Sztuczna Rawa na Rynku w Katowicach przejdzie remont. Ma być odnowiona do wakacji

75 tysięcy złotych ma kosztować pierwsza poważna modernizacja tzw. sztucznej Rawy na katowickim Rynku, czyli fontanny imitującej rzekę (prawdziwa płynie podziemnym kanałem pod Rynkiem). Ta ozdoba głównego placu miasta budzi niemało kontrowersji, bo jest traktowana przez niektórych jak basen.

Sztuczna Rawa na Rynku ma już 8 lat. Niektórzy nie wyobrażają już sobie tego miejsca bez niej, ale gdy powstawała, budziła niemałe kontrowersje. Właśnie nadszedł czas na jej pierwszy poważny remont.

40 płyt granitowych do wymiany

Po prawie dekadzie funkcjonowania pojawiły się usterki, które należy naprawić. Dodatkowo fontanna znajduje się w bardzo uczęszczanym miejscu. Jest to także dosyć niezwykła konstrukcja, która jest narażona na erozję – znajduje się na poziomie gruntu – a taka budowla nie jest często spotykana. Oprócz tego niestabilny klimat w naszym kraju i narażenie na bardzo zróżnicowane warunki atmosferyczne – ulewy, śnieg, upały – mogą niekorzystnie działać na warstwę powierzchniową.

W ramach remontu wymienionych ma być prawie 40 płyt granitowych.

- Sztuczna Rawa płynąca w samym centrum miasta jest jego niewątpliwą ozdobą. Wraz ze stojącymi nad nią palmami nadaje niesamowity klimat centrum Katowic w letnie miesiące. Co jakiś czas trzeba jednak przeprowadzić poważniejszy remont, ponieważ miejsce, w jakim ona się znajduje, jest bardzo eksploatowane. Po oględzinach i analizach zdecydowaliśmy wykonać go już teraz – tłumaczy Mieczysław Wołosz z Zakładu Zieleni Miejskiej.

Remont obejmie wymianę płyt, które zostały uszkodzone – zarówno w korycie, jak i wokół fontanny. Umowa na remont została podpisana 21 kwietnia. Wykonawca, czyli firma Silesia Invest, ma 5 tygodni na zakończenie prac. Koszt remontu to 75 tys. zł.

Imitacja rzeki na katowickim Rynku

Sztuczna Rawa to fontanna, która biegnie w śladzie rzeki Rawy. Jej budowę ukończono w 2015 r. Fontanna ma długość 87 m i szerokość 5,5 m. Ma 7 kaskad. Kaskadę tworzą stopnie o wysokości 10 cm. Poziom wody pod dnem koryta wynosi 12 cm, a różnica poziomu początkowego i końcowego to 70 cm. Fontanna wyłożona jest płytami granitowymi polerowanymi oraz płomieniowanymi. Do jej pracy wykorzystywanych jest ok. 100 m3 wody w obiegu zamkniętym.

Skąd pomysł sztucznej Rawy

Sztuczna Rawa jest elementem jednej z części przebudowy Rynku. Powstała w ramach projektu przebudowy całej śródmiejskiej strefy między Rondem im. Gen. J. Ziętka a Rynkiem. Projekt wykonało konsorcjum dwóch firm – Biura Projektowo-Inżynierskiego Redan ze Szczecina, Biprokom z Krakowa i Eccone z Mikołowa. Wykonaniem zajęło się konsorcjum firm NDI, Construcciones y Promociones Balzola Sociedad Anonima. Koszt jej wybudowania wyniósł niewiele ponad 2,8 mln zł – w tej kwocie znajduje się żelbetowa konstrukcja, okładzina niecki fontanny z płyt granitowych, pompownia, automatyka, zasilanie.

Fontanna jest otoczona roślinami. Znajdziemy tam m.in. brzozy, jarząby, róże, liliowce, a także trzcinnika ostrokwiatowego, kłosówkę miękką czy imperatę cylindryczną. Dodatkowo latem wokół Rawy ustawiane są egzotyczne palmy, co przenosi nas w wakacyjną atmosferę.

Centrum chemii katowice us wizualizacje 2

Może Cię zainteresować:

Nowy budynek powstanie w kampusie Uniwersytetu Śląskiego, przy ul. Moniuszki w centrum Katowic. Będzie to Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii

Autor: Katarzyna Pachelska

25/04/2023

Woolworth sklep niemcy 2

Może Cię zainteresować:

Nowa niemiecka sieć chce podbić Polskę z Katowic. Pierwszy sklep otwiera już 8 maja

Autor: Katarzyna Pachelska

24/04/2023

Ucieczka motocykl na dk1

Może Cię zainteresować:

Motocyklista z Katowic zarobił 205 punktów karnych. Plus mandat w wysokości 27 tysięcy zł. WIDEO

Autor: Katarzyna Pachelska

25/04/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon