Tor saneczkowy w Parku Kościuszki w Katowicach już działa! Można jeździć nawet po zmierzchu

Sezon narciarski przyszedł w tym roku wyjątkowo wcześnie. Wisła i Szczyrk zapowiadają start ośrodków już w ten weekend. A w Katowicach co prawda na nartach trudno jest pojeździć, ale za to na sankach - jak najbardziej! Czynny jest już tor saneczkowy w Parku Kościuszki. To darmowa atrakcja dla dzieci i dla dorosłych.

Tor saneczkowy w Parku Kościuszki, który jak tylko spadnie pierwszy śnieg zamienia się w atrakcję dla dziesiątek najmłodszych i starszych mieszkańców Katowic, jest gotowy na sezon zimowy. Przypomnijmy, że modernizacja toru oraz górki do zjazdu na sankach w Parku Kościuszki to realizacja wniosku do katowickiego Budżetu Obywatelskiego.

Tor saneczkowy w Parku Kościuszki już działa

Tor saneczkowy w parku Kościuszki został zmodernizowany w 2020 r. w ramach Budżetu Obywatelskiego. Koszt wyniósł 600 tys. zł. W ramach prac umocniono nasyp górki do zjazdu, położono bezpieczną nawierzchnię toru, wybudowano schody na szczyt i zakupiono sprzęt do naśnieżania. Rynna do zjazdu ma ponad 350 m, przy czym na długości 186 m jest wyłożona igielitem. Korzystanie z niej jest bezpieczne m.in. dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu zakrętów.

Katowice tworzą i rozwijają przede wszystkim nasi mieszkańcy, a otwieranie się na ich potrzeby uważam za swój obowiązek. Dlatego gdy tylko pojawił się pomysł reaktywacji toru saneczkowego w Parku Kościuszki uznałem, że to strzał w dziesiątkę! Podobnie uznały tysiące katowiczan, którzy po sukcesie akcji „Z górki na pazurki” zagłosowali na to zadanie w Budżecie Obywatelskim naszego miasta. Dzięki temu, teraz możemy korzystać z tej zimowej atrakcji zlokalizowanej praktycznie w centrum miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ostatnich dniach Zakład Zieleni Miejskiej rozpoczął coroczne przygotowania toru saneczkowego do zimy. Choć tor nie jest zamykany latem, to przed zimą trzeba zadbać o bezpieczeństwo zjeżdżających. Pracownicy ZZM sprawdzili m.in. działanie oświetlenia, dzięki któremu z toru można korzystać również po zmroku, do godz. 23.00. Aby przygotować tor do bezpiecznego użytkowania Zakład Zieleni Miejskiej wykonał zabezpieczenie z siatki, której łączna długość to ponad 250 mb.

- Bardzo się cieszę, że w Katowicach mamy nie tylko miejsca, z których możemy korzystać latem. Zima to także świetny moment na różne aktywności. Górka saneczkowa w Parku Kościuszki pozwala korzystać z zimowej aury, a dzięki modernizacji toru i pracom, które co roku wykonujemy, korzystanie z niej jest bezpieczne i daje mnóstwo radości – podkreśla Mieczysław Wołosz, dyrektor ZZM Katowice.

Obecnie, górka i tor saneczkowy pokryte są naturalnym śniegiem. Jednak w przypadku dłużej występujących ujemnych temperatur bez opadów śniegu istnieje możliwość ich sztucznego naśnieżenia. Aby rozpocząć naśnieżanie górki temperatura powietrza nie może wynosić więcej niż -5 ̊C, jednak aby ten śnieg się utrzymał, to przez kolejne kilka kolejnych dni nie powinna przekroczyć 0 ̊C.

Tor saneczkowy jest czynny przez cały tydzień, od rana do godz. 23.00.

Lodowiska pod chmurką też już działają

Tor saneczkowy to nie jedyna atrakcja zimowa w Katowicach. Na Rynku w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego działa również lodowisko o powierzchni 400 m2.

Z lodowiska bezpłatnie mogą korzystać wszyscy posiadający swoje łyżwy. Dla osób bez własnego sprzętu uruchomiona została płatna wypożyczalnia łyżew – mówi Daniel Muc, dyrektor MOSiR Katowice. Lodowisko jest czynne w godzinach 9.00-21.00.

Wypożyczalnia łyżew funkcjonuje od poniedziałku do czwartku w godzinach 12.00-20.00, w piątki w godzinach 12.00-21.00, natomiast w soboty i niedziele 10.00-21.00. Wypożyczenie łyżew kosztuje 12 zł/h. Na takich samych warunkach możliwe jest wypożyczenia kasku. Z kolei pingwin/miś do nauki jazdy kosztuje 18 zł/h.

Od 1 grudnia rusza również lodowisko w Murckach. Ta ślizgawka będzie ogólnodostępna w godzinach 10.00-21.30 w poniedziałki, środy i piątki. Od 10.00 do 20.15 we wtorki i czwartki, a w soboty i niedziele od 10.30 do 21.30. Na tym lodowisku będzie również możliwość gry w hokeja w godzinach 8.00-10.00 od poniedziałku do piątku i od 20.15 do 21.30 w soboty i niedzielę. Parking znajduje się w odległości 100 m od lodowiska – przy Przedszkolu nr 72. Wstęp na lodowisko jest bezpłatny, a wypożyczalnia funkcjonuje w tygodniu od 16.00 do 20.00, w weekendy 12.00-20.00. Koszt wypożyczenia sprzętów taki jak przy ślizgawce na Rynku.

Katowice Kaufland piotrowice

Może Cię zainteresować:

Otwarcie nowego marketu Kaufland w Katowicach. Dla pierwszych klientów róże, jabłka i Koło Szczęścia z nagrodami

Autor: Katarzyna Pachelska

28/11/2023

Budynek kossutha katowice tbs wizualizacja 02

Może Cię zainteresować:

Rusza nabór wniosków o najem mieszkań w nowym bloku Katowickiego TBS-u. Znane są już stawki wynajmu i partycypacji

Autor: Katarzyna Pachelska

27/11/2023

Ul Kosciuszki Lata 1912 1922 Bocznica kolejowa i Kinoteatr Rialto

Może Cię zainteresować:

Najdłuższa w mieście. Spacer ulicą Kościuszki w Katowicach od dworca kolejowego na Wzgórze Beaty i dalej

Autor: Redakcja

25/11/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon