Późną jesienią Katowice posadzą ponad 160 drzew. Sprawdźcie, gdzie w mieście pojawią się nowe nasadzenia

Późna jesień, a także wczesna wiosna, to najlepszy okres na sadzenie drzew. W Katowicach zasadzonych zostanie tej jesieni ponad 160 drzew. Miasto realizuje także szereg działań, które sprawią, że zieleń będzie jeszcze bardziej dostępna dla mieszkańców.

W Katowicach jeszcze przed zimą zostanie nasadzonych ponad 160 drzew.

W Katowicach prowadzimy szereg działań mających na celu zwiększenie ilości zieleni w mieście. Sporo zielonych inicjatyw wychodzi od samych mieszkańców poprzez Zielony Budżet oraz Budżet Obywatelski. Jako miasto mocno inwestujemy w zielone projekty, bo zadbane, zielone przestrzenie są miejscem idealnym do wypoczynku, rodzinnych aktywności, ale też wpływają na cały ekosystem. Obecnie trwają prace rewitalizacyjne na stawie Starganiec, a za chwilę ruszamy także z inwestycjami w katowickie parki, na co łącznie przeznaczymy około 55 mln zł – mówi Marcin Krupa prezydent Katowic. – Uzupełnieniem tych dużych inwestycji są nasadzenia. Zdajemy sobie sprawę z roli drzew w mieście, dlatego cieszę się, że te jesienne nasadzenia w tym roku obejmą ponad 160 drzew zarówno w centrum miasta, jak również w dzielnicach – dodał prezydent.

Najlepiej sadzić wiosną lub jesienią

Późna jesień, a także wczesna wiosna, to najlepszy okres na sadzenie drzew. Wynika to z warunków klimatycznych – większa wilgotność i niska temperatura (ale jeszcze nie poniżej zera) sprawiają, że jest mniejsze prawdopodobieństwo, że drzewa się nie przyjmą. Dlatego korzystając ze sprzyjającej aury Zakład Zieleni Miejskiej w ostatnich dniach rozpoczął nasadzenia, które w najbliższych dniach będą kontynuowane.

Najwięcej drzew zostanie posadzonych przy ul. Bagiennej na wysokości skrzyżowania z ul. Lwowską, tu pojawi się ich 37. Przy ul. Rataja stanie 18 grabów, a przy ul. Krakowskiej pojawi się 15 klonów, które są starą francuską odmianą klona zwyczajnego. Nazwa wywodzi się od tego, że rosnąc, pień oraz korona drzewa (tzw. pokrój) tworzą kształt kolumny. Przy skrzyżowaniu ul. Bagiennej z ul. Bohaterów Monte Cassino znajdzie się 6 klonów, a przy ul. Trzy Stawy staną 3 jarzęby oraz 4 śliwy wiśniowe, które charakteryzują się różowymi kwiatami i dużymi, czerwonymi liśćmi. Plac św. Herberta wzbogacił się o świerk pospolity, a Park Giszowiecki zyska po dwa: buki, klony i robinie. Przy stawie na ul. Chrobrego pojawi się klon wyróżniający się czerwonymi liśćmi oraz brzoza brodawkowata. W centrum miasta przy ul. Powstańców zasadzone zostały grab i klon.

Średniorocznie Zakład Zieleni Miejskiej sadzi ok. 1200-1500 drzew – to m.in. nasadzenia zastępcze, nasadzenia z Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu. Wybieramy gatunki, które są odporne na nasze warunki atmosferyczne. Wśród nich są np. drzewa rodzime – klony, dęby, głogi. Często sadzimy platany, topole, buki. Staramy się, aby miasto było coraz bardziej zielone, ponieważ sprzyja to nie tylko mieszkańcom, ale także naszej planecie, a dodatkowo poprawia nasz krajobraz – podsumowuje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Wśród sadzonych drzew znajdują się również takie odmiany drzew jak np. grab czy klon jawor - jeden z największych przedstawicieli swojego rodzaju. Drzewo to może dożyć nawet 250-350 lat i osiągnąć wysokość do 40 m, co ważne jest ono doskonale przystosowane do warunków miejskich. Posiada charakterystyczną korę ze spękaniami.

W ramach jesiennych nasadzeń Katowice wzbogacą się o 163 drzewa, co ważne nie są to drobne sadzonki, a ponad 2-metrowe rośliny.

MDK Witosa wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Nowy dom kultury w Katowicach. Ogłoszono przetarg na budowę Miejskiego Dom Kultury na os. Witosa

Autor: Katarzyna Pachelska

02/12/2022

Przetarg na projekt przedłużenia Bocheńskiego

Może Cię zainteresować:

Jest przetarg na projekt przedłużenia ul. Bocheńskiego w kierunku Ligoty i Panewnik przez las i nad torami

Autor: Katarzyna Pachelska

02/12/2022

Budowa przy ul. Dobrowolskiego, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice. Mężczyzna zmarł w kabinie żurawia budowlanego, na wysokości około 36 m

Autor: Katarzyna Pachelska

02/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wizualizacja 1

Katowice. Zabytkowa Aleja Kasztanowców będzie rewitalizowana

Przedstawiciele stron podpisanej umowy

Umowa na zazielenienie Warszawskiej podpisana

Feniksy kanaryjskie wracają po jesienno-zimowej przerwie

Palmy wróciły na katowicki rynek

Plac Mozaikowy przy hali Kapelusz, Park Śląski

Park Śląski. Plac za Kapeluszem został odnowiony

Źle parkujący kierowcy to plaga w Katowicach

Akcja „Wyzwanie: parkowanie!”. Statystyki zwalają z nóg!

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

Tramwaj w Katowicach

Znowu będzie można kupić bilet w autobusie?