Przetarg ws. kościoła św. Michała Archanioła. Najstarszy zabytek Katowic potrzebuje renowacji

Kościół św. Michała Archanioła w Parku Kościuszki to najstarszy zabytek w Katowicach, zbudowany najpewniej w 1510 r. Teraz miasto ogłosiło przetarg na jego odnowienie i konserwację.

Mimo powstania w XVI wieku w Syryni kościół został przeniesiony do Katowic dopiero na początku XX stulecia w 1938 r., gdy planowano stworzenie w Parku na Wzgórzu Beaty skansenu, co ostatecznie się nie udało. Wraz z budynkiem przeniesiono również istniejącą do dzisiaj wolnostojącą dzwonnicę, wokół których wybudowano drewniane ogrodzenie. Całość wpisano w 1971 r. do rejestru zabytków.

W związku z tym, że mówimy o zabytku, wykonawca wybrany w przetargu musi przygotować dogłębną dokumentację dotyczącą projektu kościoła oraz jego otoczenia. Na przeprowadzenie konserwacji ma 13 miesięcy.

W pierwszej kolejności ma zostać przeprowadzone zabezpieczenie drewnianych budowli, wykonawca zadba głównie o bezpieczeństwo pożarowe, bo każdy, kto interesuje się historią drewnianych obiektów w Polsce wie, że płoną jak zapałki. Później wymienione zostanie poszycie dachowe, a także zabezpieczenie samego drewna. W końcu odnowiona zostanie instalacja elektryczna i czujniki przeciwpożarowe.

Dodatkowo wykonawca będzie mógł przeprowadzić impregnację drewna dzwonnicy, a także zagospodarowanie najbliższego terenu wokół kościoła, w tym impregnacja ogrodzenia i aranżacja zieleni. Będzie można także dokonać renowacji samego wnętrza obiektu, w tym konserwacji ambony oraz ołtarza.

Zgłaszać się można do 11 lipca, miasto nadmienia, że wykonawca zostanie wsparty dofinansowaniem z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Kościół mieści się w Parku Kościuszki. Ten również został niedawno odnowiony, w samym 2024 r. posadzono aż 45.000 kwiatów. Czeka nas także remont wieży spadochronowej, na ten moment trwają prace projektowe.

Dzieci

Może Cię zainteresować:

Zmienia się opłata za żłobki i przedszkola w Katowicach. Zobacz, ile teraz zapłacisz i ile dostaniesz

Autor: Wojciech Sontowski

04/07/2024

Stary stadion gks

Może Cię zainteresować:

Trwa modernizacja stadionu GKS Katowice. Otwarcie nowego zaplanowano dopiero na 2025 r.

Autor: Wojciech Sontowski

04/07/2024

Przejscie kolejowe

Może Cię zainteresować:

Koniec przejścia przez tory kolejowe na Osiedlu Witosa. Kolej piaskowa powoli przechodzi do historii

Autor: Wojciech Sontowski

03/07/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon