Ponad 1,5 tysiąca uchodźców z Ukrainy dotarło dzisiaj specjalnym pociągiem na Śląsk. Najpierw do Sławkowa, a potem do Katowic

Dzisiaj, 5 marca rano specjalnym pociągiem z Lwowa do Euroterminalu w Sławkowie dotarło około 1,5 tysiąca uchodźców z Ukrainy. Tu czekały na nich ogrzewane namioty i punkty gastronomiczne. Teraz uchodźcy zostaną przewiezieni m.in. do Katowic, Kielc oraz Krakowa.

Od późnych godzinnych wieczornych w piątek, 4 marca w okolicach Euroterminala w Sławkowie trwały przygotowaniu do przyjazdu około 1,5 tysiąca uchodźców z Ukrainy. Ludzie uciekający przed wojną do województwa śląskiego dostali się specjalnym pociągiem prosto z Lwowa. To właśnie w Sławkowie kończy się szeroki tor wiodący ze wschodu, dlatego tak liczny transport uchodźców był możliwy.

Pociąg do Euroterminala dotarł dwie godziny później niż zakładano. Podróżowały nim głównie kobiety i dzieci, ale także ludzie starsi oraz zwierzęta domowe takie jak psy czy koty.

W Sławkowie na Ukraińców czekały przygotowane przez strażaków ogrzewane namioty, a także punkty gastronomiczne, gdzie uchodźcy mogli odpocząć, zjeść ciepły posiłek, napić się herbaty oraz kawy.

Część osób zaraz po przyjeździe przesiadła się do pociągu Kolei Śląskich. Ten pojechał do Katowic i po opuszczeniu przez pasażerów powrócił do Sławkowa po pozostałych.

ZOBACZ TAKŻE:

Już w Katowicach, na dworcu kolejowym działa punkt informacyjny. Służby wojewody śląskiego zapewniają, że to właśnie w tym miejscu ci, którzy nie będą mogli schronić się u rodziny czy znajomych, otrzymają zakwaterowanie na terenie województwa.

- Naszą powinnością jest przyjąć te osoby. Żołnierze walczący powierzyli nam, pod naszą opiekę, swoje dzieci, żony i matki. Dzisiaj chcemy im pomóc, dać schronienie i zapewnić bezpieczeństwo - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Plac Mozaikowy przy hali Kapelusz, Park Śląski

Park Śląski. Plac za Kapeluszem został odnowiony

Marcin Wilk, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju

Marcin Wilk o Europejskim Forum Przyszłości. Wideo

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego

Inwestycja przy ul. Grundmanna w Katowicach

Biura, mieszkania i hotel nad brzegiem Rawy

Tramwaj w Katowicach

Znowu będzie można kupić bilet w autobusie?