Spacer z przewodnikiem po osiedlu robotniczym w katowickim Załężu już 17 lipca w ramach projektu "Familoki 3.0"

W niedzielę 17 lipca 2022 r. odbędzie się spacer po Załężu w ramach projektu "Familoki 3.0". Zobaczymy, co przetrwało do dzisiaj z dawnych kolonii robotniczych w dzielnicy. Spacer jest darmowy.

Familoki 3.0 to trzecia i ostatnia edycja projektu Familoki, poświęconego odkryciu i opowiadaniu o lokalnych, nieznanych historiach skupionych wokół kolonii robotniczych w miastach Górnego Śląska i Zagłębia.

Więcej o projekcie: Kto wielbi familoki? Śląskie i zagłębiowskie? Zaczyna się cykl spacerów po osiedlach robotniczych m.in. Rudy Śląskiej, Zabrza, Katowic, Sosnowca

Cykl spacerów po osiedlach familoków rozpoczął się w maju 2022 r. W lipcu przyjdzie czas na Załęże. Tym razem wybierzemy się do dzielnicy Katowic, która powstała pomiędzy dwoma ważnymi zakładami - Hutą Baildon i Kopalnią Kleofas.

Spacer po Załężu
Niedziela, 17 lipca 2022 r.
godz. 15
zbiórka: skwer Stanisława Barei przy ulicy Gliwickiej w Katowicach - Załężu (obok Punktu 44)
czas trwania spaceru: około 2 godzin
wstęp wolny i bezpłatny

Początki Załęża sięgają XIII wieku, a przez wieki miejscowość miała charakter rolniczy. W XIX wieku powstają w okolicy huty i kopalnie, a dla robotników wybudowano familoki i kolonie robotnicze. Spółka Spadkobierców Giesche była właścicielem wsi, a w środku Załęża znajdowała dyrekcja spółki. W drugiej połowie XIX wieku huta Baildon wybudowała dla swoich robotników familoki przy Bogusławskiej w ramach kolonii Hegenscheidta, która była wielokrotnie rozbudowywana. Na początku XX wieku koncern Georg von Giesches Erben zbudował w rejonie dzisiejszych ul. Bocheńskiego, Lisa i Wiśniowej kolonię robotniczą dla pracowników kopalni Kleofas. Do II wojny światowej na osiedlu powstało 18 domów urzędniczych i 94 familoki.

- Podczas spaceru zobaczymy najstarszy dom w dzielnicy, dowiemy się, jak wyglądało życie mieszkańców familoków i poszukamy pałacu w Załężu. Odwiedzimy modernistyczną kolonię im. Ignacego Mościckiego. Porozmawiamy, jakie zmiany zaszły w dzielnicy przez ostatnie dwieście lat - zachęca Kamil Iwanicki, twórca projektu "Familoki 3.0" i przewodnik po osiedlach robotniczych

Organizatorem projektu jest Klaster Innowacji Społecznych. Projekt Familoki 3.0 jest dofinansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon