Przerwa w ruchu tramwajów w Załężu. Rozkręca się budowa nowej linii tramwajowej wzdłuż ul. Grundmanna

Po nieśmiałym początku rozkręca się budowa nowej linii tramwajowej wzdłuż ul. Grundmanna w Katowicach. Pierwsze utrudnienia w ruchu czekają podróżujących ulicą Gliwicką. Od czwartku 7 lipca 2022 r. ruch tramwajowy zostanie przerwany, a w trasę wyruszą autobusy zastępcze.

ZTM
Tramwaj

Umowa na budowę linii tramwajowej wzdłuż ul. Grundmanna w Katowicach została podpisana została w połowie marca 2022 r.

Pisaliśmy o tym:

Dość długo trwało uzgadnianie formalności, w tym przede wszystkim projektu tymczasowej organizacji ruchu – informuje Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A. - To skomplikowana sprawa, bo prace spowodują utrudnienia na kluczowych dla płynności ruchu w Katowicach ulicach Gliwickiej i Chorzowskiej oraz Drogowej Trasie Średnicowej. Z czasem jednak rozpoczął się ruch na placu budowy – najpierw ruszyła przebudowa gazociągu, następnie prace przy wyburzeniu starego mostu nad Rawą i dalej pierwsze roboty ziemne. Teraz pora na kolejne kroki, które wymagają już wstrzymania ruchu tramwajów na ulicy Gliwickiej – dodaje Zowada.

Na trasę wyjadą autobusy zastępujące tramwaje

W związku z pracami torowymi, które będą realizowane w rejonie skrzyżowania ul. Gliwickiej z ul. Grundmanna i Goeppert-Mayer od czwartku 7 lipca 2022 r. zostanie wstrzymany ruch tramwajów między pl. Wolności w Katowicach a zajezdnią w Chorzowie Batorym. Komunikacja tramwajowa będzie kursowała wg specjalnych rozkładów jazdy:

  • tramwaje linii nr 7 będą kursować w relacji: Bytom pl. Sikorskiego – Chorzów Batory Zajezdnia;
  • tramwaje linii nr 20 będą kursować w relacji: Chorzów Rynek – Chorzów Batory Zajezdnia (linia na skróconej trasie przywrócona zostanie od poniedziałku 11 lipca);
  • tramwaje linii nr 40 będą kursować w relacji: Chorzów Stadion Śląski – Chorzów Rynek – Chorzów Batory Zajezdnia;
  • uruchomiona zostanie linia nr 34 kursująca codziennie w relacji: Szopienice Pętla – Katowice pl. Wolności;
  • w dni robocze uruchomiona zostanie linia nr 37 kursująca w relacji: Zawodzie Centrum Przesiadkowe – Katowice pl. Wolności;
  • uruchomiona zostanie przez ZTM autobusowa komunikacja zastępcza T-20, obsługując przystanki autobusowe lub tymczasowe na wysokości przystanków tramwajowych. Do niedzieli 10 lipca T-20 będzie kursować w relacji: Katowice pl. Wolności – Chorzów Batory Piekarska a od poniedziałku 11 lipca w relacji: Katowice pl. Wolności – Załęże Pośpiecha.

Najpierw zostaną zbudowane rozjazdy technologiczne

W czasie wstrzymania ruchu w dniach 7-10 lipca realizowane będą prace związane z dwiema inwestycjami. W rejonie przystanku Załęże Wiśniowa i przed przejazdem drogowo-torowym na ul. Brackiej zabudowane zostaną rozjazdy technologiczne umożliwiające rozpoczęcie prac modernizacyjnych torowiska na tym odcinku z utrzymanym ruchem tramwajów po jednym torze. Z kolei na wysokości Punktu 44 wykonawca zabuduje rozjazd technologiczny, umożliwiający od poniedziałku 11 lipca 2022 r. wznowienie ruchu linii nr 20 na skróconej trasie.

Ten rozjazd pozwoli na prowadzenie ruchu tramwajów linii nr 20 w relacji: Chorzów Rynek – Załęże Pośpiecha. Linia będzie obsługiwana wagonami dwukierunkowymi – po obsłużeniu przystanku Załęże Pośpiecha wagony będą zmieniać tor i kierować się w drogę powrotną do Chorzowa, a pasażerowie będą się przesiadać do autobusu zastępczego. Na odcinku Wiśniowa – Bracka tramwaje będą jeździć po jednym torze a wykonawca będzie mógł przystąpić do realizacji prac, zgodnie z umową podpisaną w połowie czerwca– wyjaśnia Andrzej Zowada.

Prace przy Punkcie 44 oraz w rejonie skrzyżowania ul. Gliwickiej z ul. Grundmanna i Goeppert-Mayer spowodują także zmiany w organizacji ruchu kołowego. O szczegółach poinformuje Urząd Miasta Katowice na swojej stronie internetowej.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon