 53. urodziny. To On wyciągnął na światło dzienne, że to nie Wojtek Kałuża, a ja miałem być jedynką do Sejmiku Wojewódzkiego - za co będę mu już zawsze wdzięczny. To on zadzwonił po moich pierwszych Faktach po Faktach z ‘pyskiem’: czemu żeś temu Czarneckiemu nie dowalił mocno, nie cackaj się tak z nimi, synek mosz siła!" - wspomina Kohut. 

„Miał swoje ogromne problemy zdrowotne - niech będą one drogowskazem, bo przestroga zawsze brzmi w takim kontekście złowrogo. Kamil wielokrotnie wygrywał w życiu, srogo też przegrał” – podkreślił śląski europoseł. 

Pochodzący ze Śląska i związany ze Śląskiem Durczok przez wiele lat był jednym z najbardziej znanych i wszechstronnych dziennikarzy w Polsce. Karierę rozpoczynał w studenckim Radiu Egida. Największą popularność i rozpoznawalność przyniosła mu oczywiście praca w telewizji. Był najważniejszym dziennikarzem politycznym i prowadzącym główne Wiadomości w TVP. W 2005 roku został redaktorem naczelnym i głównym prowadzącym Fakty TVN. Później polityczną publicystyką zajmował się również w stacji Polsat News. Z kolei w latach 2016-2019 był redaktorem naczelnym regionalnego portalu Silesion.pl.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kamil Durczok zmarł w wieku 53 lat

Kamil Durczok został pochowany na Kostuchnie w Katowicach

Projekt bez tytułu 16

Durczok. „Warszawa była tylko miejscem pracy. Kochał Śląsk”

Kamil Durczok

Pogrzeb Kamila Durczoka odbędzie się na Kostuchnie

Kamil Durczok nie żyje

Dziennikarze wspominają Durczoka. "Bezkompromisowy"

Kamil Durczok nie żyje

Kamil Durczok nie żyje. Dziennikarz zmarł w wieku 53 lat

Zdjęcie Główne

Bezpieczna przyszłość z dotacją

Kamil durczok fb

Kamil Durczok skazany. Jaką karę wymierzył mu sąd?