Tylko dwie palmy na Rynku. Co się dzieje z pozostałymi dwoma feniksami kanaryjskimi? Mamy odpowiedź

Tej wiosny w Katowicach na Rynku tradycyjnie stanęły palmy w donicach. Feniksy kanaryjskie dodają miastu nieco egzotyki. Jednak zamiast czterech, są tylko dwie palmy? Co się dzieje z pozostałymi roślinami? Gdzie są?

Około 20 maja 2021 r. na Rynku w Katowicach, w części położonej bliżej al. Korfantego, tuż przy korycie Sztucznej Rawy, pojawiły się donice z palmami. Na razie tylko dwie (były cztery). Można w ich cieniu relaksować się, leżąc na jednym z kilku leżaków ustawionych przy wodzie.

Rośliny mają ok. 5 metrów wysokości i są potomkami feniksów kanaryjskich (daktylowców kanaryjskich), sprowadzonych na wystawę roślin egzotycznych do Gliwic w 1924 roku (wystawa stała się pretekstem dla powstania Palmiarni Miejskiej rok później). Z nasion tych palm pracownik palmiarni wysiał w 1956 roku rośliny, uprawiane do dzisiaj na terenie i wokół palmiarni.

Co się dzieje z pozostałymi dwoma palmami? Czy są chore albo nie przetrwały zimy? Na szczęście wieści o palmach nie są dramatyczne.

- Na razie na Rynku w Katowicach są dwie palmy, a dwie pozostałe musiały być przesadzone do większych donic. Jeśli się dobrze ukorzenią, to powinny wrócić na rynek na przełomie czerwca/lipca tego roku - wyjaśnia Michał Łyczak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach.

Palmy z Palmiarni w Gliwicach na katowickim Rynku

Katowice wypożyczyły palmy z gliwickiej Palmiarni. Pierwszy raz - tuż po zakończeniu modernizacji Rynku, w 2016 r. Od tego momentu cieszą oczy katowiczan każdej wiosny i lata.

Na zimę palmy są przenoszone w cieplejsze miejsce, ostatnio zimowały na terenie hali Katowickich Wodociągów w Panewnikach.

Na zimę palmy muszą się wyprowadzić z Rynku

Palmami w Katowicach opiekuje się Zakład Zieleni Miejskiej. Rośliny wymagają intensywnego podlewania, zwłaszcza w czasie upałów. Nie są w stanie przeżyć zimy w naszych warunkach klimatycznych. Te zahartowane wytrzymują spadki temperatur do – 2 st. C w porze jesiennej, ale optymalne warunki dla nich zimą to temperatura między 5 – 10 st. C, przy dość dużym dostępie światła dziennego.

Co ciekawe, palmy w centrum Katowic to nie nowość. Już w latach 60. XX wieku przez wiele lat palmy w donicach stanowiły ozdobę dzisiejszego Placu Kwiatowego, a starsi mieszkańcy mogą też pamiętać, że stały przed wejściem do głównego dworca kolejowego. Widać je na starych zdjęciach i pocztówkach.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Palmy8

Las Palmas de Katowice. Palmy z Gliwic już są

Palmy rynek katowice 3

Katowickie palmy znowu stoją na Rynku

KATO Urban Corner

KATO Urban Corner. Nowe miejsce dla mieszkańców w centrum

Zdjęcie Główne

Red Box - bezpieczna przechowalnia wszystkich Twoich rzeczy

Fortepian w centrum Katowic

Całoroczny fortepian stanął przed Teatrem Śląskim

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować