Przystanek z zielonym na górze powstał przy DH Ślązak na ulicy Mickiewicza. To pierwszy taki z 22, które pojawią się w całym mieście

Z pozoru wygląda jak zwykły przystanek autobusowy, z gatunku tych nowszych. Jednak trzeba zrobić "look up", by zobaczyć, że jego dach jest porośnięty roślinami (na razie niedużymi). Przy ul. Mickiewicza w centrum Katowic powstał pierwszy z 22 planowanych w całym mieście "zielonych przystanków".

W ramach projektu „Zielony przystanek na wiosnę”, realizowanego przez Katowice i firmę AMS, w Katowicach pojawił się pierwszy taki obiekt, przed DH Ślązak na ulicy Mickiewicza. O jego lokalizacji zdecydowali mieszkańcy.

Pierwszy z 22 zielonych przystanków powstał przy ul. Mickiewicza

– Zielone przystanki doskonale wpisują się w nasze działania. Ich dużym atutem jest również samowystarczalność. Zielonego dachu nie trzeba podlewać, a rozchodnik, który go pokrywa, jest wytrzymały nawet w naszych warunkach atmosferycznych – mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

W ramach projektu „Zielony przystanek na wiosnę” na stronie przystanekkatowice.ams.com.pl ankietowani oddawali głos na jedną z trzech proponowanych lokalizacji dla danego regionu oraz zdecydowali o tym, czy elementy wieńczące przystanek mają być zielone i nawiązywać do ekologicznego charakteru projektu, czy żółte – zgodne z barwami miasta. Finalnie wybrano zielony kolor i 22 lokalizacje. Jako pierwszy został oddany przystanek przy ulicy Mickiewicza - jednej z najważniejszych ulic w katowickim Śródmieściu.

– EKO wiaty AMS zwane zielonymi przystankami to nasza odpowiedź na potrzebę funkcjonalnych i ekologicznych rozwiązań w mieście. Prośrodowiskowe przystanki to możliwość wprowadzenia w przestrzeń miejską zieleni w takich miejscach, gdzie w inny sposób byłoby to praktycznie niemożliwe – mówi Marek Kuzaka, prezes AMS. – Finalizację naszego wspólnego projektu można uznać oficjalnie za rozpoczętą. Cieszymy się, że pierwszy przystanek powstał w centrum miasta i na stałe wkomponuje się w przestrzeń Śródmieścia – dodaje.

Zielony dach magazynuje wielkie ilości wody

Pozostałe 21 zielone przystanki będą powstawały systematycznie do końca wiosny, tworząc nieoczywiste oazy zieleni w mieście. Ich lokalizacje można sprawdzić na stronie projektu przystanekkatowice.ams.com.pl. Wszystkie inspirowane i wspierane przez naturę, zapewniające korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne.

22 dachy przystanków, pokryte dywanem rozchodnikowym magazynują 3300 litrów wody deszczowej przy jednorazowym opadzie, a dodatkowo obniżają o 3-5°C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni. Zmniejszają zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i zabsorbują 1,5 tony CO2 w ciągu najbliższych 10 lat.

Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności, zapewniając bioróżnorodność w mieście. Oznakowanie wiat przy wykorzystaniu specjalnych kropek, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z Fundacją Szklane Pułapki zajmującą się ochroną ptaków w Polsce, co pozwala ograniczać kolizje i zapewnia bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej.

Pl. Marii i Lecha Kaczyńskich

Może Cię zainteresować:

Pl. Wilhelma Szewczyka zdekomunizowany. "Nie można nic zmieniać bez wiedzy mieszkańców"

Autor: Patryk Osadnik

19/04/2023

Fabryka Park w Katowicach Pierwsza inwestycja handlowa TDJ Estate wizualizacja 3

Może Cię zainteresować:

Nowy park handlowy powstaje w Katowicach, na terenie dawnych zakładów firmy Famur

Autor: Katarzyna Pachelska

17/04/2023

Red bull katowice 2

Może Cię zainteresować:

Latające rowery Red Bulla wracają do Katowic! Red Bull Roof Ride ponownie na dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego

Autor: Katarzyna Pachelska

18/04/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon