Śnieżny armagedon na drogach w Katowicach i do Katowic. A4 zablokowana w obu kierunkach, DTŚ w stronę Katowic podobnie

Niż genueński zaatakował Polskę. W nocy z czwartku na piątek 15/16 grudnia 2022 przyniósł opady śniegu i gołoledź. Na skutki nie trzeba było długo czekać. Drogi w Katowicach i okolicach są zaśnieżone, a dodatkowo autostrada A4 jest zablokowana w obu kierunkach. Nie lepiej jest na DTŚ.

AKTUALIZACJA, g. 9.20
W miejscu kolizji na km 348 A4 otwarto jezdnię w kier. Katowic.

Kolizja na A4 na km 365 w kier. Katowic. Oba pasy jezdni przejezdne.

W miejscu kolizji na km 348 A4 w kier. Krakowa otwarto jezdnie w kier. Krakowa.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Przed niżem genueńskim ostrzegał meteorolog Damian Dąbrowski. Pisał na swoim blogu "Pogoda dla Śląska", że w nocy z czwartku na piątek 15/16 grudnia wkroczy do nas kolejny niż z rodowodem śródziemnomorskim, przynosząc w całym regionie dość silne opady. Padać będzie głównie śnieg, ale w południowej części woj. śląskiego oprócz śniegu może przejściowo padać także deszcz lodowy (ziarna lodowe), jak i mżawka/deszcz, który może marznąć, powodując gołoledź! Temp. min. ok. -3/-5°C. Wiatr powieje słabo ze wschodu.

Jego przewidywania się sprawdziły. Drogi w całych Katowicach i w regionie są zaśnieżone. Powoduje to ogromne korki i utrudnienia.

Drogowy armagedon w regionie

Jak informuje zarządca autostrady A4, około godz. 2:13 w nocy miała miejsce kolizja (tir "złamał się" i blokuje obie jezdnie) na km 348 kier. Kraków pomiędzy węzłami Mysłowice i Brzęczkowice. Autostrada jest zamknięta w obu kierunkach. Od strony Katowic oraz Krakowa auta stoją w wielokilometrowym korku. Wyznaczono objazdy drogami S1 oraz DK79. Czynności są w toku.

DTŚ w stronę Katowic, na wysokości MAX Premium Burgers i zjazdu na Chorzów i Świętochłowice, tiry nie mogą podjechać pod te wzniesienie i blokują wszystkie pasy. To spowodowało też zakorkowanie Świętochłowic.

Śląska Policja wskazuje najważniejsze utrudnienia w regionie:

  • Autostrada A4 w rejonie węzła Mysłowice kierujący ciężarówką przebił bariery blokując jezdnię zarówno w kierunku Krakowa, jak i Katowic. Objazd od Krakowa przekierowany na S1 i DK 79, a w stronę Krakowa przez węzeł Mysłowice. Z uwagi na bardzo duży zator prosimy w miarę możliwości o unikanie tego odcinka.
  • Autostrada A4 kierunek Katowice zablokowany zjazd na DK 78 z powodu stojących samochodów ciężarowych.
  • Rybnik DK 78. Z uwagi na warunki atmosferyczne ciężarówki mają problemy z wjechaniem na wzniesienia.
  • Autostrada A1 Czerwionka-Leszczyny w kierunku Łodzi ciężarówka zablokowała jeden pas ruchu.
  • Mikołów DK 81 od skrzyżowania z ulicą Wyzwolenia do zjazdu na DK 44 w kierunku Tychów trasa nieprzejezdna. Ciężarówki nie mogą poruszać się z uwagi na zalegający śnieg w rejonie skrzyżowania przy centrum handlowym.

Tymczasem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje komunikatem z 16.12, godz. 6.00, że wszystkie drogi krajowe w województwie śląskim są przejezdne. Drogi w większości czarne, mokre, zalega błoto pośniegowe. Na sieci dróg krajowych w województwie pracowało 173 pojazdów do zimowego utrzymania dróg oraz 174 pracowników.

Ostrzeżenia IMGW o opadach marznących i intensywnych opadach śniegu

15 grudnia IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenia meteorologiczne dot. zjawiska: opady marznące. Stopień zagrożenia: 2. Ostrzeżenia obowiązują od godz. 21:00 dnia 15.12.2022 r. do godz. 20:00 dnia 16.12.2022 r. na terenie miast i powiatów: Dotyczy powiatów: bielski, Bielsko-Biała, bieruńsko-lędziński, cieszyński, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Mysłowice, pszczyński, Tychy i żywiecki. Prognozowane są opady, okresami o natężeniu umiarkowanym, marznącego deszczu oraz mżawki powodujące gołoledź.

15 grudnia IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenia meteorologiczne dot. zjawiska: intensywne opady śniegu. Stopień zagrożenia: 1. Ostrzeżenia obowiązują od godz. 03:00 dnia 16.12.2022 r. do godz. 15:00 dnia 16.12.2022 r. Dotyczy miast i powiatów: będziński, bielski, Bielsko-Biała, bieruńsko-lędziński, Bytom, Chorzów, cieszyński, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, gliwicki, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, mikołowski, Mysłowice, myszkowski, Piekary Śląskie, pszczyński, raciborski, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, tarnogórski, Tychy, wodzisławski, Zabrze, zawierciański, Żory i żywiecki. Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm.

W związku z wydanymi ostrzeżeniami Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej odnotowała 101 zdarzeń na terenie woj. śląskiego. Były to głównie interwencje związane z usuwaniem zalegającego śniegu oraz zwisów w postaci sopli lodu.

Niebezpieczna sytuacja Katowice

Może Cię zainteresować:

Niebezpieczna sytuacja na przejściu dla pieszych. Kierowca z Katowic wykazał się skrajną nieodpowiedzialnością. Trafi przed sąd

Autor: Katarzyna Pachelska

15/12/2022

Kobieta podejrzana o kradzież kosmetyków

Może Cię zainteresować:

Kobieta z dzieckiem w wózku nakradła w Rossmannie kosmetyków za pół tysiąca złotych. Szuka jej policja

Autor: Redakcja

14/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

A4 Katowice

Zepchnął ciężarówką mały samochód z autostrady A4

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka