Pożar hali w Katowicach przy ul. Rzepakowej. Słup czarnego dymu widać w całym mieście i w ościennych miejscowościach

Czytelnicy donoszą o słupie czarnego dymu, unoszącego się z południowej części Katowic w poniedziałkowe popołudnie 8 kwietnia 2024 r.. Dym jest widoczny nawet z okolicznych miast oraz z Ustronia. Jak się okazuje, płonie hala położony przy ul. Rzepakowej w południowej części Brynowa, niedaleko Centrum Przesiadkowego Brynów. W hali składowano hulajnogi elektryczne.

AKTUALIZACJA, godz. 23.00

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej informuje, że w dniu 8.04.2024 r. o godz. 18:10 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego (SKKM) PSP w Katowicach przyjęło zgłoszenia dotyczące pożaru hali magazynowej zlokalizowanej przy ul. Rzepakowej w Katowicach. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej, Kierujący Działaniem Ratowniczym przekazał informację o pożarze części hali magazynowej na powierzchni ok. 2000 m2.

W trakcie rozpoznania ustalono, że w przestrzeni objętej pożarem magazynowane były hulajnogi elektryczne oraz baterie służące do ich zasilania. W działaniach gaśniczych brały udział łącznie 22 zastępy – zarówno z Państwowej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Pożar został opanowany o godz. 21:25, wtedy też Kierujący Działaniem Ratowniczym przekazał do SKKM w Katowicach informację o tzw. lokalizacji pożaru. Zakończenie działań nastąpiło o godz. 00:26.

Na miejscu zdarzenia obecni byli m.in.:

 • Śląski Komendant Wojewódzki PSP - st. bryg. Wojciech Kruczek,
 • Komendant Miejski PSP w Katowicach – st. bryg. Arkadiusz Korzeniewski,
 • Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Katowicach – bryg. Przemysław Małoszewski.

W akcji brały udział oddziały:

 • KW PSP Katowice
 • KM PSP Katowice
 • JRG 1 Katowice
 • JRG 2 Katowice
 • JRG 3 Katowice
 • JRG Tychy
 • JRG Sosnowiec
 • OSP Kostuchna
 • OSP Podlesie
 • OSP Szopienice
 • OSP Dąbrówka Mała
 • OSP Zarzecze

AKTUALIZACJA, godz. 20:20

Jak informuje Komenda Miejska PSP w Katowicach, w tym momencie z pożarem zmagają się 22 zastępy PSP oraz OSP (80 strażaków). Na miejsce akcji przybyli: Komendant Miejski PSP w Katowicach, Zastępca Komendanta Miejskiego ds. Operacyjnych oraz grupa Operacyjna Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Czarny słup dymu widać jak na dłoni m.in. z osiedla Tysiąclecia czy z parkingu IKEA. Jak informuje serwis Katowice112 to rozwinięty pożar obiektu/hali przy ulicy Rzepakowej w Katowicach Brynowie. Na miejscu interweniują liczne zastępy straży pożarnej! Dym widać nawet z Gliwic i z Ustronia.

"Zalecamy mieszkańcom okolic pozamykać okna!" Na miejsce udają się kolejne zastępy straży pożarnej, m.in. OSP Kostuchna.

- Potwierdzam informację o pożarze hali przy ul. Rzepakowej w Katowicach - mówi kapitan Rafał Gruszka, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. - Pali się hala Farmacolu. Na miejsce zadysponowano 14 zastępów straży pożarnej. Na razie nie wiemy, co dokładnie znajduje się w hali objętej pożarem ani jaka jest powierzchnia pożaru - dodaje kapitan Gruszka.

Choć Farmacol to, jak nazwa wskazuje, firma farmaceutyczna, w hali, którą wynajmowano zewnętrznemu podmiotowi miały być składowane hulajnogi elektryczne. Pożar objął ok 2000 m2 hali liczącej 5000 m2, w której hulajnogi przechowuje firma Bolt.

Siedziba firmy Farmacol przy ul. Rzepakowej w Katowicach
Siedziba firmy Farmacol przy ul. Rzepakowej w Katowicach

Pożar wygląda bardzo groźnie. Mieszkańcy informują, że w okolicy roznosi się bardzo odczuwalny smród palonego plastiku.

Zlodzieje kaloryfery katowice 01

Może Cię zainteresować:

Kradli kaloryfery i sklepowym wózkiem wieźli do skupu złomu. Takie rzeczy w Katowicach!

Autor: Katarzyna Pachelska

29/03/2024

Pieniadze zloty pixabay

Może Cię zainteresować:

Katowice. Tak nie chciał wylądować "na wytrzeźwiałce", że zaoferował policjantom po 5 tys. zł łapówki

Autor: Katarzyna Pachelska

27/03/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon