Restauracja McDonald's powstaje przy katowickim Rynku. Trwa remont zabytkowej kamienicy na rogu z al. Korfantego

Już w grudniu 2023 r. pisaliśmy, że w zabytkowej kamienicy na rogu Rynku i al. Korfantego ma powstać nowa restauracja sieci McDonald's. W maju zaczął się remont budynku, restauracja ma być otwarta jeszcze w 2024 roku.

Nasze wiadomości się potwierdziły: w zabytkowej kamienicy, jednej z najstarszych przy Rynku, na rogu Rynku i al. Korfantego w Katowicach (adres to Rynek 6 lub al. Korfantego 1) powstaje restauracja sieci fast-foodowej McDonalds.

McDonald's powstaje w zabytkowej kamienicy przy katowickim Rynku

Do grudnia 2023 r. znajdował się tam sklep z tkaninami Tina. Musiał się przenieść na Warszawską 12, bo chrapkę na ten lokal miała amerykańska sieć McDonald's. To atrakcyjna lokalizacja, codziennie przechodzą obok tej kamienicy tysiące ludzi, bo tuż obok jest popularny przystanek tramwajowy Katowice Rynek, i ciąg pieszy prowadzący do Spodka wzdłuż al. Korfantego.

W grudniu 2023 r. McDonald's nie był szczególnie wylewny w potwierdzeniu, że szykuje w tym miejscu nową restaurację.

- W ramach rozwoju sieci McDonald’s zakładamy nowe inwestycje w różnych regionach Polski, również w województwie śląskim. Niemniej, na obecnym etapie nie udzielamy informacji na temat ewentualnego otwarcia nowej restauracji w Katowicach. Informację o nowych restauracjach przesyłamy do lokalnych mediów w dniu otwarcia - mówił Patryk Kober, koordynator w dziale Impact McDonald’s Polska

Teraz już się nie da ukryć. Na witrynach kamienicy wiszą żółte tablice informacyjne dotyczące tej budowy. Jak wół stoi na nich: "Nadbudowa i przebudowa ze zmianą sposobu użytkowania budynku na restaurację McDonald's". Inwestorem nie jest żaden franczyzobiorca, ale sama spółka McDonald's Polska z siedzibą w Warszawie.

Przypomnijmy, że McDonald's ma w centrum Katowic trzy lokale - w tym kultowy, najstarszy w woj. śląskim lokal i jeden z pierwszych w Polsce przy ul. Stawowej, który niedawno obchodził 31-lecie działalności. Drugi to ten na dworcu PKP, a trzeci - na 2. piętrze Galerii Katowickiej.

Od człowieka znającego branżę nieruchomości w Katowicach słyszymy, że nowy lokal McDonald'sa przy katowickim Rynku ma być duży, dwupoziomowy, a sieć rozważa po otwarciu nowej restauracji likwidację lokalu przy ul. Stawowej.

Remont ma potrwać 8 miesięcy, a lokal ma być gotowy w grudniu 2024 roku.

Jedna z najstarszych kamienic przy katowickim Rynku

Narożna kamienica przy al. Korfantego1/Rynku 6 została wybudowana w 1869 roku przez bogatego Żyda Abrahama Goldsteina, który przeznaczył ją od razu na sprzedaż. Później nieruchomość często zmieniała właścicieli, była też kilkukrotnie przebudowywana. W latach 90. XIX w. na parterze mieścił się jeden z pierwszych śląskich salonów samochodowych – Benz-Automobil. Za to po II wojnie działał tu przez kilkadziesiąt lat popularny bar mleczny Centralny. Kamienica jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Należy do Skarbu Państwa i jest w zarządzie Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Więcej o najstarszym fragmencie zabudowy katowickiego Rynku: Świadkowie pierwszych lat Katowic. Jedyny ocalały fragment najstarszej miejskiej zabudowy rynku

Budynek Kossutha Katowice

Może Cię zainteresować:

Miasto unieważniło nabór wniosków o wynajem mieszkań z KTBS na osiedlu Witosa

Autor: Michał Wroński

16/05/2024

Poczta Główna Katowice

Może Cię zainteresować:

Poczta Polska dalej się zwija. Tym razem likwiduje najstarszą placówkę w Katowicach

Autor: Daniel Lekszycki

15/05/2024

Katowice spodek

Może Cię zainteresować:

QUIZ. Czy umiesz mówić po katowicku? Sprawdź, czy jesteś prawdziwym katowiczaninem

Autor: Katarzyna Pachelska

15/05/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon