Start programu „Prosto po czyste powietrze” w woj. śląskim. Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca?

W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbyła się 19 lipca 2021 konferencja prasowa związana ze startem programu „Prosto po czyste powietrze”, zainicjowanego przez przedstawicieli spółki PGNiG Obrót Detaliczny. Inicjatywa ma znacząco ułatwić wymianę systemu ogrzewania i wspomóc mieszkańców finansowo.

Wymiana „kopciuchów” na ekologiczne ogrzewania gazowe jest ujęta na liście inwestycji wspieranych w Programie Czyste Powietrze. PGNiGOD przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma udzielić mieszkańcom Śląska wsparcia przy ubieganiu się o dotację oraz fachowo doradzić w kwestii zmiany warunków lub uzyskania samego przyłączenia do sieci gazowej.

Realna walka ze smogiem

- PGNIG Obrót Detaliczny jest spółką, która dostarcza gaz 7 milionom klientów detalicznych i ponad 300 tysiącom firm. Wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tak intensywnie pracujemy na rzecz ochrony środowiska już od stycznia 2020 roku. W walce o czyste powietrze uczestniczymy tak naprawdę od samego początku, bo to gaz jest właśnie tym najbardziej ekologicznym paliwem – mówi prezes PGNiGOD Henryk Mucha.

Zasady programu

Program potrwa od 5 lipca do 31 grudnia 2021 roku i jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Maksymalna kwota dofinansowania może wynieść nawet 37 tysięcy złotych. Aby wziąć udział w akcji „Prosto po czyste powietrze”, wystarczy zgłosić się do jednego ze stacjonarnych Biur Obsługi Klienta lub mobilnego Punktu Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny w województwie śląskim, albo też odwiedzić stronę internetową pgnig.pl.

Termin wymian "kopciucha" upływa w grudniu

Warto przypomnieć, że w województwie śląskim, zgodnie z ustawą antysmogową, termin wymiany kotłów starszych niż dziesięcioletnie i tzw. kotłów pozaklasowych, które nie mają tabliczki znamionowej, upływa już 31 grudnia 2021. Wymiana systemu grzewczego w domu jednorodzinnym na bardziej efektywny i ekologiczny pozwala w ciągu roku na zmniejszenie emisji pyłu z 12 kilogramów do zera.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Robert Konieczny KWK Promes From the Garden House

Najładniejszy dom zaprojektowali architekci z Katowic

Projekt domu kultury na osiedlu Witosa w Katowicach

MDK powstanie w końcu na osiedlu Witosa. Będzie także park

Śmieci (zdjęcie ilustracyjne)

Jeśli nie będzie spalarni, to wzrosną ceny wywozu śmieci

Smog (zdjęcie ilustracyjne)

Namów kopcącego sąsiada na darmową wymianę pieca

Global Office Park, Katowice, wizualizacje

Nowy najemca w Global Office Park

Mieszkanie za remont Katowice 2021

Możesz dostać "Mieszkanie za remont"

Wycięte kasztanowce przy ul Raciborskiej zastąpiły klony

Wycięte kasztanowce przy ul. Raciborskiej zastąpiły klony