Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane. Polska Grupa Górnicza przekazuje kolejne budynki

W poniedziałek, 12 grudnia, Polska Grupa Górnicza oficjalnie przekaże budynki kopalni „Wujek” Katowicom. Docelowo obiekty powiększą siedzibę Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Fot. Facebook/ Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Budynki, stanowiące majątek Oddziału KWK Staszic – Wujek Ruch Wujek przekazane zostaną nieodpłatnie. List intencyjny w tej sprawie został podpisany już 12.7.2021 roku w Katowicach przez przedstawicieli władz Katowic, województwa śląskiego, PGG SA oraz ŚCWiS – instytucji kultury współprowadzonej przez samorząd województwa i Katowice. Przekazywane obiekty to budynek straży pożarnej, który już od pewnego czasu stanowi część gmachu ŚCWiS, budynek oddziału instalacyjnego (sąsiadujący z obecną siedzibą ŚCWiS), który powiększy przestrzeń biurową, biblioteczną i edukacyjną oraz budynek łaźni łańcuszkowej, który ma być docelowo udostępniony do zwiedzania, jako element ekspozycji stałej ŚCWiS.

Łaźnia łańcuszkowa jest wyjątkowa, ponieważ to właśnie w jej murach, w grudniu 1981 r., po wprowadzeniu stanu wojennego, spotykali się strajkujący górnicy i podejmowali kluczowe decyzje w sprawie przystąpienia do protestu przez kolejne zmiany w dniu 14 grudnia 1981 r. Jak przypominają w ŚCWiS, to tam ks. Henryk Bolczyk sprawował dla nich msze św., a przed tym budynkiem, krótko przed krwawą pacyfikacją, udzielił zgromadzonym absolucji zbiorowej, czyli rozgrzeszenia na wypadek śmierci.

Przypomnieć warto, że w ostatnich latach ekspozycja stała ŚCWiS została rozbudowana. Pierwotnie zajmowała ok. 140 mkw. na jednym piętrze i miała formę „izby pamięci”. Dziś zajmuje 1100 mkw. na trzech kondygnacjach. W 2021 roku otwarto nową wystawę stałą, która – w nowoczesnej, multimedialnej formie – opowiada o ponurej rzeczywistości życia w PRL, opozycji antykomunistycznej, strajkach 1980 r. i powstaniu „Solidarności”, stanie wojennym i jego ofiarach, o strajku i pacyfikacji KWK „Wujek” i dziewięciu zastrzelonych górnikach.

Kopalnia wujek

Może Cię zainteresować:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności dostanie budynki po kopalni Wujek

Autor: Magdalena Grabowska

13/07/2021

Stacja Wisła Głębce

Może Cię zainteresować:

Z Katowic do Ustronia i Wisły będą jeździć Koleje Śląskie i PKP Intercity. Powrót kursów 11 grudnia 2022

Autor: Michał Wroński

09/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon