Start programu „Prosto po czyste powietrze” w woj. śląskim. Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca?

W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbyła się 19 lipca 2021 konferencja prasowa związana ze startem programu „Prosto po czyste powietrze”, zainicjowanego przez przedstawicieli spółki PGNiG Obrót Detaliczny. Inicjatywa ma znacząco ułatwić wymianę systemu ogrzewania i wspomóc mieszkańców finansowo.

Wymiana „kopciuchów” na ekologiczne ogrzewania gazowe jest ujęta na liście inwestycji wspieranych w Programie Czyste Powietrze. PGNiGOD przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma udzielić mieszkańcom Śląska wsparcia przy ubieganiu się o dotację oraz fachowo doradzić w kwestii zmiany warunków lub uzyskania samego przyłączenia do sieci gazowej.

Realna walka ze smogiem

- PGNIG Obrót Detaliczny jest spółką, która dostarcza gaz 7 milionom klientów detalicznych i ponad 300 tysiącom firm. Wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tak intensywnie pracujemy na rzecz ochrony środowiska już od stycznia 2020 roku. W walce o czyste powietrze uczestniczymy tak naprawdę od samego początku, bo to gaz jest właśnie tym najbardziej ekologicznym paliwem – mówi prezes PGNiGOD Henryk Mucha.

Zasady programu

Program potrwa od 5 lipca do 31 grudnia 2021 roku i jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Maksymalna kwota dofinansowania może wynieść nawet 37 tysięcy złotych. Aby wziąć udział w akcji „Prosto po czyste powietrze”, wystarczy zgłosić się do jednego ze stacjonarnych Biur Obsługi Klienta lub mobilnego Punktu Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny w województwie śląskim, albo też odwiedzić stronę internetową pgnig.pl.

Termin wymian "kopciucha" upływa w grudniu

Warto przypomnieć, że w województwie śląskim, zgodnie z ustawą antysmogową, termin wymiany kotłów starszych niż dziesięcioletnie i tzw. kotłów pozaklasowych, które nie mają tabliczki znamionowej, upływa już 31 grudnia 2021. Wymiana systemu grzewczego w domu jednorodzinnym na bardziej efektywny i ekologiczny pozwala w ciągu roku na zmniejszenie emisji pyłu z 12 kilogramów do zera.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon