Sklep Żabka w Katowicach grozi potencjalnym złodziejom. Problem w tym, że niezgodnie z prawem

Kradzieże sklepowe to bolączka wszystkich właścicieli placówek handlowych, również tych franczyzobiorców, którzy prowadzą punkty sieci Żabka. Właściciele jednej z katowickich Żabek postanowili wytoczyć ciężkie działa przeciwko potencjalnym złodziejom. Szkopuł w tym, że ich groźby są niezgodne z prawem.

Katarzyna Pachelska/24kato.pl
Sklep Żabka Katowice

Jedna z katowickich Żabek. Sklep jak sklep, z gatunku tych mniejszych, znajduje się na parterze średniej urody kamienicy w południowej dzielnicy miasta. Ale uwagę zwraca kartka przyklejona na drzwi wejściowe. Jeśli ktoś wykaże się odrobiną uwagi i ją przeczyta przed przekroczeniem progu sklepu, poczuje się jakby z urzędu był potencjalnym złodziejem.

Katowicka Żabka grozi potencjalnym złodziejom

Co takiego napisano na drzwiach Żabki?

"Zgodnie z art. 81 ustawy o prawie autorskim osoby kradnące na terenie tego obiektu wyrażają zgodę na publikację swojego wizerunku na portalach społecznościowych i witrynie sklepu. Złodziej niewyrażający na to zgody - proszony jest o opuszczenie sklepu".

Sklep Żabka Katowice
Katarzyna Pachelska/24kato.pl

Takie groźby nawet laikowi w dziedzinie prawa mogą wydawać się grubą przesadą. Ale zapytaliśmy specjalistę, czy Żabka ma prawo, by tak pisać i tak postępować ze "złodziejem".

Prawnicy: Publikacja wizerunku wymaga zgody stron umowy

- Artykuł 81 ustawy nie zawiera domniemania wyrażenia zgody na publikacje wizerunku. Wręcz stanowi, iż rozpowszechniania wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie. Tu z całą pewnością z taką sytuacją nie mamy do czynienia - tłumaczą prawnicy z Kancelarii Radcy Prawnego Rafała Kolano z Katowic. - Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych lub osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza. To również żadna z powyższych sytuacji. Umowa o publikacji wizerunku, jak każda umowa, wymaga zgody stron umowy. Oczywiście możliwe jest zawarcie umowy w formie złożenia oferty przez jedną ze stron i akceptacje jej przez drugą. Reasumując mocno dyskusyjne wydaje się skorzystanie z takiego zapisu i opublikowanie wizerunku bez wyraźnej zgody osoby - dodają prawnicy.

Można więc domniemywać, że "obwieszczenie" właścicieli tej Żabki to zwyczajny straszak na ludzi nieobeznanych z prawem, dość zabawny dla tych, którzy znają się na prawie.

- Na marginesie - dodają prawnicy od Rafała Kolano - o tym czy ktoś jest złodziejem czy nie orzeka sąd prawomocnym wyrokiem.

Czyli nawet jeśli pracownicy Żabki złapaliby kogoś za rękę w czasie kradzieży, to - po pierwsze - nie mają prawa samowolnie opublikować jego wizerunku ani w mediach społecznościowych ani w witrynie sklepu, a po drugie - nie mają prawa nazywać go złodziejem dopóki takiego przestępstwa nie udowodni mu sąd. Wizerunek osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa może publikować policja, w ramach prowadzonego postępowania.

Żabki na pewno mają problem z kradzieżami w sklepie, jednak taka droga zniechęcania potencjalnych złodziei nie jest ani dobra wizerunkowo dla sklepu, bo odstrasza też uczciwych klientów, ani zgodna z prawem.

- Opisywana sytuacja ma charakter incydentalny - pisze biuro prasowe Żabki w odpowiedzi na nasze pytania. - Wspomniana kartka była indywidualną inicjatywą franczyzobiorcy sklepu – została zawieszona bez naszej wiedzy i zgody. Komunikat został już usunięty - dodaje biuro prasowe.

Ostatnio sieć Żabka nie ma w Katowicach dobrej prasy. Pewnie pamiętacie Żabkę tylko dla wybrańców, czyli mieszkańców osiedla Dębowe Tarasy, o której pisano w całej Polsce. Więcej: Sklep Żabka tylko dla mieszkańców zamkniętego osiedla w Katowicach. Prawnik: To zgodne z prawem

Zabka Dom Powstanca Katowice 6

Może Cię zainteresować:

Sklep Żabka powstaje w zabytkowym budynku Domu Powstańca Śląskiego w Katowicach. Ma biały, a nie zielony szyld

Autor: Katarzyna Pachelska

16/02/2023

Nowa zabka katowice morcinka 3

Może Cię zainteresować:

Katowice. Przez 12 lat była tu restauracja. Teraz w tym miejscu powstaje Żabka. Która to już w Katowicach?

Autor: Katarzyna Pachelska

11/02/2023

Restauracja vihorlatka katowice nikiszowiec 5

Może Cię zainteresować:

Na Nikiszowcu otwiera się nowa restauracja. Takiej kuchni w Katowicach jeszcze nie było!

Autor: Katarzyna Pachelska

12/04/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon