Śnieżny armagedon na drogach w Katowicach i do Katowic. A4 zablokowana w obu kierunkach, DTŚ w stronę Katowic podobnie

Niż genueński zaatakował Polskę. W nocy z czwartku na piątek 15/16 grudnia 2022 przyniósł opady śniegu i gołoledź. Na skutki nie trzeba było długo czekać. Drogi w Katowicach i okolicach są zaśnieżone, a dodatkowo autostrada A4 jest zablokowana w obu kierunkach. Nie lepiej jest na DTŚ.

AKTUALIZACJA, g. 9.20
W miejscu kolizji na km 348 A4 otwarto jezdnię w kier. Katowic.

Kolizja na A4 na km 365 w kier. Katowic. Oba pasy jezdni przejezdne.

W miejscu kolizji na km 348 A4 w kier. Krakowa otwarto jezdnie w kier. Krakowa.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Przed niżem genueńskim ostrzegał meteorolog Damian Dąbrowski. Pisał na swoim blogu "Pogoda dla Śląska", że w nocy z czwartku na piątek 15/16 grudnia wkroczy do nas kolejny niż z rodowodem śródziemnomorskim, przynosząc w całym regionie dość silne opady. Padać będzie głównie śnieg, ale w południowej części woj. śląskiego oprócz śniegu może przejściowo padać także deszcz lodowy (ziarna lodowe), jak i mżawka/deszcz, który może marznąć, powodując gołoledź! Temp. min. ok. -3/-5°C. Wiatr powieje słabo ze wschodu.

Jego przewidywania się sprawdziły. Drogi w całych Katowicach i w regionie są zaśnieżone. Powoduje to ogromne korki i utrudnienia.

Drogowy armagedon w regionie

Jak informuje zarządca autostrady A4, około godz. 2:13 w nocy miała miejsce kolizja (tir "złamał się" i blokuje obie jezdnie) na km 348 kier. Kraków pomiędzy węzłami Mysłowice i Brzęczkowice. Autostrada jest zamknięta w obu kierunkach. Od strony Katowic oraz Krakowa auta stoją w wielokilometrowym korku. Wyznaczono objazdy drogami S1 oraz DK79. Czynności są w toku.

DTŚ w stronę Katowic, na wysokości MAX Premium Burgers i zjazdu na Chorzów i Świętochłowice, tiry nie mogą podjechać pod te wzniesienie i blokują wszystkie pasy. To spowodowało też zakorkowanie Świętochłowic.

Śląska Policja wskazuje najważniejsze utrudnienia w regionie:

  • Autostrada A4 w rejonie węzła Mysłowice kierujący ciężarówką przebił bariery blokując jezdnię zarówno w kierunku Krakowa, jak i Katowic. Objazd od Krakowa przekierowany na S1 i DK 79, a w stronę Krakowa przez węzeł Mysłowice. Z uwagi na bardzo duży zator prosimy w miarę możliwości o unikanie tego odcinka.
  • Autostrada A4 kierunek Katowice zablokowany zjazd na DK 78 z powodu stojących samochodów ciężarowych.
  • Rybnik DK 78. Z uwagi na warunki atmosferyczne ciężarówki mają problemy z wjechaniem na wzniesienia.
  • Autostrada A1 Czerwionka-Leszczyny w kierunku Łodzi ciężarówka zablokowała jeden pas ruchu.
  • Mikołów DK 81 od skrzyżowania z ulicą Wyzwolenia do zjazdu na DK 44 w kierunku Tychów trasa nieprzejezdna. Ciężarówki nie mogą poruszać się z uwagi na zalegający śnieg w rejonie skrzyżowania przy centrum handlowym.

Tymczasem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje komunikatem z 16.12, godz. 6.00, że wszystkie drogi krajowe w województwie śląskim są przejezdne. Drogi w większości czarne, mokre, zalega błoto pośniegowe. Na sieci dróg krajowych w województwie pracowało 173 pojazdów do zimowego utrzymania dróg oraz 174 pracowników.

Ostrzeżenia IMGW o opadach marznących i intensywnych opadach śniegu

15 grudnia IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenia meteorologiczne dot. zjawiska: opady marznące. Stopień zagrożenia: 2. Ostrzeżenia obowiązują od godz. 21:00 dnia 15.12.2022 r. do godz. 20:00 dnia 16.12.2022 r. na terenie miast i powiatów: Dotyczy powiatów: bielski, Bielsko-Biała, bieruńsko-lędziński, cieszyński, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Mysłowice, pszczyński, Tychy i żywiecki. Prognozowane są opady, okresami o natężeniu umiarkowanym, marznącego deszczu oraz mżawki powodujące gołoledź.

15 grudnia IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenia meteorologiczne dot. zjawiska: intensywne opady śniegu. Stopień zagrożenia: 1. Ostrzeżenia obowiązują od godz. 03:00 dnia 16.12.2022 r. do godz. 15:00 dnia 16.12.2022 r. Dotyczy miast i powiatów: będziński, bielski, Bielsko-Biała, bieruńsko-lędziński, Bytom, Chorzów, cieszyński, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, gliwicki, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, mikołowski, Mysłowice, myszkowski, Piekary Śląskie, pszczyński, raciborski, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, tarnogórski, Tychy, wodzisławski, Zabrze, zawierciański, Żory i żywiecki. Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm.

W związku z wydanymi ostrzeżeniami Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej odnotowała 101 zdarzeń na terenie woj. śląskiego. Były to głównie interwencje związane z usuwaniem zalegającego śniegu oraz zwisów w postaci sopli lodu.

Niebezpieczna sytuacja Katowice

Może Cię zainteresować:

Niebezpieczna sytuacja na przejściu dla pieszych. Kierowca z Katowic wykazał się skrajną nieodpowiedzialnością. Trafi przed sąd

Autor: Katarzyna Pachelska

15/12/2022

Kobieta podejrzana o kradzież kosmetyków

Może Cię zainteresować:

Kobieta z dzieckiem w wózku nakradła w Rossmannie kosmetyków za pół tysiąca złotych. Szuka jej policja

Autor: Redakcja

14/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon