Ulica Warszawska w Katowicach rozkopana. Zanim zostaną posadzone rośliny, trzeba wykonać sporo prac ziemnych

Jeśli próbowaliście ostatnio przejść prawą stroną ulicy Warszawskiej od Rynku w stronę Zawodzia, to pewnie klęliście na czym świat stoi. Buty uwalane marasem, trzeba przeciskać się między barierkami. Ale miasto obiecuje, że to tylko chwilowe niedogodności, by już w połowie tego roku cieszyć się zielonym fragmentem tej do tej pory betonowej pustyni.

Trwa wielka zielona rewolucja na ulicy Warszawskiej w Katowicach, a przynajmniej na jej fragmencie od Rynku do ul. Francuskiej Tzn. zielona to ona będzie, na razie jest brązowa.

Metamorfoza ulicy Warszawskiej ma się dokonać do połowy 2023 roku

Miejscy urzędnicy tłumaczą, że zanim ulica się zazieleni, konieczne są prace, których po zakończeniu inwestycji nie będzie widać gołym okiem. To właśnie realizowane przez wykonawcę prace dotyczące kanalizacji, podłączeń elektrycznych, czy też podbudowy dla chodników i klombów.

- W Katowicach realizujemy aktualnie kilka dużych zielonych projektów. Nie zapominamy również o centrum Katowic. Po zazielenieniu al. Korfantego na odcinku Rondo-Rynek, teraz realizujemy warte 19 mln zł prace związane z przebudową ul. Warszawskiej, co sprawi, że ulica ta zyska bardziej reprezentacyjny charakter ze zdecydowanie większą ilością zieleni. Wiosną wykonawca rozpocznie dosłowne zazielenianie ul. Warszawskiej, tak by latem inwestycja była już gotowa – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

Prace na ul. Warszawskiej podzielone są na kilka etapów. Na odcinku od ul. Dyrekcyjnej do ul. Mielęckiego, zarówno po stronie południowej, jak i północnej wykonano kanalizacje kablowe pod oświetlenie i zamontowano doświetlacze piwniczne, które służą do doprowadzania naturalnego światła do pomieszczeń znajdujących się poniżej poziomu gruntu. Wykonano także korytowanie w miejscach, gdzie będą znajdowały się klomby. Wykonana została podbudowa z kruszywa pod warstwy konstrukcyjne chodnika. Podłączono część słupów trakcji tramwajowej do nowych sieci elektrycznych prowadzonych w korytarzach podziemnych. Znajdujące się tam dotychczas słupy zostały wymienione na nowe. W najbliższym czasie planowany jest dalszy montaż doświetlaczy, podłączanie kolejnych słupów trakcyjnych i wykonanie fundamentów pod obramowania klombów.

Na odcinku od ul. Mielęckiego do ul. Francuskiej po stronie południowej zakończyły się roboty przygotowawcze i rozbiórkowe oraz wykonano korytowanie pod warstwy konstrukcyjne przebudowywanej ulicy. Wykonano odwodnienie szczelinowe i wpusty wraz z przyłączeniem ich do kanalizacji. W najbliższym czasie planowany jest montaż doświetlaczy piwnicznych po stronie północnej oraz kontynuowanie wymiany starych słupów sieci trakcji tramwajowej na nowe. Wykonywane będą również fundamenty pod obramowanie klombów i montaż doświetlaczy.

Warszawska ma być bulwarem Katowic

Jednym z ostatnich etapów prac będą nasadzenia, które rozpoczną się wiosną. Zakończenie prac przewidziano na połowę roku.

- Zieleń w miastach nie tylko poprawia ogólne samopoczucie osób, które będą tamtędy przechodzić, ale przede wszystkim wpływa pozytywnie na nasz klimat – wyłapuje niekorzystny dwutlenek węgla i w zamian produkuje tlen. Dodatkowo większa ilość zieleni obniża odczuwalną temperaturę, przez co latem nie tworzą się tzw. wyspy ciepła. Takie miejsca są także siedliskiem dla małych zwierząt i owadów, przez co zachowana jest stabilność ekosystemu – podkreśla znaczenie przebudowy Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Ulica Warszawska ma mieć charakter bulwaru. Oprócz efektów ekologicznych, jej ostateczny wygląd ma nawiązywać do historycznych rozwiązań zazielenienia tej przestrzeni z przełomu XIX i XX wieku. Przestrzeń dla pieszych będzie szersza niż dotychczas, pojawi się duża ilość zieleni, a także mała architektura. Rośliny będą posadzone w podwyższonych klombach, aby zapewnić ich prawidłowy rozwój w warunkach śródmiejskich.

Łącznie pojawią się tu:

  • 33 drzewa wysokie,
  • 37 drzew kolumnowych,
  • ponad 2,5 tys. sztuk krzewów,
  • 2,7 tys. bylin i traw,
  • blisko 200 pnączy.
Starganiec

Może Cię zainteresować:

Starganiec ma być ucywilizowany. Zaczynają się prace nad modernizacją tego miejsca wypoczynku katowiczan w Mikołowie

Autor: Katarzyna Pachelska

21/10/2022

Staw Kozubek

Może Cię zainteresować:

Rewitalizacja Stawu Kozubek coraz bliżej! Miasto Katowice otworzyło oferty na metamorfozę tego miejsca

Autor: Katarzyna Pachelska

08/12/2022

Plac Sejmu Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Katowice mają teraz zabytkowy parking. Plac Sejmu Śląskiego pod ochroną konserwatora

Autor: Patryk Osadnik

11/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon