Zaczęło się wyburzanie ostatniego "brutala" w Katowicach, dawnego budynku Śląskiego Instytutu Naukowego

Mała kartka w foliowej koszulce, umieszczona na zardzewiałym paliku głosi "Od dnia 25.07 2022 r. prowadzone będą prace rozbiórkowe budynku przy ul. Granicznej 32. Prosimy nie parkować!!!". Ów budynek to ostatni obiekt wybudowany w stylu brutalistycznym w Katowicach, dawna siedziba Śląskiego Instytutu Naukowego, od kilkunastu lat niszczejąca. Niedługo budynek zniknie z krajobrazu Osiedla Paderewskiego i Katowic.

Kiedy oddano go do użytku w 1976 roku, budynek Śląskiego Instytutu Naukowego był nowoczesnym jak na owe lata, betonowym, choć zaskakującym lekkością, obiektem. Jednym z przykładów brutalizmu w architekturze. W podobnym stylu wybudowano w 1972 roku też dworzec PKP "z kielichami", wyburzony w latach 2010-2011.

"Brutal" był wykorzystywany przez krótki czas

Śląski Instytut Naukowy, założony z inicjatywy gen. Ziętka w 1957 roku, zajmował się badaniem historii, folklorystyki, kultury oraz zjawisk społecznych i ekonomicznych głównie wschodniej części Górnego Śląska.

Jednak budynek był używany zaledwie przez kilka lat, bo i Śląski Instytut Naukowy zakończył działalność w 1992 roku. Później, opuszczony przez naukowców, niszczał z roku na rok.

Wreszcie atrakcyjny teren z "brutalem" na Osiedlu Paderewskiego, przy ul. Granicznej 32 kupił deweloper. Wiadomo było, że nie ma szans na uratowanie tego obiektu. Był za bardzo zniszczony, zarośnięty krzakami, a nawet małymi drzewami.

Więcej: Śląski Instytut Naukowy odchodzi w zapomnienie. Zajrzeliśmy do środka, zanim zjawią się tam buldożery

Zaczęły się prace rozbiórkowe przy Granicznej 32

25 lipca 2022 zaczęły się prace rozbiórkowe tego budynku. Teren obstawiono płotem. Zza niego dobiega donośny dźwięk maszyny rozdrabniającej rosnące wokół "brutala" krzewy i drzewa. Obecnie firma rozbiórkowa oczyszcza działkę, by móc wprowadzić na nią ciężkie maszyny, które będą "zjadać" metr po metrze ostatniego katowickiego brutala.

Co ciekawe, obecny właściciel działki, firma deweloperska Murapol Real Estate S.A., złożyła do Urzędu Miasta Katowice wniosek o pozwolenie na rozbiórkę "konstrukcji ścian oraz fundamentów" budynku przy ul. Granicznej 32 w Katowicach 6 października 2021 roku i do dzisiaj nie uzyskała takiego pozwolenia. W rejestrze Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wniosek ten ciągle ma status "w trakcie rozpatrywania".

ZOBACZ TEŻ:

Kamienica Mariacka 35 Katowice

Może Cię zainteresować:

Kamienica przy ul. Mariackiej 35 została wpisana do rejestru zabytków woj. śląskiego

Autor: Katarzyna Pachelska

29/07/2022

Nikiszowiec 1

Może Cię zainteresować:

Wycieczka na Nikiszowiec. Gdzie warto pójść, żeby zrobić genialne zdjęcia

Autor: Redakcja

29/07/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon