Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Bezpłatne porady prawników i psychologów też w Katowicach

Od 19 do 25 lutego 2024 r. odbywa się ogólnopolski Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W ramach akcji każda osoba, która czuje się pokrzywdzona może uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną.

Policja Śląska
Policja lapowka

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem trwa w 2024 r. od 19 do 25 lutego. Każda osoba zainteresowana może w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w:

  • sądach,
  • prokuraturach,
  • komendach policji,
  • siedzibach prawniczych samorządów zawodowych,
  • siedzibach organizacji pozarządowych w całym kraju.

W organizację obchodów, oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej, włączyli się również asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi i policjanci.

W ramach obchodów „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" w dniach od 19 lutego do 26 lutego 2024 roku, w godzinach od 9.00 do 15.00, asystenci sędziów Sądu Okręgowego w Katowicach telefonicznie będą udzielali ofiarom przestępstw bezpłatnych informacji o uprawnieniach pokrzywdzonego w obowiązującym porządku prawnym. Informacje będą udzielane pod nr telefonu 605 762 889, jak również można kierować pytania na adres skrzynki pocztowej: TPOPP@katowice.so.gov.pl.

W dniach 19-23 lutego 2024 roku w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach pełnione będą dyżury w godzinach od 10:00 do 12:00 przez asystentów sędziego. Osoby dotknięte przestępstwem prosimy o przybycie do siedziby Sądu Apelacyjnego w Katowicach przy Al. Korfantego 117/119.

Dzień Ofiar Przestępstw ustanowiono 22 lutego

W Polsce dzień ten został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 roku o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw, która została uchwalona z uwagi na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.

Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, policjanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.

Osoby pokrzywdzone mogą uzyskać wsparcie przez cały rok

Osoby pokrzywdzone mogą uzyskać bezpłatne wsparcia w ramach ogólnopolskiej Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, finansowanej ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

Informacje, gdzie, kiedy, jak i w jakim zakresie można otrzymać pomoc znajdziemy również na stronie internetowej Gov.pl pod linkiem.

Dostępna jest przez cały rok również całodobowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900, w tym w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Listę punktów lokalnych i ośrodków udzielających pomocy pokrzywdzonym znajdziesz w linku.

Matka z dziecmi wyrzucona z autobusu

Może Cię zainteresować:

Skandal w Katowicach. Matka z dziećmi wyrzucona z autobusu. Kierowcy nie spodobało się ustawienie wózka

Autor: Szymon Karpe

18/02/2024

Wiadukty s86 katowice remont 01

Może Cię zainteresować:

Budowa nowych wiaduktów nad S86 w Katowicach potrwa 22 miesiące. Wybrano wykonawcę inwestycji

Autor: Katarzyna Pachelska

15/02/2024

Beboki stas hela katowice

Może Cię zainteresować:

44 figurki beboków są już w Katowicach. Można zostać łowcą beboków i zbierać specjalne pieczątki

Autor: Katarzyna Pachelska

14/02/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon