Katowice rozpoczynają świętowanie 160. rocznicy nadania praw miejskich
11 września minie 160 lat od chwili, gdy Katowice stały się miastem. Jak co roku z tej okazji na katowiczan czeka wiele atrakcji, w tym wielkie muzyczne święto – koncert Urodziny Miasta „Kocham Katowice”.
– Takie wydarzenie jak urodziny miasta to doskonała okazja do przypomnienia sobie, jak wielkim i różnorodnym muzycznym potencjałem dysponują Katowice. W tym roku zapraszamy mieszkańców na wspaniałe trzydniowe widowisko, w ramach którego wystąpią dla nas znani i lubiani artyści, m.in.: Dżem, Coma, Mela Koteluk czy Kaśka Sochacka – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - „Kocham Katowice” to rodzinne wydarzenie, dlatego w sobotę i niedzielę w Strefie Kultury nie zabraknie też specjalnych atrakcji dla dzieci, m.in. dmuchańców czy animacji. Koncerty rozpoczną się w piątek o godz. 17.00, a w sobotę i niedzielę o 16.00. W ten urodzinowy weekend 12-14 września do Strefy Kultury serdecznie zapraszam wszystkie mieszkanki i mieszkańców Katowic – dodaje prezydent.
Koncert "Kocham Katowice"
Całe wydarzenie w piątek 12 września otworzą laureaci konkursu „KatoGwiazdy” grupa muzyczna o nazwie Trzy tygodnie kwietnia. Następnie na scenie wystąpią: El.Pank.El, Ofelia oraz raper młodego pokolenia - Hubert.
Największe gwiazdy czekać będą na mieszkańców w sobotę i niedzielę. 13 września o godz. 15.00 na katowickim Rynku odbędzie się happening gitarowy „Wehikuł czasu”, czyli wspólne granie tego kultowego utworu razem z muzykami Dżemu. Do 8 września można zgłaszać chęć wzięcia udziału w wydarzeniu: https://bit.ly/160_wehikulczasu. Tego dnia Dżem wystąpi też w Strefie Kultury dla katowickiej publiczności. W sobotę zagrają również Hengelo, Organek, Zalewski i Coma - zespół Piotra Roguckiego (w pełnym składzie z Dominikiem Witczakiem, Adamem Marszałkowskim, Rafałem Matuszakiem, Marcinem Kobzą i Pawłem Cieślakiem), reaktywowany tylko na jakiś czas, rzadko grający otwarte koncerty. Dla Katowic zrobi wyjątek.
Status legendy należy się też Myslovitz. Z nowym wokalistą radzą sobie świetnie zarówno na scenie, jak i na rynku wydawniczym, o czym będzie można przekonać się w niedzielę 14 września. Tego dnia urodzinowy koncert dla Katowic dadzą również: Król, Daria ze Śląska, Mela Koteluk oraz obsypana tegorocznymi Fryderykami Kaśka Sochacka (Album Roku Pop), której solowe koncerty zapełniają do ostatniego miejsca największe sale koncertowe w Polsce. W sobotę i niedzielę w przerwach między zespołami swoje sety DJ-skie zaprezentuje Sienkiewicz (muzyk, producent, współtwórca i wokalista zespołu Kwiat Jabłoni).

Zasłużeni i honorowi – uroczysta sesja Rady Miasta
Obchody urodzin miasta to również czas na refleksję i uhonorowanie osób, które swoją działalnością przyczyniły się do rozwoju Katowic.
Uroczysta sesja rady miasta odbędzie się 11 września w gmachu NOSPR. W tym roku podczas sesji tytułem Zasłużony dla miasta Katowice uhonorowani zostaną Harcmistrz Jerzy Plewnia oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, a Honorowym Obywatelem miasta Katowice zostanie profesor Tadeusz Sławek.
Odsłonięcie rzeźb Erwina Sówki i Lucjana Czernego w Galerii Artystycznej
Miasto Katowice zaprasza mieszkańców oraz wszystkich miłośników sztuki i historii regionu na uroczyste odsłonięcie rzeźb upamiętniających Erwina Sówkę i Lucjana Czernego w Galerii Artystycznej. Uroczystość odbędzie się 12 września o godz. 14.00 na pl. Grunwaldzkim.
Erwin Sówka, wybitny malarz i przedstawiciel Grupy Janowskiej oraz Lucjan Czerny, zasłużony dla życia kulturalnego Katowic na różnych polach, należą do grona postaci, które w szczególny sposób wpisały się w historię miasta. Teraz ich sylwetki zostaną symbolicznie utrwalone w rzeźbach wykonanych przez cenionych twórców – Jacka Kicińskiego i Tomasza Wenklara.
Urodzinowy Jarmark na Rynku
Od 5 do 21 września Katowice zapraszają na jarmark urodzinowy. Na uczestników czeka moc wspaniałych atrakcji! Ponad 30 stoisk, na których będzie można odkryć smaki z różnych stron świata, np. spróbować holenderskich serów, litewskiego kindziuka, belgijskich frytek, hiszpańskich churrosów czy tureckiej chałwy. Pojawią się również wyroby artystyczne, jak malowane obrazki na płytkach ceramicznych znanej artystki Dominiki Stawarz-Burskiej, biżuteria z czeskich koralików, naturalnych kamieni czy żywicy z suszonymi kwiatami, a także kosmetyki znad Morza Czerwonego, peruwiańskie poncza oraz wyroby lniane i bawełniane z polskiej manufaktury.
W każdą sobotę i niedzielę, pojawiać się będzie wyjątkowe stoisko Vintage & Second Hand. To doskonała okazja, by upolować perełki z drugiej ręki oraz prawdziwe skarby Vintage z duszą i historią – wszystko dla kochających oryginalne kroje, klimat lat 70. i niepowtarzalne vintage dodatki. W duchu zero waste można zabrać ze sobą własną torbę na zakupy i podarować ubraniom oraz akcesoriom drugie życie.
Na jarmarku nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Oprócz stałych atrakcji, czyli bajkowej karuzeli, koła młyńskiego i kolejki, pojawi się nostalgiczny tramwaj, który zabierze najmłodszych na przejażdżkę. W weekend możemy się spodziewać gier plenerowych i plecenia warkoczyków.
- To okazja do radosnego świętowania w towarzystwie rodziny i przyjaciół, rodzącego wiele wspaniałych wspomnień. Każdy weekend będzie umilać muzyka. Od poniedziałku do piątku jarmark będzie czynny w godz. 10.00-19.00, a w weekendy do godz. 20.00, przez cały tydzień strefa gastronomiczna będzie otwata do godz. 22.00 – zapowiada Łukasz Gawroński, naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miasta Katowice.
Dożynki w Kostuchnie
7 września Katowice zapraszają na coroczne dożynki. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.00, kiedy to przed restauracją przy ul. Szarych Szeregów zostanie uformowany korowód dożynkowy. Następnie o godz. 14.00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej zostanie odprawiona uroczysta msza święta.
Przygotowano bogaty program artystyczny. O godz. 15.15 na estradzie odbędzie się część obrzędowa. Potem publiczność wysłucha koncertu Orkiestry Dętej „Katowice”. Kolejne występy to: zespół Góralska Hora, kabaret Masztalscy oraz koncert szlagierowy Michaliny Starosty. Miłośnicy bluesa i rocka też nie będą zawiedzeni: o godz. 19.00 na scenie pojawi się Śląska Grupa Bluesowa, a o godz. 20.15 – zespół rockowy Krzywa Alternatywa. Dożynki to także liczne atrakcje dla najmłodszych i całych rodzin.
XIV Festiwal Organizacji Pozarządowych
Jednym z wydarzeń tej jubileuszowej podróży po Katowicach będzie XIV Festiwal Organizacji Pozarządowych, który 13 września odbędzie się w parku Powstańców Śląskich. To wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz społecznych inicjatyw Katowic. W tym roku odbędzie się pod hasłem siły transformacji – przemiany, która dzieje się codziennie dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczników, wolontariuszy i organizacji działających z pasją i sercem.
– Tegoroczny festiwal to doskonała okazja, by ponownie poznać bogaty świat katowickich organizacji pozarządowych, odkryć ich działalność, a przede wszystkim dobrze się bawić, ucząc się i inspirując – mówi Agnieszka Lis, pełnomocniczka prezydenta miasta Katowice ds. organizacji pozarządowych. – Wierzę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie i poczuje, jak wielką siłę ma wspólne działanie – dodaje.

Może Cię zainteresować:
Kolejne projekty z Zielonego Budżetu w Katowicach idą do realizacji, m.in. w parku Kościuszki

Może Cię zainteresować: