Ponad 1,5 tysiąca uchodźców z Ukrainy dotarło dzisiaj specjalnym pociągiem na Śląsk. Najpierw do Sławkowa, a potem do Katowic

Dzisiaj, 5 marca rano specjalnym pociągiem z Lwowa do Euroterminalu w Sławkowie dotarło około 1,5 tysiąca uchodźców z Ukrainy. Tu czekały na nich ogrzewane namioty i punkty gastronomiczne. Teraz uchodźcy zostaną przewiezieni m.in. do Katowic, Kielc oraz Krakowa.

Od późnych godzinnych wieczornych w piątek, 4 marca w okolicach Euroterminala w Sławkowie trwały przygotowaniu do przyjazdu około 1,5 tysiąca uchodźców z Ukrainy. Ludzie uciekający przed wojną do województwa śląskiego dostali się specjalnym pociągiem prosto z Lwowa. To właśnie w Sławkowie kończy się szeroki tor wiodący ze wschodu, dlatego tak liczny transport uchodźców był możliwy.

Pociąg do Euroterminala dotarł dwie godziny później niż zakładano. Podróżowały nim głównie kobiety i dzieci, ale także ludzie starsi oraz zwierzęta domowe takie jak psy czy koty.

W Sławkowie na Ukraińców czekały przygotowane przez strażaków ogrzewane namioty, a także punkty gastronomiczne, gdzie uchodźcy mogli odpocząć, zjeść ciepły posiłek, napić się herbaty oraz kawy.

Część osób zaraz po przyjeździe przesiadła się do pociągu Kolei Śląskich. Ten pojechał do Katowic i po opuszczeniu przez pasażerów powrócił do Sławkowa po pozostałych.

ZOBACZ TAKŻE:

Już w Katowicach, na dworcu kolejowym działa punkt informacyjny. Służby wojewody śląskiego zapewniają, że to właśnie w tym miejscu ci, którzy nie będą mogli schronić się u rodziny czy znajomych, otrzymają zakwaterowanie na terenie województwa.

- Naszą powinnością jest przyjąć te osoby. Żołnierze walczący powierzyli nam, pod naszą opiekę, swoje dzieci, żony i matki. Dzisiaj chcemy im pomóc, dać schronienie i zapewnić bezpieczeństwo - powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka

Youtuberzy katowice

Youtuberzy z Katowic. Gwiazdy polskiego...