Studenci wrócą na uczelnię. Co z akademikami?

Rektor Uniwersytetu Śląskiego, profesor Ryszard Koziołek w liście skierowanym do studentów potwierdził informację, że od 1 października zajęcia odbywać się będą w trybie stacjonarnym.

Us

Spokojne planowanie nadchodzącego roku akademickiego z pewnością utrudnia rosnąca liczba dziennych zakażeń na koronawirusa i widmo kolejnej fali pandemii. Mimo to, władze Uniwersytetu Śląskiego zapowiedziały powrót studentów na uczelnie od 1 października. Oczywiście, sytuacja epidemiologiczna będzie stale monitorowana i decyzje odnośnie zmiany trybu nauczania będą podejmowane na bieżąco.

Powrót na uczelnię

Zatem bez zbędnych szczegółów (które trafią do Was wkrótce) ogłaszam Wam z radością, że od 1 października wracamy na Uniwersytet Śląski. Wracamy w mury naszej uczelni, a przede wszystkim wracamy do siebie po długich miesiącach odosobnienia i dystansu. Studiowanie, to dużo więcej niż zajęcia i wykłady – to codzienne przebywanie i współtworzenie unikalnej społeczności, która uznaje naukę i wiedzę za kluczową wartość dla rozwoju jednostki i społeczeństwa. Bez tej współobecności Wasze kształcenie akademickie nie będzie spełnione. Uważnie śledzimy informacje o przebiegu epidemii, nie lekceważymy ryzyka kolejnej fali, co znajdzie odbicie w organizacji nadchodzącego roku akademickiego. O tych rozwiązaniach będziemy Was informować w nadchodzących tygodniach, jak również o zasadach meldowania się i zamieszkiwania w domach studenckich – informuje prof. Ryszard Koziołek.

Co z akademikami?

Mało precyzyjne pozostają wciąż zasady meldunku w domu akademickim. Kilka tygodni temu rektor UŚ zapewniał, że w akademikach będą mogły zamieszkać osoby wyłącznie zaszczepione. Decyzja nie spodobała się części studentów, którzy wyrazili swój sprzeciw w liście skierowanym do władz szkoły wyższej. Studenci wyrazili wówczas niepokój o osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą poddać się szczepieniu (alergie, choroby towarzyszące), a które chciałyby jednak móc skorzystać z pokoju dostępnego w domach studenckich. Niejasna wydaje się także forma prawne, która pozwalałaby na weryfikację covidowych certyfikatów.

Szczegółowe informacje regulujące te kwestie studenci poznają w późniejszym terminie.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon