Termomodernizacja budynku przy ul. Wiosny Ludów czeka na odbiór. Inwestycja kosztowała ponad 11 mln zł. Katowicki KZGM planuje kolejne modernizacje

Termomodernizacja budynku mieszkalnego przy ul. Wiosny Ludów czeka na odbiór. Inwestycja kosztowała ponad 11 mln zł. Poprawa warunków życia i mniejsze koszty ogrzewania to główne korzyści dla mieszkających tam rodzin. Katowicki KZGM w 2024 r. planuje kolejne modernizacje.

KAW
Termomodernizacja bloku przy ulicy Wiosny Ludów fot KAW

Do połowy grudnia 2023 r. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach wydał 21 mln zł na termomodernizacje miejskich budynków. Koszta obejmują przygotowanie dokumentacji projektowej i roboty budowlane. W budżecie na 2024 r. zabezpieczono podobną kwotę na ten cel.

Termomodernizacja budynku przy ul. Wiosny Ludów

Kompleksowa termomodernizacja budynku przy ul. Wiosny Ludów 23-27, w którym znajduje się 119 lokali mieszkalnych, właśnie przechodzi odbiory. Inwestycja kosztowała ponad 11 mln zł. W ramach prac ocieplono ściany zewnętrzne i stropodach, wymieniono okna i oświetlenie w częściach wspólnych na energooszczędne, wyremontowano klatki schodowe i piwnice oraz przeprowadzono częściową wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej.

- W ramach inwestycji zdecydowaliśmy się także na instalację fotowoltaiczną. Na dachu budynku znalazło się 56 paneli, których łączna moc to 21,28 kWp – wyjaśnia Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Zakres prac objął ponadto zagospodarowanie terenu wokół budynku - remont schodów terenowych i nawierzchni chodników, a także nasadzenia krzewów ozdobnych.

Katowicki KZGM planuje kolejne modernizacje

Podobne prace przeprowadzono nieco wcześniej pod adresem Sokolska 10a. Za prawie 1,2 mln zł ocieplono ściany zewnętrzne, piwnice, stropy, wymieniono stolarkę okienną oraz zlikwidowano piece węglowe i kotły, które zostały zastąpione centralnym ogrzewaniem. Z kolei dla oszczędniejszego wykorzystywania energii elektrycznej, w częściach wspólnych oświetlenie zostało wymienione na LED-owe. Projekt zwiększenia efektywności energetycznej rozpoczął się też w innym budynku w śródmieściu Katowic. Pod adresem Plebiscytowa 37 zakończono I etap prac, czyli zmianę sposobu ogrzewania. Dalsze plany obejmują opracowanie projektu budowlanego termomodernizacji. Roboty mają być realizowane w 2024 i 2025 roku.

Przygotowania do inwestycji są już gotowe dla pięciu adresów: Chopina 14, Opolskiej 13A, Markiefki 68, 11 listopada 6 i 11 listopada 11. W najbliższych miesiącach zostaną ogłoszone postępowania przetargowe na wykonanie robót budowlanych.

Marek gzik

Może Cię zainteresować:

Młodzież chętniej wybiera Kraków niż Katowice

Autor: Patryk Osadnik

03/01/2024

KZGM modernizacja katowice ligota 3

Może Cię zainteresować:

Katowice. Zakończyła się modernizacja otoczenia w rejonie Świdnickiej, Słupskiej i Zielonogórskiej. Inwestycja kosztowała blisko 2 mln zł

Autor: Szymon Karpe

29/12/2023

Kamienica katowice chopina sokolska wybuch 02

Może Cię zainteresować:

Katowice. Kamienica przy ul. Chopina, gdzie w wyniku wybuchu gazu zginęli Kmiecikowie, będzie odbudowana i nadbudowana. Deweloper wystąpił do miasta o pozwolenie na budowę

Autor: Katarzyna Pachelska

16/12/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon