Prezydent Katowic nagrodził artystycznie uzdolnioną młodzież. Spotkanie w Willi Goldsteinów

Wybitnie uzdolnieni uczniowie katowickich szkół artystycznych otrzymali nagrody Prezydenta Miasta Katowice. Spotkanie Marcina Krupy z młodymi artystami odbyło się wczoraj (19.06.) w Willi Goldsteinów.

Prezydent Katowic nagrodził artystycznie uzdolnioną młodzież

Pamiętajmy, że Katowice są Miastem Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki, a Ci młodzi, utalentowani ludzie są najlepszym dowodem na to, że tytuł ten został przyznany naszemu miastu nieprzypadkowo. Dodatkowo, razem z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, cały czas jesteśmy w grze o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, a nasza aplikacja pokazuje wieloaspektowość kulturowego potencjału Katowic. To także zasługa uzdolnionych uczniów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Jestem przekonany, że dzięki swojej ciężkiej pracy uczniowie będą czerpać ze sztuki nie tylko przyjemność, ale również satysfakcję zawodową. Katowice wspierają artystów np. poprzez program promocji młodych twórców kultury, dzięki któremu w ubiegłym roku artyści związani z naszym miastem mogli m.in. brać udział w licznych warsztatach i konkursach czy odbyć rezydencję artystyczną – dodał prezydent.

To już tradycja, że pod koniec roku szkolnego prezydent Katowic spotyka się z najzdolniejszymi uczniami katowickich szkół artystycznych, by uhonorować ich za osiągnięcia w kończącym się roku szkolnym.

Wnioski o przyznanie nagród składane są przez dyrektorów katowickich szkół artystycznych, czyli

 • Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Pankiewicza,
 • Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza,
 • Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki,
 • Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego wchodzących w skład Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach.

Dyrektor każdej z tych szkół może co roku zgłosić trzech kandydatów.

Nagroda dla wybitnie uzdolnionych uczniów szkół artystycznych, które swoją siedzibę mają w Katowicach, jest przyznawana od 2000 roku. To odzwierciedlenie uznania dla talentu i zaangażowania przedstawicieli najmłodszego pokolenia katowickich artystów. Jej wręczeniu towarzyszy program artystyczny. W tym roku swoimi występami uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu przedstawicieli nagrodzonych laureatów, którym towarzyszyli m.in. ich nauczyciele prowadzący.

Kandydatami do nagrody mogą być osoby, które wykazały szczególne osiągnięcia artystyczne, osiągają wzorowe wyniki w przedmiotach artystyczno-zawodowych oraz są mieszkańcami Katowic. Laureaci otrzymują pamiątkowy dyplom, jednak sama nagroda ma również wymiar finansowy. Uroczystość wręczenia nagród odbywa się corocznie w czerwcu.

- Ta nagroda jest swego rodzaju zwieńczeniem mojej edukacyjnej przygody z „Karłowiczem”, gdyż w tym roku kończę naukę śpiewu w tej placówce, a jednocześnie studiuję na Akademii Muzycznej – mówi Ewa Achtelik, uczennica Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza. – W Katowicach najbardziej lubię spędzać czas wolny w parkach, zwłaszcza w parku Kościuszki, gdzie mogę się odprężyć po bardziej stresujących wydarzeniach, natomiast moim hobby są prace plastyczne, w których swoje umiejętności rozwijałam w Pałacu Młodzieży – dodaje.

Laureaci tegorocznych nagród.

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. S. Moniuszki:

 • Dżiri Kamila (flet)
 • Górny Antonina (fortepian)
 • Robak Laura (gitara)

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. K. Szymanowskiego:

 • Pietras Paulina (perkusja)
 • Puchniarska Marta (altówka)
 • Puchniarska Kinga (gitara)

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im M. Karłowicza:

 • Pinkosz Barbara (fortepian)
 • Dzieża Aleksandra (fortepian)
 • Achtelik Ewa (śpiew)

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Pankiewicza:

 • Esnekier Anna
 • Heinz Iga
 • Lorenczyk Michał
Letni ogrod teatralny

Może Cię zainteresować:

Letni Ogród Teatralny 2024 od 6 lipca do 31 sierpnia w Katowicach. Spektakle dla dorosłych i dla dzieci oraz inne atrakcje. PROGRAM

Autor: Katarzyna Pachelska

18/06/2024

Ikarus linia

Może Cię zainteresować:

Ikarusem albo Jelczem po miastach Metropolii. Startuje pierwsza edycja Śląskich Linii Turystycznych. Kursy we wszystkie weekendy w lipcu

Autor: Katarzyna Pachelska

17/06/2024

Centrum1

Może Cię zainteresować:

W Katowicach powstało pierwsze w Polsce Centrum Motywacyjno-Profilaktyczne im. Bena Furmana

Autor: Aleksandra Szlęzak

15/06/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon