Tysiące mężczyzn z woj. śląskiego korzysta z zasiłków macierzyńskich. Bo im się należą!

Brzmi absurdalnie, ale jest jak najbardziej zgodne z prawem. Mężczyźni mogą pobierać zasiłek macierzyński, i to robią. Ponad 9,3 tys. ojców w województwie śląskim korzystało z zasiłku macierzyńskiego tylko od stycznia do końca maja 2021 roku.

Ojciec (zdjęcie ilustracyjne)

Przy okazji Dnia Ojca (pamiętajcie, to 23 czerwca!) warto przypomnieć, że podlegając ubezpieczeniu chorobowemu w przypadku narodzin dziecka tata może skorzystać z płatnej opieki nad maluszkiem w postaci:

  • urlopu macierzyńskiego,
  • urlopu rodzicielskiego,
  • urlopu ojcowskiego.

W zdecydowanej większości tatusiowe korzystają właśnie z tego ostatniego.

Rodzice nowonarodzonego dziecka mogą liczyć na 52 tygodnie wolnego od pracy, na które składają się:

  • urlop macierzyński,
  • urlop rodzicielski

Zasada ta dotyczy także opiekunów, którzy przyjmują dziecko na wychowanie. Okres ten może się wydłużyć, jeśli przy porodzie urodzi się więcej niż jedno dziecko.

Urlop ojcowski trwa 2 tygodnie i mogą go wziąć tylko ojcowie. Inaczej przepada

Dodatkowo tatusiowie mają jeszcze prawo do urlopu ojcowskiego. Trwa on dwa tygodnie i jest przeznaczony tylko dla ojców.

Trzeba pamiętać o tym, że z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, maksymalnie w dwóch częściach po tydzień każda. W tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim, a ojciec dziecka - na urlopie ojcowskim.

To uprawnienie tylko dla ojców i tatusiowe chętnie z niego korzystają. W województwie śląskim na urlopie ojcowskim w ciągu pięciu miesięcy 2021 r. było 8,7 tys. mężczyzn, a w kraju - ponad 65 tys. ojców.

Zasiłek macierzyński przysługuje też ojcu, o ile właśnie on opiekuje się dzieckiem

Za opiekę nad dzieckiem w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego ubezpieczonemu rodzicowi przysługuje zasiłek macierzyński. W województwie śląskim w okresie od stycznia do maja 2021 r. świadczenie to pobierało 46,7 tys. rodziców, w Polsce ZUS wypłacił zasiłek macierzyński dla ponad 402 tys. osób.

Najwięcej zasiłków macierzyńskich w Śląskim wypłaca Oddział ZUS w Rybniku. Otrzymuje go blisko 12 tys. osób.

W pozostałych Oddziałach statystyka wypłaty zasiłków macierzyńskich za okres od stycznia do maja wygląda następująco:

  • Oddział ZUS w Bielsku-Białej - 7827,
  • Oddział ZUS w Chorzowie - 7316,
  • Oddział ZUS w Częstochowie - 5562,
  • Oddział ZUS w Sosnowcu - 5952,
  • Oddział ZUS w Zabrzu - 8171.

Tata też może być na macierzyńskim

Łączna długość urlopu macierzyńskiego to 20 tyg. przy urodzeniu jednego dziecka.

- Statystyki ZUS pokazują, że w zdecydowanej większości to kobiety z niego korzystają i zostają z nowonarodzonym dzieckiem w domu na urlopie macierzyńskim, a potem rodzicielskim. Wynika to poniekąd z tego, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim

Natomiast, jeśli po tych 14 tygodniach mama będzie chciała wrócić do pracy, to dzieckiem może zaopiekować się tata. Z takiej możliwości urlopu macierzyńskiego w województwie śląskim od stycznia do maja 2021 roku skorzystało blisko pół tysiąca ojców, natomiast w całym kraju ponad 3,9 tys. mężczyzn.

Małe zainteresowanie ojców urlopem rodzicielskim

Po urlopie macierzyńskim oboje rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, a w przypadku urodzenia co najmniej dwójki dzieci - do 34. Urlop ten przysługuje również w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie.

- Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Urlop może zostać udzielony w nie więcej niż 4 częściach, stanowiących wielokrotność tygodnia, przypadających bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, lub po poprzedniej części urlopu rodzicielskiego. Ten urlop oboje rodzice mogą wykorzystać wspólnie lub podzielić między siebie – ważne aby w sumie nie przekroczyli limitu 32 lub 34 tygodni - tłumaczy rzeczniczka.

Od stycznia do maja 2021 z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w Polsce skorzystało ponad 246 tys. rodziców, w tym zaledwie 1,9 tys. mężczyzn. W województwie śląskim na urlopie rodzicielskim w tym czasie było 27,8 tys. rodziców, z czego tylko 223 ojców.Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

1600415366

Klasyczna męska elegancja made in Katowice

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Zdjęcie Główne

Red Box - bezpieczna przechowalnia wszystkich Twoich rzeczy

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców

Sejmik Niepełnosprawnych

Ponad milion złotych na wsparcie osób niepełnosprawnych