Sąd przedłużył areszt tymczasowy dla podejrzanego o zabójstwo 11-letniego Sebastiana z Katowic

Do 19 listopada 2021 roku został przedłużony areszt tymczasowy dla Tomasza M., podejrzewanego o zabójstwo 11-letniego Sebastiana. Sąd Okręgowy w Katowicach przychylił się do wniosku sosnowieckiej Prokuratury Okręgowej.

Podejrzany o zabójstwo 11 latka

Tomasz M. jest podejrzany o porwanie i zabójstwo 11-letniego Sebastiana. Środek zapobiegawczy, w postaci tymczasowego aresztu, zastosowany po schwytaniu podejrzanego, wygasał 21 sierpnia 2021 r. Na początku miesiąca, zajmująca się sprawą Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu złożyła wniosek o przedłużenie aresztu o kolejne trzy miesiące. Sąd Okręgowy w Katowicach przychylił się do wniosku i M. będzie przebywać za kratkami przynajmniej do 19 listopada.

Uduszenie przyczyną śmierci 11-letniego Sebastiana

- Nadal zbieramy materiał dowodowy, który pozwoli nam skierować do sądu akt oskarżenia. Na razie jesteśmy na wczesnym etapie postępowania. Wiele informacji z przeszłości podejrzanego, które interesują prokuratura, są weryfikowane. Także opinie biegłych są w dalszym ciągu opracowywane. Przesłuchaliśmy kilkunastu świadków. Sam podejrzany był przesłuchiwany siedem razy, wziął udział w eksperymencie procesowym. Udało nam się ustalić, że przyczyną śmierci było uduszenie. Wiemy również, że ofiara nie znajdowała się ani pod wpływem leków ani substancji narkotycznych – informuje 24kato.pl rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu, Waldemar Łubniewski.

Podejrzany przyznaje się do winy

Tomasz M. podczas każdego z siedmiu przesłuchań przyznawał się do zarzucanych mu czynów i ze szczegółami opisywał wydarzenia. Jak zeznawał, tamtego dnia „polował” na dziewczynkę, tylko zmyliły go długie włosy 11-latka. Zabił, bo bał się, że chłopiec opowie o wszystkim policji.

Tuż po zatrzymaniu Tomasza M., zaczęto doszukiwać się związku mężczyzny z samobójczą śmiercią jego 13-letniej bratanicy. Również wcześniejsze zgłoszenia z podtekstem pedofilskim z terenu, na którym najczęściej przebywał M., były ponownie weryfikowane.

- Akta związane ze śmiercią dziewczynki zostały powtórnie przeanalizowane przez prokuratora. Udało się wykluczyć jakikolwiek związek między śmiercią dziecka a postępowaniem podejrzanego. Natomiast wszystkie informacje, które docierały do nas w związku ze śledztwem, albo w związku z innymi sprawami dotyczącymi uprowadzeń dziecka, bądź prób uprowadzeń, w dalszym ciągu są analizowane – tłumaczy prokurator Łubniewski.

Tomaszowi M. grozi dożywocie

41-letni mężczyzna został zatrzymany 23 maja 2021 r. w Sosnowcu. Miał porwać z placu zabaw w Dąbrówce Małej nastoletniego Sebastiana, a następnie go zabić. Ciało chłopca próbował ukryć na terenie budowy, gdzie chciał je zalać betonem.

Pisaliśmy o tym wstrząsającym wydarzeniu:

Katowice. Zaginął 11-letni chłopiec, Sebastian, w dzielnicy Dąbrówka Mała. Wyszedł na plac zabaw, nie wrócił do domu. Policja prowadzi poszukiwania

Poszukiwany 11-letni Sebastian z Katowic nie żyje. Znaleziono jego ciało. Został zamordowany przez 41-letniego mężczyznę?

Morderca 11-letniego Sebastiana z Katowic z prokuratorskimi zarzutami. Grozi mu dożywocie

Przed zabójstwem 11-letniego Sebastiana mężczyzna chciał porwać dziewczynkę?

Tomaszowi M. grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności. Podejrzany był już wcześniej karany przez sąd. W 2008 roku został skazany na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat za uprowadzenie małoletniego oraz posiadanie i rozpowszechnianie treści pornograficznych z udziałem małoletniego.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon