Rewitalizacja Stawu Kozubek coraz bliżej! Miasto Katowice otworzyło oferty na metamorfozę tego miejsca

Miasto Katowice otworzyło oferty w przetargu na rewitalizację Stawu Kozubek, położonego na granicy Osiedla Witosa, Załęża i chorzowskiej dzielnicy Batory. Chęć realizacji tego zadania z katowickiego Budżetu Obywatelskiego wyraziło aż 13 firm. Dzięki inwestycji, mieszkańcy mają zyskać kolejne atrakcyjne i bezpieczne miejsce do wypoczynku.

J Dyl
Staw Kozubek

Aż 13 firm przystąpiło do przetargu na rewitalizację Stawu Kozubek. To staw znajdujący się na terenie należącym w przeszłości do Kopalni Kleofas, na granicy osiedla Witosa, Załęża oraz dzielnicy Batory w Chorzowie.

Przestrzeń wokół obecnie dzikiego zbiornika zostanie zrewitalizowana, by mieszkańcy zyskali dostęp do kolejnego atrakcyjnego i bezpiecznego miejsca rekreacji. Aby można było ogłosić postępowanie przetargowe, wykonano wcześniej dokumentację projektową, inwentaryzację przyrodniczą i uzyskano pozwolenie na budowę.

- Budżet Obywatelski i Zielony Budżet miasta Katowice to narzędzia, dzięki którym mieszkańcy mogą realizować zadania, na których najbardziej im zależy. Wśród nich jest rewitalizacja Stawu Kozubek. We wrześniu 2021 roku projekt ten, właśnie w ramach Budżetu Obywatelskiego, otrzymał ponad 8 tys. głosów. Ze względu na skalę przedsięwzięcia zostało ono sklasyfikowane jako zadanie o charakterze dwuletnim. Obecnie jesteśmy na etapie przetargu na wybór wykonawcy tej inwestycji. Bardzo się cieszę, że aż 13 firm wyraziło zainteresowanie wykonaniem rewitalizacji tego miejsca – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Zielone inwestycje realizowane są w kilku częściach Katowic – przemiana o wartości prawie 7 mln zł przechodzi jeden ze stawów w południowej części miasta - Starganiec, a także trwa procedura wyboru wykonawców czterech nowych parków na terenie Katowic, które powstaną kosztem prawie 48 mln zł, a na ul. Warszawskiej prace idą pełną parą. Tam też docelowo pojawią się drzewa i krzewy – dodaje prezydent.

Trzynaście ofert w przetargu

Oferty złożone w ramach przetargu mieszczą się w przedziale od nieco ponad 1,4 mln zł do 2,6 mln zł. Zakład Zieleni Miejskiej planował przeznaczyć na inwestycję trochę ponad 1,77 mln zł. Teraz oferty zostaną ocenione pod względem formalno-prawnym. Po tym etapie będzie można wybrać wykonawcę, a następnie podpisać umowę.

W pierwszym etapie prac budowlanych wykonana zostanie rozbiórka znajdujących się tu nawierzchni szutrowych, podkładów kolejowych i płyt betonowych, a teren zostanie oczyszczony z resztek gruzu, szkła oraz innych zanieczyszczeń. Uprzątnięta zostanie także przestrzeń w głąb zbiornika, do 5 m od brzegu.

- Jak tylko przeprowadzimy weryfikację formalno-prawną ofert, które wpłynęły to wybierzemy wykonawcę co będzie wiązało się z podpisaniem stosownej umowy i przystąpimy do realizacji projektu. Wybrany wykonawca będzie miał ok. 9 miesięcy na realizację zadania. Oznacza to, że pod koniec przyszłego roku mieszkańcy będą mogli się cieszyć z kolejnego miejsca do wypoczynku na mapie Katowic – podsumowuje ten etap projektu Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Atrakcje i udogodnienia na terenie Kozubka

Inwestycja ma być przyjazna osobom niewidomym i niedowidzących – w planach jest wybudowanie ścieżki dla pieszych wyposażonej w kontrastową, szeroką na 40 cm linię prowadzącą dla osób niewidomych oraz niedowidzących, uzgodnioną z Radą ds. Osób Niepełnosprawnych. Wokół niej znajdą się strefy z urządzeniami przeznaczonymi do trenowania oraz do zabawy dla dzieci.

Elementem wyróżniającym terenu ma być taras, który będzie tuż przy zbiorniku i będzie miał powierzchnię 100 metrów kwadratowych.

Znajdą się na nim:

  • leżaki,
  • ławki,
  • stojaki na rowery,
  • kosze.

Cała przestrzeń parku zyska także nowe oświetlenie.

Sadzenie drzew, Katowice

Może Cię zainteresować:

Późną jesienią Katowice posadzą ponad 160 drzew. Sprawdźcie, gdzie w mieście pojawią się nowe nasadzenia

Autor: Katarzyna Pachelska

05/12/2022

MDK Witosa wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Nowy dom kultury w Katowicach. Ogłoszono przetarg na budowę Miejskiego Dom Kultury na os. Witosa

Autor: Katarzyna Pachelska

02/12/2022

Wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Katowicki TBS czeka na pozwolenie na budowę nowego bloku. Powstanie w miejscu starego biurowca Lipsk na Osiedlu Witosa

Autor: Katarzyna Pachelska

29/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon