Nowa tężnia w Katowicach. Powstała na osiedlu Tysiąclecia. Solanka w tężni pochodzi z Zabłocia

Katowicom przybyła nowa tężnia. Została oficjalnie otwarta dzisiaj, w czwartek 5 października 2023 r., na osiedlu Tysiąclecia. To realizacja projektu wybranego w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Miłośnicy zdrowego stylu życia i wypoczynku na świeżym powietrzu doczekali się tężni solankowej na os. Tysiąclecia. Inwestycja została ukończona i od dzisiaj jest oficjalnie udostępniona mieszkańcom. To realizacja projektu wybranego w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Nowa tężnia powstała w Katowicach. Na osiedlu Tysiąclecia

- Tężnia solankowa na os. Tysiąclecia to nie tylko miejsce atrakcyjne ze względów architektonicznych, ale przede wszystkim z uwagi na liczne korzyści zdrowotne. Jej działanie jest zbawienne dla układu oddechowego, a wizyta w tężni może pomóc w łagodzeniu objawów alergii, astmy czy innych schorzeń dróg oddechowych. Od dzisiaj, oficjalnie, z obiektu i jego walorów mogą korzystać nasi mieszkańcy – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Prace przy budowie nowej tężni solankowej w Katowicach, na Tysiącleciu zakończyły się w połowie września, jednak w ostatnich tygodniach trwały jej odbiory oraz dostarczana była solanka. Pochodzi ona, podobnie jak w przypadku tężni w parku Zadole, z Zabłocia i charakteryzuje się przyjemnym zapachem. Tężnia jest już drugim tego typu projektem zrealizowanym przez miasto w ramach Budżetu Obywatelskiego. To pozwoli mieszkańcom kolejnej części Katowic cieszyć się z tej niezwykłej i prozdrowotnej formy spędzania czasu, która dotychczas była kojarzona jedynie z uzdrowiskami.

– Dzięki tężni w Parku Zadole, która funkcjonuje już od kilku lat, wiemy, że takie inwestycje cieszą się ogromną popularności i są atrakcyjne dla mieszkańców. Teren, na którym powstała nowa tężnia, jest zadrzewiony i znajduje się w dogodnym miejscu, bardzo blisko osiedla Tysiąclecia. Będzie to miejsce, które spełnia oczekiwania zarówno pod względem zdrowotnym, jak i estetycznym – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Całość inwestycji kosztowała blisko 3 mln zł. W tym roku, podobnie jak tężnia w parku Zadole, nowa tężnia w Katowicach będzie działał do ostatniego dnia października 2023 r. Jej ponowne uruchomienie w przyszłym roku planowane jest na początek kwietnia 2024 r. To oznacza, że mieszkańcy Katowic i turyści będą mogli korzystać z jej dobroczynnych właściwości przez większość roku.

Tężnia powstaje razem z ogrodem sensorycznym

Warto podkreślić, że inwestycja jest realizacją dwóch zadań z Budżetu Obywatelskiego. Budowa samej tężni była projektem ogólnomiejskim, który uzyskał 14 658 głosów, natomiast ogród był zadaniem lokalnym, które zostało przeznaczone do realizacji uzyskując 5 181 głosów. Łączna wartość inwestycji to blisko 3 miliony zł. Do realizacji pozostaje jeszcze zadanie z kolejnej edycji BO zakładające wybudowanie parkingu przy obiekcie. Parking będzie gotowy na ponowne uruchomienie tężni w kolejnym sezonie.

- Cieszę się, że tak licznie zebraliśmy się dzisiaj przy tej tężni. Wiem, że ta inwestycja jest naprawdę trafiona, bo podczas codziennych spacerów z dziećmi spotykamy tu bardzo wielu sąsiadów. Sam pomysł zrodził się podczas spotkania mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej „Piast”, która później pomagała również w promocji tego pomysłu podczas głosowania, za co bardzo dziękuję - powiedziała Agnieszka Piątek, wnioskodawczyni obu zrealizowanych projektów do Budżetu Obywatelskiego.

Jednym z wyjątkowych elementów tego projektu jest ogrodowy raj dla zmysłów. To pewnego rodzaju forma ogrodu sensorycznego, w którym rosną wyjątkowe rośliny. To doskonałe miejsce na spacery, medytację czy po prostu chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku.

Otoczenie tężni również ma zachęcić mieszkańców do spędzania przy niej czasu – wykonano nasadzenia drzew, zamontowano elementy małej architektury, ławki, stojaki. Dzięki temu wokół tężni tworzy się zacieniona alejka, która będzie dodatkowym atutem dla osób, które chcą korzystać z jej właściwości będąc w ruchu. Te udogodnienia sprawią, że tężnia to przyjazne miejsce dla rodzin, osób aktywnych oraz tych, którzy poszukują wytchnienia w zacisznym otoczeniu natury.

Sztefa i mały Erwin. Nowe Beboki na Nikiszowcu

Może Cię zainteresować:

Nowe Beboki na Nikiszowcu. Poznajcie Sztefę i małego Erwina. Skąd wzięły się te imiona?

Autor: Patryk Osadnik

05/10/2023

Teznia katowice welnowiec 02

Może Cię zainteresować:

Park przy Katowickim Centrum Onkologii po rewitalizacji

Autor: Katarzyna Pachelska

23/05/2023

Skarbek katowice jurand jarecki 20

Może Cię zainteresować:

Katowicki Skarbek. Dom handlowy z łuskami na elewacji i schodami ruchomymi. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Autor: Katarzyna Pachelska

04/10/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon