Koniec z katowickim Palermo. Na Tylnej Mariackiej powstanie zabudowany zespół pojemników na odpady

Ulica Tylna Mariacka, fragment tuż przy przejściu podziemnym pod torami kolejowymi, nie przynosi chluby miastu. Ciągle otwarte pojemniki na śmieci drażnią nos i oczy przechodniów. Tu można się na własne oczy przekonać, jak było w Palermo czy innych sycylijskich miastach w czasie kryzysu śmieciowego. Ale katowickie Palermo ma wkrótce zniknąć. Powstanie tu wiata na pojemniki na śmieci, a same kubły mają być większe i pomieścić wszystkie odpady z lokali gastronomicznych z okolicy.

Katarzyna Pachelska/24kato.pl
Tylna mariacka wiata smieci

Na ul. Tylnej Mariackiej powstaną wkrótce publiczna toaleta i zabudowany zespół pojemników na odpady.

Kończą się prace projektowe, a to oznacza, że wykonawca zagospodarowania ulicy Tylnej Mariackiej w strefę toalet publicznych oraz zespół pojemników na odpady komunalne przygotowuje się do rozpoczęcia robót budowlanych. Te mają potrwać do końca grudnia. Potem odbędą się – trwające maksymalnie 2 miesiące – odbiory techniczne. Inwestycja o wartości 1 230 000 zł brutto ma ułatwić utrzymanie porządku w tym miejscu.

Ogrzewanie podłogowe, automatyczna dezynfekcja, system przeciwpożarowy

Toaleta ma stanąć przy murze oporowym, nieopodal wejścia do tunelu pod linią kolejową.

- Będzie to prefabrykowany, jednopoziomowy obiekt z trzema kabinami - damską, męską oraz przystosowaną do korzystania z niej przez osoby z niepełnosprawnościami. Obiekt będzie także przyjazny rodzicom i wyposażony w opuszczany przewijak dla niemowląt. By dostać się do środka, konieczne będzie dokonanie opłaty – kartą zbliżeniową, telefonem bądź gotówką. W środku pomieszczenia podłoga będzie antypoślizgowa, a wśród zastosowanych rozwiązań znalazły się również m.in. ogrzewanie podłogowe czy automatyczna dezynfekcja muszli – tłumaczy Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A., która realizuje zadanie w imieniu miasta.

Toaleta ma być ponadto odporna na działanie wandali. Przy zespole umywalkowym – zabudowanym w ścianie, (bez elementów wystających) znajdzie się tzw. nietłukące, bezpieczne lustro, a kosz na śmieci będzie wyposażony w czujnik dymu oraz system gaszący.

Większe pojemniki na odpady, a ponadto ukryte za ozdobną elewacją

Drugi z obiektów, który powstanie w ramach prowadzonej inwestycji, to specjalna przestrzeń z pojemnikami na śmieci. Ma to uporządkować palący problem z odpadami w tej części miasta, a kubły mają zostać ukryte przed wzrokiem przechodniów.

Przy murze oporowym i budynku toalety stanie zespół 14 pojemników, ukrytych za ozdobną elewacją ze stalowych paneli z wyciętymi wzorami. Do realizacji wybrano pojemniki o większej niż standardowa pojemności i wysokości ponad 2 metrów. Tradycyjnie montuje się je częściowo pod ziemią, jednak w tym przypadku nie jest to możliwe.

- Dlatego zdecydowaliśmy się postawić je na gruncie i zaprojektować podest, z którego będzie umożliwiony dostęp do górnych włazów i wyrzucania w ten sposób odpadów. Obudowa pojemników będzie ponadto zabezpieczona zamykaną furtką – wyjaśnia Agnieszka Dutkiewicz.
Mural wodecki odsloniecie katowice 04

Może Cię zainteresować:

Najsłynniejszy obecnie mural w Katowicach oficjalnie odsłonięty. Zbigniew Wodecki na ścianie hotelu przy ul. Tylnej Mariackiej

Autor: Katarzyna Pachelska

04/10/2023

Nowa teznia katowice tysiaclecie 02

Może Cię zainteresować:

Nowa tężnia w Katowicach. Powstała na osiedlu Tysiąclecia. Solanka w tężni pochodzi z Zabłocia

Autor: Redakcja

05/10/2023

Automatyczny parking katowice 1

Może Cię zainteresować:

15 ważnych, choć czasem naiwnych, pytań o automatyczne parkingi na Tylnej Mariackiej. I odpowiedzi! O elektryki, brak prądu, pożar, hałas

Autor: Katarzyna Pachelska

22/03/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon