Trwa budowa Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”. W 2023 r. przetarg na wystawę stałą

Przy ul. Kościuszki 165 w Katowicach powstaje wyjątkowe miejsce poświęcone muzyce i kulturze - Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej. Prace budowlane już trwają, a jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie wystawy stałej – miasto otrzymało dofinansowanie na ten cel. Realizacja całej inwestycji ma potrwać do połowy 2025 roku, a jej łączny koszt to ponad 18 mln zł.

Trwa budowa Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” w katowickiej dzielnicy Brynów.

- Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara" to hołd dla tego wybitnego kompozytora, który przez lata związany był z Katowicami. Będzie to miejsce, gdzie dowiemy się więcej o Wojciechu Kilarze, ale i będzie służyło mieszkańcom Katowic, poprzez organizację recitali, minifestiwali czy warsztatów. Liczę także, że przyciągnie do miasta zwiedzających z kraju i zza granicy – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Prezydent dodaje, że Katowice jako Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki oferują szeroki wachlarz wydarzeń muzycznych, takich jak koncerty czy festiwale, ale i organizują konkursy, warsztaty. Uzupełnieniem tych szerokich działań będzie otwarcie w przyszłym roku Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara".

Mury nowego budynku pną się w górę

Posesja przy ul. Kościuszki to obecnie plac budowy, a prace toczą się zarówno w dotychczasowym domu kompozytora, jak i nowopowstającym obok niego budynku.

- Podbito już część fundamentów istniejącego obiektu, zabezpieczono elementy przeznaczone do renowacji, wykonano prace demontażowe i rozbiórkowe, a także rozpoczęto wykonywanie nowych instalacji elektrycznych. Z kolei w nowym obiekcie zakończono prace fundamentowe wraz z izolacją termiczną i przeciwwodną, a także roboty konstrukcyjne przy ścianach i stropie piwnic. Teraz budynek pnie się powoli w górę, gdyż trwają roboty murowe i żelbetowe przy kondygnacji parteru – wyjaśnia Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A. Planowane zakończenie inwestycji to połowa 2025 roku.

Wielofunkcyjne miejsce tętniące muzyką

Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej będzie zlokalizowany w domu, w którym mieszkał i tworzył Wojciech Kilar, co z pewnością jest dodatkową wartością tego miejsca i przyciągnie wielu zwiedzających. W części muzealnej gościom będą udostępnione różne pomieszczenia, np. salon, w którym mają być organizowane seanse filmowe. Ponadto będzie można zobaczyć należące do kompozytora przedmioty, jak m.in. fortepian, rękopisy czy książki.

Jednak jednorodzinny budynek nie mógłby pełnić wszystkich zaplanowanych funkcji. Dlatego obiekt jest rozbudowywany, a w nowej części znajdzie się druga część wystawy. Będzie ona miała charakter edukacyjny i zostanie poświęcona różnym gatunkom muzycznym. Będzie to nowoczesna przestrzeń wypełniona interaktywnymi narzędziami. Ponadto w budynku umieszczona zostanie wytłumiona akustycznie sala, która posłuży do organizacji warsztatów muzycznych, recitali, minifestiwali. Tym samym Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej będzie przyciągać nie tylko zwiedzających, ale też stanie się przestrzenią stale tętniącą życiem i wielokrotnie odwiedzaną przez ludzi związanych z kulturą i środowiskami artystycznymi.

Na realizację wystawy oraz niezbędną adaptację pomieszczeń Katowice uzyskały 8 mln zł dofinansowania w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia postępowania przetargowego, które wyłoni jej wykonawcę.

Linia tramwaj grundmanna katowice 05

Może Cię zainteresować:

Katowice. Tramwajarze zaszaleli! Żółto-czarny budynek z wielkim napisem "bana" stanął przy budowanej linii tramwajowej przy ul. Grundmanna

Autor: Katarzyna Pachelska

15/10/2023

Haperowiec katowice jurand jarecki 02

Może Cię zainteresować:

Gdy "Żyleta" górowała nad Katowicami. Mrówkowiec z 200 mieszkaniami z charakterystycznym wcięciem w talii

Autor: Katarzyna Pachelska

14/10/2023

Spacer ślądami Kilara plansza

Może Cię zainteresować:

Spacer po Katowicach śladami Wojciecha Kilara, wybitnego kompozytora

Autor: Katarzyna Pachelska

17/07/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon