Prezydenci Katowic, Sosnowca i Opola pozazdrościli Ruchowi Chorzów i Rakowowi Częstochowa. Też chcą pieniędzy na stadiony

Prezydenci trzech miast - Katowic, Sosnowca i Opola - zwołali konferencję prasową na terenie budowy nowego stadionu miejskiego w Katowicach, by wspólnie zaapelować do rządu i premiera Mateusza Morawieckiego o dofinansowanie nie tylko budowy stadionów Ruchu Chorzów i Rakowa Częstochowa, ale również obiektów sportowych wznoszonych w Katowicach, Sosnowcu i Opolu.

Katarzyna Pachelska
Prezydenci stadion katowice

Premier Mateusz Morawiecki jest ostatnio bardzo hojny dla klubów piłkarskich, konkretnie dla dwóch klubów. Publicznie oświadczył, że rząd dofinansuje budowę nowych stadionów dla Ruchu Chorzów i dla Rakowa Częstochowa.

Więcej:

Podobnego wsparcia dla swoich inwestycji sportowych domagają się prezydenci Katowic - Marcin Krupa, Sosnowca - Arkadiusz Chęciński i Opola - Arkadiusz Wiśniewski. Panowie zwołali dzisiaj, 16 maja, specjalną konferencję prasową. Odbyła się na terenie budowy nowego stadionu miejskiego w Katowicach.
Więcej o stadionie: Praca wre na budowie nowego stadionu miejskiego w Katowicach. Trwa montaż trybun

- Dziękujemy za fundusze dla Chorzowa i Częstochowy, ale nie zapominajmy o innych miejscach w naszym kraju. Wszyscy Polacy płacą podatki, wszyscy są równi i dlatego liczymy, że taki program, równy dla wszystkich, zostanie zrealizowany - mówił prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. Miasto zbudowało nowy stadion miejski oraz halę lodowiska, która niedługo będzie otwarta.

Wtórował mu prezydent Katowic, Marcin Krupa.

- Z bardzo dużym entuzjazmem przyjęliśmy informacje, że szczebel rządowy, pan Premier, wpisuje się w chęć pomocy przy realizacji obiektów sportowych. Przygotowywany jest specjalny program, wiemy że dofinansowanie trafi do Rakowa Częstochowa i Chorzowa. Bardzo popieramy tego typu działania, ale też chcielibyśmy wskazać, że bardzo istotne jest dla nas, aby równo i sprawiedliwie traktować wszystkie samorządy. Bardzo liczymy na to, że nasze inwestycje, które są realizowane, również otrzymają dofinansowanie ze szczebla rządowego, bo jest to niemały wydatek. Kompleks za moimi plecami, to koszt ponad 260 mln zł i to na razie pierwszy etap, a chcemy oddać całość kompleksu, aby był spójny. Myślę, że przez działania samorządów zwiększamy potencjał sportowy naszego kraju. Liczymy na wsparcie strony rządowej. Liczymy, że podobne środki, a więc w wysokości ok. 50 proc. kosztów, trafią do naszych miast - dodał prezydent Katowic.

Również Opole buduje stadion dla swoich drużyn piłkarskich, głównie Odry Opole. - To bardzo pozytywny głos ze strony rządu - wsparcie dla tego typowy obiektów - mówił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - To co wydarzyło się w Chorzowie, to co wydarzyło się w Częstochowie, a teraz mamy nadzieję, że wydarzy się też w Opolu. Tutaj powstaje Stadion Opolski, największy tego typu obiekt w całym województwie. Będzie służył drużynom z całego regionu: juniorskim z centralnego poziomu, ale też seniorskim, w tym żeńskim. Nasze domaganie się równego traktowania jest całkowicie uzasadnione, ze względu na to, jaki będzie to obiekt i co będzie się na nim działo. Koszt inwestycji to ok. 200 mln zł. Inwestycja idzie dobrze, ale takie wsparcie ze strony rzędu byłoby dobrze odebrane przez wszystkich mieszkańców - dodał Wiśniewski.

- W ramach konkursów zewnętrznych, staramy się o dofinansowanie zarówno hali, jak i lodowiska - kontynuował prezydent Sosnowca. - Dobrze dzisiaj wiemy, że po awansie do elity reprezentacji Polski w hokeju, należy się zastanowić nad rozwojem i promocją dyscypliny. Ten sukces nie może być jednorazowy. Wiemy jednak, że inaczej wygląda sytuacja jeśli chodzi o rozgrywki juniorskie. Złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Sportu. Liczymy na to, że zgodnie z tym, że pan premier przyznaje środki na obiekty sportowe, w końcu i nasze obiekty doczekają się dofinansowania albo chociaż informacji, dlaczego takiego dofinansowania nie ma. Chcemy, aby na lodowisku, jednym z najnowocześniejszych w Europie i najnowocześniejszym w Polsce, można było rozgrywać mecze międzynarodowe, przede wszystkim młodzieżowe. Chcemy, aby poziom rozgrywek młodzieżowych rósł i takie obiekty są niezbędne do rozwoju - twierdzi Chęciński.

Prezydenci zaapelowali do Mateusza Morawieckiego, by zasady przyznawania dofinansowania były transparentne i równe, aby każdy samorząd, który buduje nie dla siebie, a dla całych społeczności, mógł liczyć na dofinansowanie.

- Nasze obiekty są już praktycznie dostępne, dlatego zapraszamy pana premiera na najbliższy mecz siatkówki Polska-Niemcy, 26 maja, hala sportowa Arena Sosnowiec ArcelorMittal Park, aby zobaczył i docenił, co zostało zrealizowane siłami naszych mieszkańców - ogłosił prezydent Chęciński. - Zapraszam też na czerwcowe otwarcie lodowiska, z którego będą korzystali także mieszkańcy, nie tylko kluby sportowe. Dobrze wiemy, że jeśli chodzi o infrastrukturę do sportów zimowych, w Polsce jest źle - dodał.

Remont wiadukt ligocka kepowa 07

Może Cię zainteresować:

Zaczął się remont wiaduktu nad torami w ciągu ul. Ligockiej. Wprowadzono ruch wahadłowy, ale drogowców nie widać

Autor: Katarzyna Pachelska

16/05/2023

Koszutka katowice zdjecie 02

Może Cię zainteresować:

Wiosenna Koszutka. Socrealizm katowicki w rozkwicie. Teraz wszyscy chcą tu mieszkać. Zdjęcia

Autor: Katarzyna Pachelska

15/05/2023

Dolina slepiotki katowice 01

Może Cię zainteresować:

Zaczęła się rewitalizacja Doliny Ślepiotki w Ochojcu. Nowy park na wiosnę 2024 roku

Autor: Katarzyna Pachelska

14/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon